Portal TFL

STA novice / Imuniteta ECB se po Klemenčičevem mnenju ne razteza sama po sebi na Banko Slovenije

ponedeljek, 11.7.2016

Ljubljana, 11. julija (STA) - Imuniteta, ki jo v pravnem redu EU uživa ECB, se po oceni ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča ne razteza sama po sebi na Banko Slovenije, še manj pa na zaposlene v Banki Slovenije. A Klemenčič je v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ na temo nedavnih preiskav v Banki Slovenije opozoril, da bo končno besedo o tem imelo sodišče.

Klemenčič je v DZ odgovarjal na vprašanje vodje poslanske skupine ZL Luke Mesca in se s tem odzval tudi na kriminalistične preiskave v Banki Slovenije minuli teden v zvezi z izbrisom podrejenih obveznosti v NLB konec leta 2013.

Tem preiskavam, pri katerih je prišlo do nesoglasij med kriminalisti in vodstvom Banke Slovenije, je še isti dan sledilo pismo predsednika Evropske centralne banke (ECB) Maria Draghija generalnemu državnemu tožilcu Zvonku Fišerju, v katerem je ta zahteval odpravo kršitve pri po njegovih besedah nezakonitem zasegu informacij in Sloveniji v nasprotnem zagrozil s pravnimi posledicami.

Klemenčič je danes v uvodu spomnil, da gre za odprt predkazenski postopek, zato bo končno besedo o obsegu in vsebini imunitete Banke Slovenije v tem primeru moralo dati pristojno sodišče. Zato je njegov komentar zgolj osebno mnenje, s katerim ne želi prejudicirati odločitve sodišča.

Imuniteta, ki jo v evropskem pravnem redu tako kot nekatere druge ustanove EU uživa ECB, se po ministrovi oceni ne razteza ker sama po sebi na Banko Slovenijo, še manj pa na zaposlene v Banki Slovenije. To je bila po Klemenčičevih navedbah očitno tudi ocena pristojne preiskovalne sodnice, ki je po ugovoru glede imunitete odločila, da se preiskava v Banki Slovenije lahko nadaljuje.

"Ampak kot rečeno, najbrž bo to zdaj tudi stvar postopka pred sodiščem in tega odgovora bomo prej ali slej prišli," je navedel minister in ob tem zagotovil, da absolutno podpira aktivnosti tožilstva pri preiskavah sumov bančnega kriminala.

Prepričan je tudi, da pisma, kot je bilo Draghijevo, temu ne bodo naredila konca niti jih po njegovem mnenju ne moremo šteti kot pritisk ali grožnjo slovenskim organom odkrivanja in pregona. "Če smo iskreni, slovenski organi odkrivanja in pregona in slovenska sodišča slišijo veliko hujše besede in več hujših besed v končni fazi prav v tem DZ," je pripomnil.

Tožilstvo se je že odzvalo in Draghijev poziv zavrnilo. Tudi policija je po Klemenčičevem mnenju ravnala pravilno in postopek se tako nadaljuje. Minister tako meni, da evropski privilegiji in imunitete ne bodo pomembno otežili preiskovanja bančne luknje oz. njene sanacije. "Vsekakor to ne bo tisti ključen razlog ali pa ni tisti ključen razlog, zakaj na temu področju nismo tako uspešni, kot bi si vsi želeli," je dodal.

Glede petkovega nastopa guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca, ki je na seji bančne preiskovalne komisije v DZ med drugim dejal, da bo verjetno kot guverner predlagal, da na Banki Slovenije "nehajo sodelovati s policijo, ker se očitno ne razumejo", je poudaril, da posamezniki v Banki Slovenije nimajo "ne pravice ne pristojnosti odločati o tem, ali bodo ali ne bodo sodelovali s policijo, ker so to dolžni storiti v primeru, da so za to podani zakonski pogoji".

"Izjava guvernerja v tem smislu je bila res nekoliko nerodna, če že ne, neprimerna, verjetno je pa potrebno dati v kontekst dogodkov, ki so bili pred tem," je sklenil.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window