petek, 22.4.2016
Amsterdam, 22. aprila (STA) - Finančni ministri EU so na današnjem neformalnem zasedanju v Amsterdamu potrdili odločenost za boj proti davčnim goljufijam. Podprli so pobudo o izmenjavi podatkov o dejanskih lastnikih podjetij in se zavzeli za oblikovanje skupnega evropskega seznama davčno ugodnih območij, ki ne sodelujejo z EU.
Finančni ministri osemindvajseterice so izrazili trdno zavezanost boju proti davčnim utajam in izogibanju davkom. Tema, ki sprva ni bila predvidena za današnjo razpravo, je postala aktualna po izbruhu afere Panamski dokumenti, v kateri je skupina mednarodnih novinarjev razkrila imena svetovne elite, ki so svoje premoženje skrivali v davčnih oazah.
Vse članice EU so se pridružile pobudi peterice držav o čimprejšnji uvedbi evidenc, ki zahtevajo, da se dejanske lastnike podjetij, fundacij, fiktivnih podjetij itd. identificira, podatke pa da na voljo davčnemu organu ter organom pregona.
"To je odličen izid današnje razprave," ni mogel skrivati zadovoljstva nizozemski finančni minister Jeroen Dijsselbloem na novinarski konferenci po koncu prvega dne zasedanja. Pobudo za skupno ukrepanje na področju transparentnosti so minuli teden v Washingtonu predstavile Francija, Nemčija, Italija, Španija in Velika Britanija.
Komisija si bo prizadevala, da danes doseženi dogovor čim prej prenese v prakso, je zagotovil evropski komisar za evro in socialni dialog Valdis Dombrovskis.
Verjamemo, da smo danes poslali močno sporočilo evropskim državljanom in državam po svetu - ko gre za vprašanje davčnih oaz, ukrepamo in smo pripravljeni dati zgled, je še poudaril Dombrovskis.
V razpravi o večji davčni preglednosti so ministri sicer podprli vrsto pobud o boju proti davčnim utajam in izogibanju davkom. Med drugim so se zavzeli za oblikovanje skupnega evropskega seznama davčnih jurisdikcij, ki niso pripravljene sodelovati v boju proti davčnim utajam.
Poleg boja proti davčnim goljufijam so ministri, med njimi tudi finančni minister Dušan Mramor, obravnavali še vrsto drugih tem. Med drugim so izmenjali stališča na temo proračuna EU, ki je v zadnjih letih pod vse večjim pritiskom zaradi različnih kriz, denimo migrantske krize.
Govorili so tudi o možnih načinih financiranja prehoda v trajnostno gospodarstvo. V razpravi, ki jo je vodil guverner nizozemske centralne banke Klaas Knot, so med drugim obravnavali vprašanje, kakšna naj bo vloga finančne regulative in nadzora pri promoviranju financiranja tega prehoda.
V razpravi o krepitvi bančne unije pa so ministri obravnavali različne možnosti regulatorne obravnave izpostavljenosti bank.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki