petek, 23.12.2016
Ljubljana, 23. decembra (STA) - Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ministrstvu za pravosodje posredovala pripombe na predlog novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Komisija med drugim ugotavlja, da novela ne ponuja povsem ustreznih rešitev, ki bi omogočile hitro in učinkovito vodenje postopkov, so danes sporočili s KPK.
V KPK v pripombah, ki so jih posredovali ministrstvu za pravosodje, tako med drugim izpostavljajo njihov predlog postopka pred komisijo. Ta postopek bi razdelili na dva dela.
V prvem bi KPK pridobila vse informacije, potrebne za uvedbo postopka. V tem delu bi KPK sodelovala s prijaviteljem in izvajala ukrepe za njegovo zaščito. Predhodni preizkus bi se končal s predlogom senatu KPK, naj se prijava zavrže, zavrne ali pa uvede preiskava suma korupcije oziroma suma kršitve integritete ali prekrškovni postopek. Prav tako bi se zadeva lahko odstopila v reševanje pristojnemu organu.
V drugem delu postopka pa bi se KPK v primeru suma korupcije in suma kršitve integritete ravnala po posebnem postopku oziroma po pravilih prekrškovnega ali splošnega upravnega postopka.
V KPK namreč izpostavljajo, da so marca lani in septembra letos prejeli sodbi vrhovnega sodišča, v katerih je to ugotovilo kršitve ustavne pravice do enakega varstva pravic. Zadnja sodba pa je po navedbah KPK pomenila preobrat pri izvajanju določb zakona.
Ugotovitve o konkretnem primeru so imele namreč status upravnega akta po določbah zakona, ki ureja splošni upravni postopek. To pomeni, da morajo biti spoštovane procesne garancije, ki jih zagotavlja ta zakon, ki pa ne more zagotoviti zaščite prijavitelja. Prav zaščita prijavitelja pa je element, od katerega komisija ne bo odstopila, so navedli v KPK.
Komisija še ugotavlja, da predlog novele ni predvidel finančnih posledic, ki bi jih predvidene spremembe prinesle. Poleg tega se KPK porajajo tudi vprašanja vezana na prehodne določbe, so še zapisali v KPK.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki