ponedeljek, 19.12.2016
Ljubljana, 19. decembra (STA) - DZ se je v nadaljevanju seje osredotočil na predlog vladne novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki za prejemnike varstvenega dodatka in socialne pomoči pod določenim pogojem ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo pomoči. Nasprotovanja predlogu ni napovedala nobena poslanska skupina.
Predlog novele za prejemnike varstvenega dodatka in socialne pomoči ukinja zaznambe na nepremičninah in vračilo pomoči pod pogojem, da nepremičnina, ki jo imajo v lasti in v njej bivajo, ne presega vrednosti 120.000 evrov. Vsem, ki imajo v tem trenutku vpisano zaznambo, pa bo ta po uradni dolžnosti izbrisana, je napovedala ministrica za delo Anja Kopač Mrak.
Spomnila je, da se mejna vrednost 120.000 evrov nanaša na vrednost po izračunih Geodetske uprave RS, ne pa na vrednost, ki bi jo nepremičnina morda dosegla na trgu nepremičnin. Približno toliko znaša povprečna vrednost stanovanj in stanovanjskih hiš v Sloveniji, je pojasnila.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin so v NSi, kjer bodo predlog sicer podprli, menili, da bo uvedba novih mej v pravni red uvedla nove možnosti za napake. S takimi zakoni se še bolj odmikamo od razumevanja pravne države, kjer bi morali biti zakoni jasni in razumljivi, je dejala Iva Dimic.
V SDS si po besedah Marijana Pojbiča želijo, da bi se predlog novele uporabljal tudi v nezaključenih postopkih glede omejitve pri dedovanju premoženja tiste osebe, ki je uživala pomoč v skladu s predpisi o socialnem varstvu, veljavnimi pred datumom, ko bo uveljavljena tokratna novela. Tako bi se njihov položaj izenačil s tistimi, ki bodo dobili pomoč na podlagi tokratnega predloga novele, je dejal.
V ZL menijo, da bi bilo treba umakniti kakršno koli mejo za vrednost nepremičnine, pod katero varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči ne bi bilo treba vračati. Če želi koalicija ustaviti zmanjševanje števila prejemnikov varstvenega dodatka, mora odpraviti omejitev vrednosti nepremičnine na 120.000 evrov, je dejala Violeta Tomić.
V poslanski skupini nepovezanih poslancev so opozorili, da je stopnja tveganja revščine še vedno visoka. Kaže se zlasti pri starejših, kjer je še višja od povprečja, je dejala Mirjam Bon Klajnšček. Predlog novele podpirajo, svarijo pa pred možnostmi za napačne izbrise zaznamb in za pritožbe.
V SMC so pojasnili, da bodo tudi tisti z nepremičnino v vrednosti nad 120.000 evrov lahko po prostem preudarku centra za socialno delo dobili socialno denarno pomoč ali varstveni dodatek. A po preteku 24 mesecev bodo upravičeni do teh pravic pod pogojem, da se vpiše zaznamba na nepremičnini, je povedala Tanja Cink.
V SD so spomnili, da so bili najnujnejši popravki socialne zakonodaje že narejeni. Zdaj pa se bodo pogoji za prejemanje varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči še bolj omilili, je dejala Marija Bačič. "S predlagano novelo rešujemo še eno od preostalih anomalij," je dodala.
Po opozorilu DeSUS namen socialne pomoči ni, da bi bila podeljena komur koli, ampak je treba zagotoviti pravične pogoje. Predlagani popravki zakona bodo po besedah Julijane Bizjak Mlakar pripomogli, da bodo starejši prejemali varstveni dodatek in denarno socialno pomoč brez strahu glede svoje nepremičnine.
DZ bo o predlaganih dopolnilih glasoval v torek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki