torek, 29.11.2016
Ljubljana, 29. novembra (STA) - Ministrstvo za javno upravo je poslalo v javno razpravo predlog novega zakona o nevladnih organizacijah, ki opredeljuje kriterije, kdaj se določena organizacija šteje za nevladno organizacijo (NVO) in s tem v pravni red vnaša enotno definicijo tega pojma. Cilj zakona je tudi celostno urediti pridobitev statusa NVO v javnem interesu.
Zakonski predlog so v ponedeljek objavili na spletnem portalu eDemokracija, trenutno je v medresorskem usklajevanju, javna razprava pa bo potekala do 12. januarja. Ministrstvo je med razlogi za sprejem zakona navedlo, da v Sloveniji obstaja več strateških dokumentov, zakonov in drugih predpisov, ki uporabljajo pojem NVO, pri tem pa ga sploh ne opredelijo.
V praksi to državnim organom povzroča težave, saj si morajo pojem tolmačiti sami. Zaradi tega prihaja do neenotnih opredelitev in neenake obravnave pravnih oseb, glede tega, katera se šteje za NVO in katera ne, je opozorilo ministrstvo. Zdajšnje različno tolmačenje pojma povzroča težave tudi NVO samim.
Takšno neenotno delovanje je še posebej problematično v primerih, ko določeni predpisi NVO priznavajo določene pravice ali jih navajajo kot izvajalce določenih storitev, ob tem pa ni jasno kdo vse v ta krog sodi. Odsotnost definicije pojma NVO povzroča težave tudi na javnih razpisih za dodelitev državnih ali občinskih sredstev.
Z enotno opredelitvijo pojma NVO se bo po navedbah ministrstva za javno upravo olajšalo delo državnih in občinskih organov, ki s temi organizacijami že sedaj sodelujejo ali jim morajo priznavati določene pravice, hkrati pa se bo tudi NVO omogočilo, da ne bodo različno obravnavane pri različnih organih.
Ministrstvo želi z novim zakonom za NVO na različnih področjih delovanja uvesti enotne pogoje za pridobitev statusa, ki bodo temeljili na njihovem javnokoristnem delovanju. Kot je zapisano v obrazložitvi, bo to omogočilo predvsem zavodom, da takšen status pridobijo, saj jim tega zdajšnja zakonodaja ne omogoča.
Po predlogu bo NVO vsaka organizacija, ki bo izpolnjevala naslednje pogoje: je pravna oseba zasebnega prava, njeni ustanovitelji so izključno domače ali tuje fizične ali pravne osebe zasebnega prava, je nepridobitna in neprofitna, je neodvisna od državnih organov, političnih strank ali gospodarskih subjektov in v kolikor izvaja pridobitno dejavnost, mora biti ta povezana z njenimi nameni ali cilji.
Ob tem je ministrstvo izpostavilo, da je pojem NVO treba razlikovati od pojma organizacija civilne družbe, ki je širši in zajema tako NVO kot tudi npr. politične stranke, verske skupnosti, sindikate ali zbornice, ki ne sodijo med NVO. Sicer je med poglavitnimi rešitvami zakona tudi vzpostavitev enotne in ažurne evidence NVO v javnem interesu, ki jo vodi Agencija RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).
Ministrstvo je v zakonski predlog vneslo tudi določene spodbude za delovanje NVO (podpiranje podpornih struktur za njihovo delovanje, spodbujanje civilnega dialoga itd.) in spodbude za organizacije s statusom NVO v javnem interesu (izključna uporabe tega poimenovanja, prednost na javnih razpisih).
Pri oceni finančnih posledic novega zakona je ministrstvo navedlo le stroške vzpostavitve evidence NVO pri Ajpesu v višini 12.000 evrov. Sredstva so že zagotovljena v državnem proračunu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki