torek, 20.12.2016
Organizator novinarske konference NI Združenje občin Slovenije, temveč spodaj navedeni; v 6. odstavku pa je pravi vlagatelj pobude za oceno ustavnosti državni svet (in NE združenje).
Popravljeno vest objavljamo v celoti.
Ljubljana, 20. decembra (STA) - Zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti temeljito posega na področje lokalne samouprave in občine dodatno obremenjuje, opredeljevanje pogrebne dejavnosti kot tržne pa je v nasprotju z javnim interesom, so opozorili na današnji novinarski konferenci v Ljubljani.
Organizatorji novinarske konference, državni svet, Mestna občina Ljubljana, Skupnost občin Slovenije, Združenje mestnih občin Slovenije in Zbornica komunalnega gospodarstva pri GZS so obenem opozorili, da svojcev pokojnika ni dostojno obremenjevati še z izbiro najugodnejšega ponudnika.
Podpredsednik komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v državnem svetu Alojz Glavač je poudaril, da novi zakon občinam nalaga dodatne obveznosti, a za njihovo izvajanje ne predvideva dodatnih sredstev. Po besedah predsednika Skupnosti občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije ter velenjskega župana Bojana Kontiča bodo občine v skladu z novo ureditvijo zadolžene za tisti del storitev, ki predstavlja strošek, tisto, kar prinaša dobiček, pa bo na voljo trgu.
Direktor javnega podjetja Žale in predsednik sekcije za pogrebno in pokopališko dejavnost zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije Robert Martinčič je opozoril, da trg pri pogrebnih dejavnostih v svoji klasični obliki, ki jo zaznamujeta ponudba in povpraševanje, ne deluje. "Ministrstvo je kot osnovni predlagatelj v predlog zakona zapisalo, da bo znižal cene in zvišal kvaliteto storitev. Temu ni tako, saj bi imeli zasebni ponudniki v tem primeru že zdaj nižje cene," je poudaril Martinčič.
Prepričani so, da zakon občinam jemlje izvirno pristojnost. Kot je dejal ustavni pravnik Ciril Ribičič, zakon tudi postavlja na glavo načelo subsidiarnosti, ki pravi, da je treba zadeve opravljati kolikor je mogoče blizu ljudem.
Ribičič je prepričan, da bo ustavno sodišče, na katerega je DS vložil zahtevo za oceno ustavnosti zakona in začasno zadržanje njegovega izvajanja, presodilo v prid njim, saj mora po njegovem mnenju v primerih, ko gre za pristojnost občin, ravnati enako, kot da bi šlo za pravice državljanov. Spomnil je tudi na določilo EU, da gre na tem področju za dejavnosti splošnega pomena.
Na to je opozoril tudi predstavnik Skupnosti občin Slovenije na področju gospodarskih javnih služb in župan občine Miklavž na Dravskem polju Leo Kremžar. Smrt bližnjega je ob tem izpostavil kot enega najbolj stresnih trenutkov za posameznika, v katerem je "najmanj perverzno" svojce obremenjevati še s tržno ponudbo.
Sodelujoči na novinarski konferenci so izpostavili tudi, da urejanje pogrebne dejavnosti kot tržne vodi v ločevanje dejavnosti, kar bi lahko vodilo v propadanje pokopališč ter višanje cen pokopaliških in pogrebnih storitev. Kremžar in Martinčič sta omenila tudi problematiko pomanjkanja nadzora nad zasebnimi ponudniki, kjer je že sedaj, kot je poudaril Martinčič, mogoče zaznati različne oblike kršitev zakonodaje.
Zakon, ki ga je DZ po vetu državnega sveta znova sprejel 20. septembra, pogrebno dejavnost z izjemo 24-urne dežurne službe prepušča trgu, pokopališka dejavnost in omenjena dežurna služba pa je še vedno v pristojnosti občin.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki