petek, 17.6.2016
Ljubljana, 17. junija (STA) - Poslanci so se lotili prve obravnave predloga zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, ki so ga pripravili v ZL. V večini poslanskih skupin se strinjajo, da so spremembe obstoječe zakonodaje potrebne, a predlogu ZL očitajo neusklajenost s socialnimi partnerji. Predlogu so podporo odrekle vse poslanske skupine, razen ZL in neodločenega DeSUS.
Predlog zakona je uvodoma v imenu predlagateljev obrazložil Luka Mesec in izpostavil, da je obstoječa zakonodaja v praksi vedno manj uporabljena, zato rabimo prenovljen zakon, ki bo delavcem služil kot priročnik, po drugi strani pa kot varovalka za uveljavljenje pravice do samoupravljanja, ki je ustavno zagotovljena.
Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Peter Pogačar se je strinjal, da je veljavni zakon potreben prenove v delih, ki so se v teku njegovega izvajanja izkazali za pomanjkljive. Pomanjkljiv pa je po njegovem mnenju tudi predlog ZL, saj pred predložitvijo poslancem v obravnavo ni bil predstavljen vsem socialnim partnerjem na Ekonomsko-socialnem svetu.
Prav slednje so izpostavili tudi v večini poslanskih skupin. Jasna Murgel je v imenu največje poslanske skupine SMC izpostavila, da obžalujejo dejstvo, da je predlog zakona nastal na enak način kot že nekateri drugi, ki bi se morali uskladiti v ekonomsko-socialnem svetu, pa se niso. Poudarila je, da socialno partnerstvo ni samo sebi namen, ker delodajalci niso imeli možnosti sodelovanja, pa predloga ne bodo podprli.
Da je obstoječi zakon potreben prenove, je dejala tudi Anja Bah Žibert iz poslanske skupine SDS. Predloga ZL pa prav tako ne bodo podprli, ker je po njihovem mnenju socialni dialog pri tako pomembnem zakonu nujno potreben, omenjeni predlog pa se jim zdi sestavljen popolnoma enostransko.
Julijana Bizjak Mlakar iz DeSUS je po drugi strani izpostavila, da se v poslanski skupini strinjajo, da lahko večja angažiranost zaposlenih pri upravljanju bistveno prispeva k boljšim delovnim in poslovnim rezultatom podjetij, današnji odnosi pa so precej oddaljeni od tega koncepta, ki mu po njenih besedah na nek način sledi predlagani zakon. O podpori predloga se bodo zato odločili po razpravi.
Predloga zakona Združene levice ne bodo podprli niti v SD in NSi. Matjaž Han je v imenu poslanske skupine SD poudaril, da bi morali v ZL pri pripravi predloga najti širši konsenz in ubrati pot, ki je seveda težja in terja bistveno več dela. Tako pa predlog vidi kot politično promocijo brez realne možnosti širše podpore.
Iva Dimic iz NSi pa je dejala, da zmota ZL izhaja iz predpostavke, da mora med delavci in kapitalom nujno obstajati konflikt. Drugo zmoto predlagateljev pa vidi v njihovem prepričanju, da so sindikati nosilci uveljavljanja delavskih pravic v odnosu do delodajalcev, saj so slovenski sindikati v tem segmentu po besedah Dimičeve že večkrat odpovedali.
Miha Kordiš je v imenu poslanske skupine Združena levica je ponovno opozoril na pravice delavcev in dejal, da je končni cilj k kateremu stremi ZL odprava kapitalizma. Kdo bi si mislil, da bomo prva generacija, ki bo obsojena na to, da bo živela slabše od svojih staršev, je izpostavil in dodal, da je to dokaz, da je treba posegati po boljši, socialistični alternativi. Brez spremembe zakona bo to soupravljanje podjetij po besedah Kordiša ostalo prazna folklora.
Poslanci bodo o nadaljnji usodi predloga zakona sicer glasovali v torek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki