Portal TFL

STA novice / Dolgotrajna oskrba odslej v večinski pristojnosti ministrstva za zdravje (dopolnjeno)

sreda, 14.12.2016

Ljubljana, 14. decembra (STA) - Vlada je na današnji seji podala soglasje za delni prenos vsebin s področja dolgotrajne oskrbe z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na ministrstvo za zdravje, in sicer s 1. januarjem prihodnje leto. V ta namen bo na ministrstvu za zdravje nastal nov direktorat za dolgotrajno oskrbo, so sporočili po seji vlade.

Novi direktorat bo skrbel za spremljanje izvajanja dolgotrajne oskrbe ter za postopno uvajanje novih zakonodajnih rešitev, vključno z vzpostavitvijo mreže enotnih vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo in novega integriranega postopka ocene potreb.

Prav tako bo njegova naloga vzpostavitev ekonomike za dolgotrajno oskrbo. Tako bo načrtoval in zagotavljal dodatne vire za dolgotrajno oskrbo, in sicer na osnovi izračunov, ki se bodo pripravili v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Inštitutom za ekonomsko raziskovanje.

Usmerjal bo tudi vrednotenje pilotnih projektov, kar bo predstavljalo podlago za odločanje o dokončnih zakonodajnih rešitvah. V nadaljevanju bodo tudi presodili, ali naj se pod pristojnost ministrstva za zdravje prenesejo tudi izvajalci dolgotrajne oskrbe, vključno s socialno-varstvenimi zavodi, ki so v pristojnosti ministrstva za delo.

S prenosom pristojnosti bo ministrstvo za zdravje prevzelo tri javne uslužbence z ministrstva za delo in dva javna uslužbenca z ministrstva za finance. Skupaj s kvoto kadrovskega načrta se z navedenih ministrstev prenesejo tudi sredstva za plače in ostale prejemke iz delovnega razmerja za premeščene javne uslužbence.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je ob robu seje DZ v izjavi za STA dejala, da so prenos pristojnosti na ministrstvo za zdravje dolgo časa usklajevali. Izpostavila je, da večino sredstev, ki gredo za dolgotrajno oskrbo, namenja zavod za zdravstveno zavarovanje in da brez sodelovanja ključnega financerja ministrstvo za delo zelo težko pripravi ta zakon.

Po besedah ministrice je ključna povezanost z reformo na področju zdravstva in financiranja zdravstva, zato so tudi pristali na jasno izpostavljeno željo ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc za prenos pristojnosti, v kolikor na področju dolgotrajne oskrbe vzpostavijo integrirane socialne in zdravstvene storitve. Z vidika tega po besedah Kopač Mrakove niso nasprotovali, predvsem pa bodo na ministrstvu za delo na tem področju še naprej konstruktivno pomagal, je še dejala in dodala, da je ključno, da se stvari uredijo, ne glede na to, katero ministrstvo je nosilno.

Vlada je v letu 2016 v Nacionalni reformni program uvrstila tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. V Resoluciji o Nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2016-2025 sta tako vlada kot DZ potrdila strateške usmeritve v večjo integracijo zdravstvenih in socialnih storitev, preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in zagotovitev dodatnih novih virov za zdravstveno varstvo, vključno z dolgotrajno oskrbo.

S predlogom nove zakonodaje je predvideno oblikovanje enovitega, integriranega sistema storitev in prejemkov, združevanje večine obstoječih finančnih virov, njihova učinkovitejša poraba ter zagotovitev novih, dodatnih virov, pri katerih bo vključena tudi neaktivna populacija.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window