sreda, 9.11.2016
Ljubljana, 09. novembra (STA) - Parlamentarni odbor za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na današnji seji podprl novelo zakona o gozdovih. Kljub številnim sprejetim dopolnilom pa nameravajo poslanci, sodeč po današnji razpravi, v nadaljevanju procedure predlog še dodatno "dodelati".
Z novelo zakona o gozdovih naj bi bilo sicer omogočeno celovitejše in učinkovitejše varstvo gozdov ter tudi učinkovitejše izvajanje ukrepov v primeru prenamnožitve podlubnikov in drugih škodljivcev ali bolezni na gozdnem drevju. Sprejetje ukrepov je po navedbah vlade nujno, saj se je zaradi ugodnih vremenskih razmer v letošnjem letu napad podlubnikov v slovenskih gozdovih enormno povečal.
V zakonu, ki ga DZ obravnava po nujnem postopku, je opredeljen tudi rastiščni koeficient, ki je eden izmed elementov za določitev višine katastrskega dohodka.
Ker rešitve, ki jih prinaša zakon, niso usklajene s kmetijsko gozdarsko zbornico in lastniki gozdov, so v SDS že ob začetku razprave predlagali sklep, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Po predlogu Tomaža Lisca bi s sklepom ministrstvu naložili, naj pravočasno pripravi nov predlog, ki bi se dotikal sanacije lubadarja in moratorija na prevoznice za prevoz gozdnih lesnih sortimentov. V šestih mesecih pa naj bi ministrstvo pripravilo sistemsko spremembo zakonodaje.
A večina članov odbora takšnih sklepov ni podprla. Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo Marjan Podgoršek je namreč ocenil, da je sprejem zakona nujen iz več razlogov. Poleg ukrepov zaradi podlubnika namreč določa rastiščni koeficient, ki je predpogoj za določitev višine katastrskega dohodka. Vsebina je tako po njegovih besedah "neizogibna za sprejem".
So pa člani odbora predlog popravili s številnimi pripombami zakonodajno-pravne službe. Na predlog koalicijskih poslanskih skupin so tako sprejeli več dopolnil, bo pa zakon v nadaljnji proceduri očitno deležen še drugih sprememb. V razpravi so namreč tako v opozicijskih poslanskih skupinah kot koalicijski SMC opozarjali, da je treba pustiti odprtih čim več členov, da bodo predlog lahko v nadaljnji proceduri izboljšali.
V predlog so sicer danes vključili tudi določitev glob za tiste obiskovalce gozdov, ki pri nabiranju plodov, rastlin, mahov in gob presežejo dovoljene količine. Doslej je gozdarska inšpekcija namreč izrekala globe le za presežene količine nabranih gob.
Po opozorilu zakonodajno-pravne službe so člani odbora tudi zamaknili rok začetka uporabe zakona na 1. januar prihodnje leto. Če bi zakonska novela začela veljati prej, bi namreč imeli dvojno, med seboj izključujočo ureditev. Ena namreč predvideva uporabo listine o uporabi in prometu z gozdnimi lesnimi sortimenti do konca letošnjega leta, druga pa uporabo knjigovodske listine.
Na podporo večine članov odbora pa zaenkrat ni naletel predlog, da se v zakonu lastnike gozdov razbremeni odgovornosti za morebitne poškodbe obiskovalcev gozda. Takšno dopolnilo so predlagali v NSi na predlog Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije. Bojijo se namreč, da bodo sprehajalci, ki se bodo poškodovali, množično vlagali tožbe proti lastnikom gozdov.
A se v nadaljevanju procedure, sodeč po napovedih poslanskih skupin, obeta ureditev tudi tega vprašanja. Takšni rešitvi po besedah državnega sekretarja tudi vlada ne bo nasprotovala.
Lastnike gozdov je razburil tudi postopek preveritve rastiščnega koeficienta, ki bi moral biti po njihovem mnenju strošek države, ne lastnikov gozdov. Tudi takšnega opozicijskega dopolnila odbor na današnji seji ni sprejel, čeprav je bilo tudi pri tem členu slišati pomisleke iz vrst koalicije.
V SDS so z dopolnilom želeli neuspešno preprečiti tudi uvedbe knjigovodske listine, ki po njihovem mnenju predstavlja novo administrativno obremenitev.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki