Portal TFL

STA novice / Zakonski predlog o drugačni razporeditvi študentskega denarja po mnenju večine poslancev nepotreben

petek, 16.12.2016

Ljubljana, 16. decembra (STA) - DZ se je na današnji seji seznanil s predlogom novele zakona za uravnoteženje javnih financ, ki so ga vložili poslanci SDS, s ciljem drugačne, bolj transparentne razdelitve denarja iz naslova koncesijskih dajatev od študentskega dela. Večina poslancev je menila, da je novela nepotrebna, ker se pripravlja nov zakon o skupnosti študentov.

Novelo so po besedah poslanca SDS in predsednika Slovenske demokratske mladine Žana Mahniča pripravili v podmladku SDS, ker je stanje pri financiranju študentskih organizacij "alarmantno". Z novelo bi največ pridobili mladi, ki delajo prek študentskih napotnic, saj bodo tako končno vedeli, kako bo denar porabljen, je dejal. Dodal je, da bi hkrati popravili ugled Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), ki je po njegovih besedah na slabem glasu tudi zaradi številnih finančnih malverzacij oz. korupcije.

ŠOS za delovanje leto prejme okoli deset milijonov evrov, le malo pa je znanega o tem, za kaj se denar porabi. Denar bi se moral vrniti mladim in mladinskemu sektorju, je poudaril Mahnič. Po predlogu SDS bi ga razdelili tako, da se 56,3 odstotka nameni skladu za štipendije, deset odstotkov uradu za mladino, osem odstotkov bi ostalo ŠOS, dva odstotka pa bi šlo za delovanje študentskih organizacij v lokalnih skupnostih, študentskim servisom pa bi priznali stroške v višini 23,7 odstotka sredstev iz koncesijske dajatve. V SDS so po navedbah Mahniča prepričani, da je to najbolj transparenten način delitve denarja.

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Marija Janc je pojasnila, da je vir, način in namen financiranja študentske organizacije leta 1994 določil zakon o skupnosti študentov, ki ureja poglavje financiranja. Pri tem je opozorila na sklep odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino 5. oktobra, da se pripravi nov zakon o skupnosti študentov, v katerem bo izrecno določeno tudi, da nadzor nad pravilnostjo in zakonitostjo ter smotrnostjo porabe javnih sredstev opravlja računsko sodišče. Prav danes bo potekel še zadnji sestanek delovne skupine za pripravo zakona o skupnosti študentov, je dejala.

Na pripravo novega zakona o skupnosti študentov je opozorila tudi poslanka SD Marija Bačič. V poslanski skupini SD zato zlasti od pristojnega ministrstva pričakujejo, da bo v najkrajšem času pripravilo potrebne normativne spremembe.

Da je korupcija že dlje časa ključni problem študentskega organiziranja v Sloveniji, predvsem treh največjih organizacij, ŠOU v Ljubljani, ŠOUM v Mariboru in ŠOUP na Primorskem, je opozoril poslanec ZL Luka Mesec. Opozoril je, da so v ZL pred nekaj meseci tudi sami dali pobudo za ureditev poslovanja ŠOS, a se je postopek končal že na matičnem odboru, saj se je večina članov zavzela za pripravo novega zakona. "Predlog SDS bomo podprli, v drugem branju pa izboljšali rešitve in poiskali odgovore," je napovedal.

Tudi poslanci NSi po navedbah Jožefa Horvata ocenjujejo, da je zakonski predlog SDS dober in zato ga bodo v prvem branju tudi podprli.

V poslanski skupini SMC predlogu zakona ne bodo izrekli podpore, ker po navedbah Urške Ban ocenjujejo, da predlog zakona o skupnosti študentov ureja bistveno več kot pa tokratni predlog. Njen strankarski kolega Saša Tabaković se sicer strinja s predlagateljem, da je vprašanje transparentnega delovanja študentskih organizacij akutno, a je dodal, da se bo tudi to urejalo z novim zakonom o skupnosti študentov.

Kako bodo glasovali o zakonskem predlogu v poslanski skupini DeSUS, pa bodo po besedah Marije Antonije Kovačič "dorekli ob pravem času".

DZ bo o tem, ali je zakonski predlog SDS primeren za nadaljnjo obravnavo, glasoval v torek.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window