ponedeljek, 12.12.2016
Ljubljana, 12. decembra (STA) - Nepovezani poslanec Andrej Čuš je v parlamentarno proceduro vložil predlog sprememb zakona o davku na dodano vrednost (DDV), s katerimi bi davčne stopnje vrnil na prejšnjo raven. Kot je pojasnil, je bila Slovenija ob zadnjem dvigu julija 2013 v težkem finančnem položaju, zvišanje stopnje DDV pa naj bi bil začasen ukrep, ki je nato postal trajen.
Čuš je pojasnil, je DZ v času vlade Alenke Bratušek dvig osnovne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) z 20 odstotkov na 22 odstotkov in znižane z 8,5 odstotka na 9,5 odstotka potrdil, ko se je Slovenija soočala s težavami pri dostopu do mednarodnih finančnih trgov.
"Ob tem se moramo spomniti polnih ust političnih obljub, kako nas višji DDV ne bo stal več kot 2,5 evra na mesec. Realnost je seveda popolnoma drugačna, saj nas je obremenil kar za 15-krat bolj," je izpostavil Čuš in dodal, da to konkretno pomeni, da je danes štiričlanska družina za 400 evrov bolj obremenjena na leto, kot je bila pred dvigom DDV.
Dvig DDV je, kot je še dejal Čuš, relativno gledano bolj prizadel ljudi z nizkimi dohodki. Ti namreč namenjajo večji del svojega prihodka potrošnji. Predlog zakonodajne spremembe, ki ga je vložil, po njegovih besedah sledi ciljem ustvarjanja ugodnejšega poslovnega okolja, razbremenitve gospodarstva, podjetništva in obrtnikov ter razbremenitve prebivalstva in povečanja kupne moči.
S sprejetjem predlaganega zakona bo znesek pobranega DDV po Čuševih navedbah znašal več kot v letu 2015 in malenkost manj, kot je predvideno v proračunu za letos, je še navedel. Tako pobran DDV bo po besedah Čuša krepko presegel prihodke od tega davka v letu 2013, ko je bilo povišanje uvedeno.
Da bo Čušev predlog obrodil sadove, sicer ni pričakovati, saj so poslanci proračunska dokumenta za prihodnji dve leti že potrdili.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki