Portal TFL

STA novice / Predlog zakona o vajeništvu v javni razpravi do 19. avgusta (dopolnjeno)

torek, 5.7.2016

Ljubljana, 05. julija (STA) - Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je dalo v javno razpravo predlog zakona o vajeništvu. Oddaja pripomb je mogoča do 19. avgusta, je ministrstvo sporočilo na novinarski konferenci. Ministrstvo bo z evropskimi sredstvi sofinanciralo razvoj vajeništva. Zagotavljalo pa bo tudi sredstva za usposabljanje mentorjev in podporo delodajalcem.

Zakon predlaga ureditev statusa vajenca, pravic in obveznosti delodajalcev, šol, zbornic in združenj delodajalcev ter ministrstev. Med letoma 2016 in 2020 bo ministrstvo s sredstvi Evropskega socialnega sklada sofinanciralo razvoj vajeniškega modela.

Zagotavljali bodo podporo delodajalcem ter sredstva za usposabljanje mentorjev v podjetjih in strokovnih sodelavcev v šolah za uvedbo vajeništva. Vzpostavitev sistema načrtujejo za šolsko leto 2017/18. "Seveda pa pilotno že prej, v kolikor se šole, delodajalci ter seveda dijaki in dijakinje povežejo v trikotnik preverjanja možnosti sodelovanja že v prihajajočem šolskem letu," je dodala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

Ministrica je pojasnila, da gre za obliko izobraževanja, ki posebej aktivno povezuje izobraževalni sistem z gospodarstvom. "S tem tudi odgovarjamo na potrebe gospodarstva in izziv, da damo mladim čim več kompetenc in spretnosti že v času samega izobraževanja," je dodala.

Predlog zakona ureja vajeništvo kot obliko izobraževanja v srednjem poklicnem izobraževanju in v programih nadaljnjega poklicnega in strokovnega izobraževanja. V vajeniški obliki izobraževanja se najmanj 50 odstotkov izobraževalnega programa izvede kot praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu, najmanj 40 odstotkov celotnega izobraževalnega programa pa izvede šola, od tega vse splošno izobraževalne predmete, so zapisali v predlog zakona.

Vajenec ima v vsakem letniku izobraževanja najmanj deset tednov praktičnega izobraževanja. Usposabljanje se lahko izvaja pri več delodajalcih in tudi v okviru mednarodnih programov mobilnosti z namenom praktičnega usposabljanja.

Predlagajo, da vajenec prejema za čas praktičnega usposabljanja vajeniško nagrado, ki ne sme biti nižja od 50 odstotkov minimalne plače. Predlog zakona predvideva višanje vajeniške nagrade glede na letnik izobraževanja: do 90 odstotkov v 3. letniku. Vajenec pa lahko v času vajeništva prejema tudi štipendijo.

Ob koncu vajeništva ministrstvo predlaga zaključni izpit. Z vmesnim preizkusom pa bi se preverjala uspešnost vajenca in način izvajanja vajeništva, pri tem bi zbornica delodajalcem svetovala tudi o nadaljevanju praktičnega usposabljanja.

Zbornici pa predlog zakona med drugim nalaga pripravo razpisa vajeniških mest, načrta izvajanja vajeništva, usposabljanje mentorjev in nadzorovanje izvajanja praktičnega usposabljanja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window