Portal TFL

STA novice / Vlada izdala uredbo o posredovanju informacij javnega značaja

četrtek, 31.3.2016

Ljubljana, 31. marca (STA) - Vlada je izdala uredbo o posredovanju informacij javnega značaja, ki jo predvideva sprejeta novela zakona o dostopu do informacij javnega značaja. V skladu z njo bo lahko organ prosilcu za posredovanje informacije javnega značaja zaračunal materialne stroške, vendar le, če bodo stroški višji od 20 evrov.

Uredba določa način posredovanja informacij javnega značaja in njihovega objavljanja na svetovnem spletu, ureja zaračunavanje stroškov posredovanja informacij in njihovo ponovno uporabo.

Med drugim določa, da lahko prosilec v primeru, ko obstajata tako elektronska kot fizična oblika informacije, izbere, v kateri obliki bo dobil informacijo.

Če je informacija zgolj v eni od navedenih oblik, prosilec pa želi informacijo v drugi obliki, mu organ lahko zaračuna materialne stroške pretvorbe. Lahko zaračuna tudi stroške prepisa informacije (izdelavo dvojnika), fotokopije in poštnino.

Ne sme pa zaračunati vpogleda v dokumente, telefonskega posredovanja informacij, posredovanja po elektronski pošti ali po telefaksu, če informacije skupaj ne presegajo petih strani.

Za fotokopije velikosti A4 formata, lahko organ zaračuna 0,06 evra brez DDV, za fotokopije, velikosti A3, 0,13 eura, za fotokopije večjega formata pa 1,25 evra. Barvne fotokopije so ustrezno dražje.

Za elektronski zapis na zgoščenki lahko organ zaračuna 2,09 evra, za zapis na DVD pa 2,92 evra. Za pretvorbo ene strani dokumenta formata A4 iz fizične v elektronsko obliko lahko zaračuna 0,08 evra, poštnino pa mora obračunati po poštnem ceniku.

Če zavezanec za posredovanje informacij javnega značaja ugotovi, da bodo materialni stroški posredovanja informacij presegli 80 evrov, lahko od prosilca zahteva vnaprejšnji polog. Pomembna pa je določba, da zaradi ekonomičnosti ne sme zaračunati materialnih stroškov posredovanja informacij, ki ne presegajo 20 evrov z vključenim DDV.

Organ lahko zaračuna tudi t. i. mejne (materialne) stroške za ponovno uporabo informacij. Pri tem ponovna uporaba pomeni, da se javnost s podatki ne le seznani, temveč da ima možnost surove podatke nadalje obdelati in analizirati. Po noveli so v režim ponovne uporabe vključeni tudi muzeji, knjižnice in arhivi, vendar le v zvezi z gradivom, na katerem nobena tretja oseba ni imetnik pravic intelektualne lastnine.

V ZL so v začetku marca zahtevali sklic nujne seje odbora DZ za notranje zadeve, saj ocenjujejo, da uredba v nasprotju z zakonom ohranja zaračunavanje stroškov dela javnih uslužbencev, kar je bilo tudi sicer glavno jabolko spora pri sprejemanju novele.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je takšne navedbe ob vložitvi zahteve za sklic seje odbora za STA zavrnil. Zatrdil je, da stroški dela javnih uslužbencev v ceno fotokopije oz. pri posredovanju informacij javnega značaja niso vključeni. Po njegovih besedah je predvideno zaračunavanje le materialnih stroškov, ki se zaračunavajo samo takrat, kadar presežejo 20 evrov.

Tudi Informacijski pooblaščenec je k predlogu uredbe dal pozitivno mnenje, piše v današnjem sporočilu po seji vlade.

Uredba bo začela veljati 8. maja.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window