Portal TFL

STA novice / V poslanski skupini ZL predlagajo nov ukrep za socialno ogrožene družine in otroke

sreda, 25.1.2017

Ljubljana, 25. januarja (STA) - V ZL menijo, da je potrebna takojšnja sprememba zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Zakon po njihovi oceni prinaša škodljive posledice, zato predlagajo ponovno vzpostavitev otroškega dodatka kot samostojnega ukrepa družinske politike, namenjen skrbi in razvoju otroka. V boljši položaj bi postavil predvsem enostarševske družine.

"Leta 2010 je reforma socialne zakonodaje otroški dodatek spremenila iz dohodka, namenjenega oskrbi za razvoj otroka, v enega izmed socialnih transferjev. V praksi je to pomenilo, da so bile številne družine, med njimi predvsem tiste enostarševske, pahnjene v še hujši socialni položaj," je na današnji novinarski konferenci dejala poslanka ZL Violeta Tomić.

Otroški dodatki so se v povprečju znižali, medtem ko so številni ostali brez denarne socialne pomoči ali pa se jim je ta znižala. Ukrepi so najbolj prizadeli enostarševske družine, je pojasnila.

V ZL so tako pripravili predlog sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki ga pošiljajo v obravnavo v DZ in sprejem po skrajšanem postopku. "V zakonu predlagamo, da otroški dodatek znova postane samostojen ukrep družinske politike in da se ne upošteva več pri upoštevanju in ugotavljanju pravice do socialne pomoči," je dejala Tomićeva.

"Če bo naš predlog sprejet, se bo povečal dohodek socialno ogroženih družin, predvsem enostarševskih. Otroški dodatek pa se bo lahko v celoti namenil razvoju otrok in ne bo več šel za skupne stroške gospodinjstva," je še poudarila.

Zaradi varčevalno naravnane socialne zakonodaje je namreč otroški dodatek velikokrat postal, kot je izpostavila Tomićeva, osnovni dohodek gospodinjstva in namesto, da bi služil vzdrževanju in razvoju otrok, se je uporabljal za plačevanje položnic in preživljanje odraslih. "Nedopustno je, da v Sloveniji ravno tiste najbolj revne družine preživljajo njihovi otroci," je dejala.

Ob tem je še poudarila, da je revščina strukturen problem in ga je treba kot takega tudi obravnavati in reševati. To, da imamo v Sloveniji okoli 300.000 ljudi, ki živijo pod pragom revščine, je tudi posledica socialne reforme, ki jo je sprejela vlada pod vodstvom Boruta Pahorja, je ocenila Tomićeva.

Negativne učinke so po njenih besedah med drugim prepoznali centri za socialno delo, humanitarne organizacije in v svoji študiji tudi Inštitut RS za socialno varstvo. Spremembo zakona, "ki bi te krivice odpravil", ZL tako predlaga s podporo Zveze prijateljev mladine Slovenije in humanitarnega društva Petka za nasmeh.

Zveza je po trditvah njenega podpredsednika Uroša Brezovška že večkrat opozorila na to problematiko in to, da mora otroški dodatek pripadati otrokom. Kot je zagotovil Brezovšek, zagovarjajo dobrobit otroka in se bodo vedno zavzemali za to, da bodo otroci kot ranljiva skupina v naši družbi dobili posebno pozornost.

"Humanitarne organizacije že leta opozarjajo na ta problem," je prepričan Milan Jakopovič iz Petke za nasmeh. Po njegovem mnenju je treba predlog sprejeti čim prej, in sicer zato "da otroški dodatek postane to, čemur je namenjen".

Tomićeva je še poudarila, da bi izvajanje predlagane spremembe proračun obremenilo za dodatne štiri milijone evrov. Veljati pa naj bi začele najkasneje naslednje leto, odvisno od politične volje.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window