petek, 17.6.2016
Ljubljana, 17. junija (STA) - V Zdravniški zbornici Slovenije v celoti zavračajo osnutek novele zakona o zdravstveni dejavnosti, saj po njihovem mnenju parcialno ureja vprašanja, ki bi morala biti urejena v okviru sistemske reorganizacije izvajanja javne službe v zdravstveni dejavnosti.
Kot ugotavljajo v zdravniški zbornici, nova različica osnutka novele zakona ni sledila ključnemu poudarku zdravniških organizacij, da morajo biti vsi izvajalci javne zdravstvene dejavnosti obravnavani enakopravno, saj izvajajo identične programe zdravstvene dejavnosti.
Po njihovem mnenju je treba celostno prenoviti vse izvajalce javne zdravstvene službe, ne le koncesionarje. Prvenstveno je treba javnim zdravstvenim zavodom zagotoviti več avtonomije v poslovanju, upravljanje z lastnim premoženjem oz. kapacitetami in kadri, za kar je nujno potrebna njihova statusna sprememba.
Predlog v noveli, da bi se koncesija lahko podelila le, če javni zavod ne bi izpolnjeval programa zdravstvene dejavnosti, je po mnenju zbornice namenjena ščitenju interesov javnih zavodov, namesto da bi programe zdravstvene dejavnosti v izvajanje prejeli izvajalci, ki lahko bolnikom zagotovijo najboljše pogoje z vidika cene, kakovosti in dostopnosti zdravstvenih storitev.
Tako v zbornici predlagajo, da ne bi več podeljevali koncesij, ampak pooblastilo za izvajanje programa zdravstvene dejavnosti. Na razpis pa bi se lahko prijavili tako zasebni izvajalci kot javni zavodi.
Ureditev, po kateri bi pravna oseba lahko pridobila koncesijo le, če je večinski lastnik zdravnik, po oceni zbornice onemogoča ustanovitev zasebnih bolnišnic.
To, da ne bi bil možen prenos koncesije, gre za unikum, ki ga primerljivi predpisi s področja javno-zasebnih partnerstev in javnih služb ne poznajo, so navedli v zbornici.
Pripombe imajo tudi na dejstvo, da ostaja omejitev obdobja trajanja koncesije na do 15 let. Poudarili so, da zakon ne sme določiti najdaljšega obdobja trajanja, saj to pomeni, da koncesije ne bo mogoče skleniti na nobenem področju, kjer se potrebna investicija za izvajanje koncesije ne bi povrnila v 15 letih. V zbornici predlagajo, naj koncesije podelijo za obdobje od 15 do 30 let.
Predlagajo črtanje možnosti odpovedi koncesijske pogodbe, saj po njihovi oceni takšna ureditev prinaša preveč pravne negotovosti za koncesionarja.
V zbornici tudi nasprotujejo predlogu reguliranja konkurenčnega dela zdravnikov. Opozarjajo, da so takšne omejitve privedle do tega, da namesto da bi ščitila poslovne interese javnih zavodov, na koncu ti ne morejo pridobiti dovolj kadra za izvedbo storitev.
Poleg tega osnutek na nekaterih področjih posega v sedanji zakon o zdravniški službi ter na številnih področjih v delovni osnutek zakona o zdravstvenih delavcih, kar po mnenju zbornice pomeni grobo kršitev nomotehničnih pravil. Tak pristop bo pomenil vse večjo pravno zmedo in povečanje nepreglednosti zdravstvene zakonodaje, so prepričani.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki