Portal TFL

STA novice / S spremembami zakona o socialnem varstvu do pravne podlage za črpanje EU sredstev

četrtek, 31.3.2016

Ljubljana, 31. marca (STA) - Vlada je danes potrdila besedilo predloga sprememb zakona o socialnem varstvu, ki med drugim omogočajo izvajanje nekaterih pilotnih programov, za katera bo Slovenija črpala evropska sredstva v novi finančni perspektivi, ukinja pa tudi obvezno pripravništvo za diplomante socialnega dela in podrobnejše ureja socialno-varstvene programe.

Člen, ki omogoča pilotno izvajanje projektov, je sicer splošen in omogoča izvajanje različnih programov, ključni, ki so umeščeni v zakon, pa so trije: socialna aktivacija, deinstitucionalizacija in storitve v skupnosti.

Bistvo socialne aktivacije je, da bodo programi omogočali dolgotrajno brezposelnim oz. tistim, ki dolgotrajno prejemajo socialno pomoč, da gredo skozi nekakšno triažo, skozi katero bodo ugotovljeni vzroki za njihovo neaktivnost, nato pa se jim pomaga aktivirati - ne nujno zgolj v zaposlitvi, lahko se vključijo tudi v kakšno socialno podjetje ali prostovoljsko organizacijo. "Pomembno je, da ti ljudje delujejo v skupnost, da niso izločeni in padejo v začaran krog pasivnosti, izključenosti in nato potencialno odvisnosti ali česa podobnega," je za STA pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk.

S programi deinstitucionalizacije želijo po njenih besedah zmanjšati število odraslih s posebnimi potrebami v institucijah in jim omogočiti, da zaživijo zunaj njih, denimo v okviru stanovanjskih skupnosti ali samostojno ob ustrezni podpori.

Tretji segment poskusnih programov pa je oskrba v skupnosti predvsem starejših oziroma rešitve, ki bi jim omogočile, da čim dlje ostanejo v svojem domačem okolju in dobijo pomoč, ki bi jim to omogočala, pa jim je morda svojci ne morejo nuditi. Tako bi še razširili že uveljavljeno storitev pomoči na domu, na voljo bi bile še nekatere zdravstvene in podporne storitve, denimo hranjenje in oblačenje. Testiranje teh programov bo pomagalo tudi pri določanju rešitev, ki bodo pozneje del dolgotrajne oskrbe.

Pri pripravništvu ministrstvo in vlada predlagata, da to sicer ostane, vendar pa ne bi bilo več obvezno, saj bi se diplomantom priznale tudi izkušnje, pridobljene na kakšen drug način. Ob tem je Vukova opozorila, da se je izobraževalni proces skozi leta spreminjal.

"Če pogledamo le ljubljansko fakulteto za socialno delo, ki je nosilna valilnica kadrov v socialnem varstvu, je ta prešla iz višje šole v fakulteto, ki ponuja izobraževanje do 2. bolonjske stopnje, torej petletno izobraževanje, ki zajema tudi 720 ur prakse, kar je več kot v drugih državah. Zato bi čas trajanja pripravništva za diplomante te fakultete skrajšali na šest mesecev, oziroma na devet za diplomante ostalih ustreznih profilov, hkrati pa želimo omogočiti tistim, ki so dobili izkušnje v socialnem varstvu na drug način, pristop k strokovnem izpitu in nato samostojno opravljanje dela," je pojasnila državna sekretarka.

S spremembami zakona določajo tudi dodatne strokovne pogoje za podelitev statusa društva v javnem interesu na področju socialnega varstva in omogoča podelitev tega statusa tudi drugim pravnim osebam zasebnega prava.

Vukova je sicer za STA še povedala, da pričakujejo, da bi bil predlog sprememb in dopolnitev zakona umeščen na majsko sejo DZ, sicer pa v letu dni načrtujejo celovitejše spremembe zakona o socialnem varstvu, ki bodo vključevale tudi reorganizacijo centrov za socialno delo. Kmalu bodo oblikovali tudi delovne skupine za pripravo sprememb.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window