četrtek, 30.6.2016
Ljubljana, 30. junija (STA) - Ministrstvo za pravosodje je v okviru paketa za letos napovedanih zakonskih sprememb pripravilo pet zakonskih predlogov - zakon o Sodnem svetu, zakon o kolektivnih tožbah, zakon o državnem odvetništvu ter spremembe sodnega reda in zakona o pravdnem postopku. Predstaviti jih namerava na novinarski konferenci prihodnji teden.
Nekatere podrobnosti je ministrstvo razkrilo že v samem vabilu na novinarsko konferenco.
Kot so navedli, gre pri zakonu o Sodnem svetu za celostno ureditev statusa omenjenega organa v samostojnem zakonu. Zdaj namreč položaj Sodnega sveta urejata ustava in zakon o sodiščih. Predlagane rešitve bodo po navedbah ministrstva usmerjene h krepitvi vloge in položaja Sodnega sveta ter povečanju splošnega zaupanja v pravosodje. Sodni svet naj bi tako dobil nove pristojnosti na področju sodne uprave ter prevzel vodenje disciplinskih postopkov zoper sodnike.
Z obsežnimi spremembami sodnega reda namerava ministrstvo zagotoviti večjo dostopnost (prvostopnih) sodnih odločb in vpogled v podatke iz vpisnikov prek spletnih strani. V večji meri naj bi bila zagotovljena tudi možnost snemanja in fotografiranja neposredno pred začetkom javne glavne obravnave in ob razglasitvi sodbe.
S spremembami zakona o pravdnem postopku namerava ministrstvo doseči večjo skrb strank za hitro dokončanje postopka brez nepotrebnega zavlačevanja, zagotoviti razkritje vseh informacij, ki so potrebne za učinkovito uveljavljanje pravic in ugotovitev materialne resnice v postopku (razkrivanje poslovnih skrivnost ...), bolj koncentrirano vodenje pravdnega postopka in več dokončnega odločanja na višjih sodiščih. Predlog predvideva tudi odpravo instituta dovoljene revizije in ohranitev zgolj t. i. dopuščene revizije na vrhovnem sodišču.
Novi zakon o kolektivnih tožbah naj bi v slovenski sodni sistem po zgledu iz tujine vpeljal institut "kolektivne tožbe" in "kolektivne poravnave", ki naj bi pomenili lažji dostop posameznikov do sodnega varstva v primeru množičnega oškodovanja, kot se je na primer zgodilo pred leti pri preplačilih stroškov za elektriko ter zahtevkov povezanih z nedavno afero v avtomobilski industriji.
Z zakonom o državnem odvetništvu naj bi Državno pravobranilstvo preoblikovali v Državno odvetništvo in to na način, da bo to bolj učinkovito zastopalo finančne in druge interese države. Ministrstvo namreč opozarja, da je Slovenija v tem trenutku pred domačimi in mednarodnimi sodišči izpostavljena sporom, katerih vrednost krepko presega milijardo evrov. Ključni cilji predloga novega zakona so zato optimizacija poslovanja, večja prožnost pri opravljanju dela in karierni sistem zaposlitve za mlade in uspešne pravnike.
Kot so zapisali na ministrstvu, gre pri predlogih za dobršen del sprememb, usmerjenih v krepitev odgovornosti, transparentnosti in učinkovitosti pravosodja, ki jih je za letos napovedal minister za pravosodje Goran Klemenčič.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki