Portal TFL

STA novice / Zahteva za presojo zakona o parlamentarni preiskavi ni uspela

petek, 15.4.2016

Ljubljana, 15. aprila (STA) - Ljubljansko okrožno sodišče bo moralo odločiti o zasegu dokumentacije, ki jo za svoje delo potrebuje preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje zlorab v bankah. Ustavno sodišče je namreč zavrglo njegovo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o parlamentarni preiskavi, na podlagi katerega poskuša komisija priti do gradiva z oznako bančna tajnosti.

Da je zakon o parlamentarni preiskavi protiustaven, je ljubljansko okrožno sodišče ocenilo pri odločanju o zahtevi za zaseg dokumentacije Nove Ljubljanske banke, Abanke in Factor banke, ki jo je lani jeseni nanj naslovila parlamentarna preiskovalna komisija pod vodstvom poslanca SDS Anžeta Logarja.

Kot je tedaj pojasnil Logar, je sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Deša Cener ocenila, da je zakon premalo natančen in podnormiran ter da ne vliva zaupanja v pravo. Takšen zakon zato po njenem mnenju ne more biti v skladu s členom ustave, ki pravi, da je Slovenija pravna država.

Zato je ljubljansko okrožno sodišče poslalo zakon o parlamentarni preiskavi na ustavno sodišče, do njegove odločitve pa postopek pridobivanja dokumentacije, ki jo za razjasnitev nosilcev odgovornosti za nastalo bančno luknjo potrebuje komisija, ustavilo. Se pa Logar čudi, da sta sodišči v Celju in Mariboru zaseg dokumentacije po istem zakonu in identični vlogi odobrili.

Ustavno sodišče je zdaj sklenilo, da o skladnosti zakona z ustavo ne bo odločalo. Kot je zapisalo v danes objavljenem sklepu, okrožno sodišče ni izkazalo niti tega, da bi bila odločitev ustavnih sodnikov nujno potrebna za njegovo odločanje v konkretnem postopku. Predlagatelju očita, da je zahtevo za ustavno presojo vložil takoj, ko je ocenil, da so predpisi, ki jih mora uporabiti, premalo natančni, ne pa šele tedaj, ko bi ugotovil, da mu ne omogočajo z ustavo skladne odločitve.

DZ je novo parlamentarno preiskavo o bankah odredil aprila lani na zahtevo SDS, s prvimi zaslišanji prič pa je začela marca letos. Najprej se je lotila ugotavljanja smotrnosti nadzorovane likvidacije Factor banke in Probanke.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window