sreda, 14.12.2016
Ljubljana, 14. decembra (STA) - Vlada načeloma ne nasprotuje predlogu zakona o osebni asistenci, ki ga je v parlamentarno proceduro vložila poslanska skupina NSi. V vladi menijo, da je predlog zakona ustrezna podlaga za nadaljnjo obravnavo, ob pogoju, da se podrobno in bolj določno opredelijo finančne posledice predloga zakona, so sporočili po seji vlade.
Vlada vseskozi posveča posebno skrb ranljivim skupinam prebivalstva, med katerimi so tudi invalidi, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Kot so navedli, je zagotavljanje enakih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ustavna kategorija, vlada pa se zaveda, da storitve osebne asistence predstavljajo nepogrešljivo sredstvo za neodvisno življenje invalidov.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zato od leta 2009 sofinancira programe osebne asistence v obliki sofinanciranja zaposlitev osebnih asistentov. Trenutno ministrstvo sofinancira okoli 350 osebnih asistentov, v programe pa je vključenih približno 1000 uporabnikov. Za sofinanciranje osebne asistence namenja približno tri milijone evrov letno.
Ta znesek predstavlja 62,5 odstotka vseh stroškov za izvajanje osebne asistence za 1000 uporabnikov, medtem ko bi 100-odstotno financiranje za 1000 uporabnikov na letni ravni pomenilo najmanj pet milijonov evrov. Predlagatelj sicer v oceni finančnih posledic predloga zakona navaja, da bi posledica sprejetja zakona na letni ravni znašala osem milijonov evrov za 1050 uporabnikov.
Vlada predlogu zakona načeloma ne nasprotuje, izpostavlja pa nekatere pomisleke glede njegovega izvajanja. Med drugim meni, da bi bilo zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki ga pristojno ministrstvo še pripravlja, nujno treba navezati na ta zakon. Predlog zakona namreč predvideva posebne postopke za uveljavljanje pravice do osebne asistence pred centri za socialno delo in uzakonja posebno strokovno komisijo, ki bi delovala v okviru centra za socialno delo.
Zaradi racionalizacije, predvsem pa zaradi poenotenja odločanja o podobnih storitvah bo treba poenotiti vstopno točko za vse upravičence, uvesti enoten izvedenski organ in poenotiti postopke uveljavljanja pravic, so še navedli v vladi.
NSi je zakonski predlog v proceduro vložila v začetku meseca, prva obravnava v DZ pa je predvidena za prihodnji teden. Upravičenci do osebne asistence bi bili po predlogu invalidi v starosti od 18 do 65 let, ki potrebujejo pomoč pri opravljanju aktivnosti za samostojno osebno in družinsko življenje, pri vključevanju v okolje, izobraževanje in zaposlitev.
V NSi so tedaj zatrdili, da predlog v invalidskih organizacijah podpirajo, vendar pa prav vseh očitno niso prepričali. V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije namreč ocenjujejo, da bi zakon, če bi bil sprejet v predvideni obliki, v resnici uzakonil diskriminacijo na invalidskem področju.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki