petek, 1.7.2016
Ljubljana, 01. julija (STA) - Komisija DZ za poslovnik je opravila razpravo o predlogih sprememb poslovnika. Poslanske skupine med drugim predlagajo zaostritve pri sklicevanju skupnih sej delovnih teles, sodelovanju zainteresirane javnosti na njih in najavi postopkovnega vprašanja. Na mizi je tudi predlog sprememb pri predlaganju podpredsednika DZ iz vrst opozicije.
Po besedah Jasne Murgel (SMC) v koaliciji ugotavljajo, da je parlamentarna praksa po dveh letih pokazala, da so potrebne nekatere spremembe poslovnika. Zato so oblikovali nekaj predlogov.
Med drugim predlagajo omejitve pri sklicevanju skupnih sej delovnih teles na način, da bi moral o sklicu odločiti predsednik DZ. Po besedah Murglove skupne seje trenutno po poslovniku niti niso predvidene, jih pa kljub temu sklicujejo.
Poenotiti želijo tudi prakso pri vodenju delovnih teles na način, da bi se določilo, da lahko predstavniki zainteresirane javnosti, ki se udeležijo sej, zgolj predstavijo svoje stališče, ne pa tudi ugovarjajo drugim in na sploh sodelujejo v razpravi, kar se po besedah Murglove dogaja zdaj.
V primerih, ko največja opozicijska poslanska skupina ne želi predlagati kandidata za podpredsednika DZ, kot se je to zgodilo v tem sklicu, predlagajo, da se v poslovnik vnese določilo, po katerem bi lahko kandidata predlagala katera koli opozicijska poslanska skupina.
Zaostriti želijo tudi določila poslovnika glede postopkovnih vprašanj. Tako bi moral vsak poslanec ob najavi postopkovnega vprašanja navesti tudi člen poslovnika, na katerega se sklicuje.
Predlagajo tudi določilo, po katerem bi moral predlagatelj zakona kot obvezno sestavino predloga navesti fizično ali pravno osebo, ki je sodelovala pri njegovi pripravi.
Predloge so sicer podale tudi opozicijske poslanske skupine, vendar jih na današnji seji komisije niso posebej predstavili. Na splošno so člani komisije danes ugotavljali, da za nekatere predloge že obstaja dvotretjinska večina, o nekaterih pa bi bili potrebni še pogovori. Takšno mnenje so danes izrazili v SMC, SDS, DeSUS in poslanski skupini nepovezanih poslancev.
Primož Hainz (DeSUS) je dodatno opozoril, da je treba spremembe narediti uravnoteženo, kar pomeni, da bodo sprejemljive tako za koalicijo kot opozicijo. Tomaž Lisec (SDS) pa je predlagal, da temeljitejšo razpravo o njih opravijo septembra in si tako čez poletje vzamejo čas, da jih proučijo. S tem so se strinjali tudi ostali.
Predloge bo septembra pregledala delovna skupina, nato pa pripravila končno poročilo sprememb poslovnika DZ. V delovni skupini bodo na predlog poslanskih skupin Murglova, Hainz, Lisec, Bojan Dobovšek (nepovezani poslanec) in Matej T. Vatovec (ZL).
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki