Portal TFL

STA novice / Podjetja v tuji lasti: Izboljšanje poslovnega okolja ključno za rast investicij

sreda, 13.4.2016

Ljubljana, 13. aprila (STA) - Slovenija je privlačna država za investitorje, a lahko bi bila še bolj, ocenjujejo podjetja v tuji lasti s sedežem v naši državi, ki so se danes zbrala na GZS. V petih letih si želijo obseg tujih neposrednih investicij povečati za polovico, a treba je izboljšati poslovno okolje, še posebej na davčnem področju. Podobne cilje ima tudi vlada.

Cilj povečanja tujih neposrednih investicij s sedanjih 10,5 milijarde evrov na 15 milijarde evrov v petih letih je jasno zapisan tudi v dokumentu z naslovom Deklaracija TNI, ki ga je na današnjem prvem vrhu podjetij v tuji lasti s sedežem v Sloveniji predstavil predsednik Foruma tujih investitorjev v Sloveniji Vojmir Urlep. Ta cilj je po njegovem prepričanju dosegljiv, a ne brez naporov.

V deklaraciji so sicer opredelili elemente, ki bi privlačili tako domače kot tuje investicije, pa tudi izzive, s katerimi se sooča slovensko gospodarstvo.

"Pomembno je, da izzivi, ki smo jih identificirali, pridobijo tudi pozornost vlade in ostalih odločevalcev. Če se nanje ne bomo ustrezno odzvali, prihodnost namreč ne bo tako svetla, kot si jo želimo," je zatrdil Urlep.

Predsednik vlade Miro Cerar je potrdil, da ima tudi vlada podobne cilje. Slovenija ima ugodno gospodarsko rast v primerjavi s konkurenčnimi državami, je dejal in navedel še druge makroekonomske kazalce, med glavnimi prednostmi naše države za tuje investicije pa izpostavil dostop do znanja, kvalificirano delovno silo in tehnologijo, dobro zemljepisno lego in razvito transportno infrastrukturo.

Cerar se zaveda nekonkurenčne obdavčitve visoko izobraženih, na kar so opozorili tudi sodelujoči na obeh okroglih mizah, ki so ju pripravili v okviru vrha. Davčna reforma bi morala najprej nagovoriti problem obdavčitve visoko izobraženih, je potem, ko je prisluhnil težavam nekaterih podjetij v tuji lasti, dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, s tem pa je soglašala tudi Mateja Vraničar Erman s finančnega ministrstva, a opozorila, da morajo biti vsi ukrepi uravnoteženi.

Cerar si prizadeva za izvedbo t.i. mini davčne reforme, za izvedbo prestrukturiranja davčnih bremen v korist gospodarstva in celotne družbe. "Seveda pa moramo do tega priti po temeljitem premisleku in to tudi delamo," je zatrdil.

Po njegovih besedah si vlada prizadeva najti način davčnega prestrukturiranja, ki bo sprejemljiv tako za podjetja kot za širšo skupnost. "Treba je najti neko ravnotežje, gledati moramo celotno družbeno sliko," je dejal Cerar in pri tem spomnil tudi na vse ostale sfere, pomembne za gospodarstvo, in na nujnost reform.

Izpostavil je potrebo po zdravstveni in pokojninski reformi. Slednja po Cerarjevih besedah že poteka, prav danes so predstavili belo knjigo o pokojninah. Glede izredne uskladitve pokojnin pa je dejal, da se zanjo zavzemajo vse tri vladne stranke, a v javnofinančnih okvirjih in zmožnostih.

Potem ko je Cerar danes na GZS prisluhnil gospodarstvenikom in tujim investitorjem, se bo v torek, kot je napovedal v izjavi za javnost, v ožjem krogu posvetoval z nekaterimi uglednimi gospodarstveniki in ministri, nato pa bodo razpravo o spremembah pri davkih počasi prenesli na politično raven. Na tej ravni bo treba ovrednotiti, s katerimi ukrepi je mogoče razbremeniti gospodarstvo.

Medtem ko vlada snuje davčno prestrukturiranje, pa si gospodarstvo želi celovite davčne reforme. Gospodarska zbornica je po besedah njenega predsednika Marjana Mačkoška skupaj z zbornico davčnih svetovalcev predlagala reformo, ki bi prinesla razbremenitev v višini 328 milijonov evrov in zvišala neto plače 577.000 zaposlenim tako v gospodarstvu kot javnem sektorju. "Želimo si, da vlada pri končni odločitvi posluša glas gospodarstva," je poudaril.

Mačkošek sicer ne želi napovedovati, kakšna bo na koncu davčna reforma, ali resna ali le kozmetična, pravi pa, da so pričakovanja gospodarstva visoka. Ocenjuje tudi, da končni izkupiček ni odvisen le od finančnega ministrstva in ministra Dušana Mramorja - ta je po njegovih ocenah bolj naklonjen reformam kot večina ostalih ministrov -, ampak od pristopa celotne vlade.

Gospodarstvo bo predlog mini davčne reforme, ko bo do njega prišlo, preučilo in se do njega opredelilo. Kdaj bi to lahko bilo, Cerar sicer ne želi napovedovati. "Težko je govoriti o točnih datumih, vse je odvisno od procesa. Jaz priganjam ministre in ostale v vladi, da bi ta proces potekal čim hitreje," je dejal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window