Portal TFL

STA novice / Matični odbor tokrat dal zeleno luč predlogu zakona o lekarniški dejavnosti

sreda, 30.11.2016

Ljubljana, 30. novembra (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je podprl predlog zakona o lekarniški dejavnosti. Ob tem je sprejel tudi dopolnila SMC in SD k predlaganemu zakonu, ki sta jih oblikovali po javni razpravi, medtem ko se koalicijska DeSUS pod dopolnila ni podpisala.

V SDS so ob začetku seje predlagali, da se predlog zakona umakne iz parlamentarnega postopka. Po besedah poslanke Jelke Godec (SDS) je predlog zakona skropucalo in v določenih točkah v nasprotju z ustavo.

"Danes imamo na mizi toliko dopolnil, da ne bomo niti vedeli, kaj sprejemamo," je dejala in dodala, da če bi bil zakon dober, ne bi bil dopolnjen v 74 odstotkih besedila. "Če gremo z zakonom naprej, bo signal za ministrstvo, da lahko v DZ prinese kar koli," je ocenila.

Po besedah predsednika odbora in poslanca DeSUS Tomaža Gantarja, ki je bil v začetku zelo kritičen do takratnega besedila zakona, zaradi česar so nato na seji odbora za zdravstvo sklenili, da se pred obravnavo na odboru opravi javna predstavitev mnenj, je danes zakon boljši, bolj sledi javnemu interesu, ni pa idealen. Gantar je še vedno kritičen do določenih točk zakona, denimo do brezšivne lekarniške skrbi.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je poudarila, da zakon ne vsebuje določb, ki bi bile v nasprotju z ustavo. "Res je veliko dopolnil, a jih je večina nomotehnične narave. Druge spremembe pa so nastale ob upoštevanju javne razprave," je dejala.

Poudarila je, da so pri dopolnilih upoštevali pripombe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, fakultete za farmacijo, Slovenskega farmacevtskega društva in predstavnikov zaposlenih v lekarnah.

Med drugim tako popravki zakona določajo, da če direktor lekarne nima farmacevtske izobrazbe, mora imeti strokovnega vodjo s takšno izobrazbo. Prav tako bo omogočeno preoblikovanje farmacevtov koncesionarjev, ki danes poslujejo v okviru samostojnega podjetnika, tako, da bo davčno nevtralno, je dodala.

Sicer pa zakon med drugim prepoveduje vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti, določa mrežo lekarn na primarni ravni ter predvideva brezšivno lekarniško skrb, po kateri bodo lahko bolniki ob odpustu iz bolnišnice dobili potrebna zdravila za čas do prvega obiska pri svojem zdravniku.

Predlog zakona med drugim predvideva, da lahko presežke, ki jih ustvari javni lekarniški zavod, namenijo izključno za izvajanje in razvoj lekarniške dejavnosti. Prepoveduje zbiranje t. i. točk zvestobe za zdravila.

Kot organizacijski obliki v lekarniški dejavnosti predlog zakona ohranja javni lekarniški zavod, katerega ustanovitelj je ena ali več sosednjih občin skupaj, ter koncesionarja, ki mora biti magister farmacije z veljavno licenco. Koncesijo pa bodo lahko po novem podelili najmanj za 15 let in največ za 30 let.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window