Portal TFL

STA novice / Odbor za izobraževanje v javno predstavitev mnenj o zakonskih spremembah glede statusa ŠOS (dopolnjeno)

torek, 28.6.2016

Ljubljana, 28. junija (STA) - Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je sklenil, da bo opravil javno predstavitev mnenj o noveli zakona o skupnosti študentov, po kateri bi Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) postala pravna oseba javnega prava. Javna predstavitev mnenj bo opravljena enkrat septembra, pokazala pa naj bi, ali so spremembe zakona potrebne.

Novelo so v DZ na predlog Študentskega društva Iskra, ene izmed članic ŠOS, vložili v ZL. Po besedah Mihe Kordiša bi predlagana ureditev prispevala k večji preglednosti poslovanja študentskih organizacij in prekinila nekatere dosedanje sporne prakse. S spremembo bi ŠOS in študentske organizacije namreč postale predmet rednih revizij računskega sodišča. Bolj jasno bi bili določeni tudi pogoji in okviri kampanj za volitve v študentska predstavniška telesa.

Vlada noveli nasprotuje, saj po besedah Tomaža Boha z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport meni, da so vsebine, ki izhajajo iz predloga, že urejene v obstoječih predpisih. Hkrati so na ministrstvu prepričani, da je bilo o predlogu novele premalo javne razprave in da je treba slednjo še nadaljevati.

Proti sprejemu novele, kot je trenutno predlagana, so tudi v ŠOS. Po besedah njegovega generalnega sekretarja Roka Primožiča je namreč trenutno večina članic ŠOS pravnih oseb zasebnega prava, zato si težko predstavlja, da bi bil ŠOS pravna oseba javnega prava. Poleg tega novela po njegovih besedah ne dovolj jasno določa pravnega okvira delovanja ŠOS v primeru, da njegov status spremenijo. Tudi na splošno je definicija, kaj je to pravna oseba javnega prava, po njegovem nejasna.

Janko Veber (SD) je opozoril, da sta ustavno in vrhovno sodišče odločila, da je ŠOS pravna oseba javnega prava, zato ga je zanimalo, zakaj vodstvo ŠOS te odločitve ne spoštuje. Predsednik ŠOS Klemen Balanč mu je odgovoril, da se večina odločb sodišč v tej zvezi nanaša na dostop do informacij javnega značaja, pri čemer pa se večina študentskih organizacij že zdaj vede, kot da so pravne osebe javnega prava.

V SMC so po besedah Kamala Izidorja Shakerja (SMC) naklonjeni določenim spremembam pri delovanju ŠOS, a morajo biti študentje bolj vključeni v postopek sprejemanja. Tega pa je bilo po oceni SMC premalo.

Za sprejem novele so se zavzeli v SDS in NSi. Po besedah Tomaža Lisca (SDS) je po več letih čas, da zakon nadgradijo. Še več, sam meni, da bi morala biti nadgradnja še bolj radikalna, kot je predlagana.

Tudi Ljudmila Novak (NSi) je prepričana, da je zakon potreben, saj da so stvari trenutno neurejene.

Odbor se je danes seznanil tudi s poročilom o izvedbenem načrtu Nacionalnega programa za mladino 2013-2022 za leto 2015 in poročilom o delovanju in poslovanju Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) za leto 2015.

Po besedah direktorja Ivana Lebna agencija, ki izvaja akreditacije in evalvacije študijskih programov, letno porabi 1,3 milijona evrov, od česar dajo za plače 20 zaposlenih nekaj manj kot polovico.

V Sloveniji je po njegovih besedah trenutno registriranih okoli 1000 študijskih programov, kar se mu glede na število študijskih programov v tujih državah zdi odločno preveč. Tudi študijski prostor je po njegovem zelo asimetričen, saj polovico študentov in študijskih programov sodi pod Univerzo v Ljubljani.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window