sobota, 26.3.2016
Ljubljana, 26. marca (STA) - Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so nedavno imenovali delovno skupino za pripravo predloga sprememb zakona o izobraževanju odraslih. Ker je zakon v precejšnjem delu zastarel in ga ni mogoče v praksi tudi ne v celoti uporabljati, so se na ministrstvu skupaj z Andragoškim centrom Slovenije lotili priprave sprememb.
Zakon o izobraževanju odraslih je bil sprejet leta 1996 v paketu z ostalimi zakoni na področju vzgoje in izobraževanja in nikoli od takrat ni doživel sprememb, je za STA povedala vodja sektorja za višje šolstvo in izobraževanje odraslih na ministrstvu za izobraževanje in vodja delovne skupine Katja Dovžak.
Najpomembnejša stvar, katere se je lotila delovna skupina, je po njenih navedbah oblikovanje javne službe na področju izobraževanja odraslih, ki naj bi jo ustrezno uredili z novelo zakona o izobraževanju odraslih. Pomemben del javne službe je namreč izvajanje osnovne šole za odrasle, kjer v sedanjem zakonu ni zapisano vse tisto, kar naj bi bilo del javne službe, je poudarila in dodala, da je to treba bolj natančno napisati, ker je posledica tega tudi ureditev finančnih zadev.
V delovni skupini se bodo po besedah Dovžakove dotikali tudi vprašanja statusa udeležencev izobraževanja odraslih, izobraževalnih programov, pomemben del, ki ga je potrebno urediti, je letni program izobraževanja odraslih in tudi financiranje iz državnega proračuna.
V skladu s tem se v delovni skupini po njenih navedbah nadejajo, da bodo uspeli do konca maja pripraviti prvi predlog pomembnih sprememb omenjenega zakona. Nato bo sledila javna (strokovna) razprava in na osnovi tega se bo odločalo, kako naprej, je dejala.
"V programu ministrstva za letos ta zakon ni uvrščen, ker je potrebno najprej opraviti oziroma pripraviti vse predloge in opraviti javno razpravo, tako da je težko vnaprej načrtovati, da bi bil zakon nared že letos," je dodala Dovžakova.
Spomnila je, da ima resolucija o nacionalnem programu izobraževanja odraslih v RS za obdobje 2013-2020, ki je bila sprejeta leta 2013, že osnovo v obstoječem zakonu o izobraževanju odraslih, ki ureja javni interes na področju izobraževanju odraslih.
Z nacionalnim programom naj bi Slovenija do leta 2020 dvignila izobrazbeno raven prebivalstva, splošno izobraženost, izboljšala možnosti za izobraževanje in povečala zaposljivost aktivnega prebivalstva. Pri splošni izobrazbi prebivalcev si resolucija kot cilj zadaja, da se bo delež odraslih v starostni skupini od 25 do 64 let, ki so vključeni v splošno izobraževanje, do leta 2020 povečal na osem odstotkov (leta 2011 je bilo v splošno izobraževanje vključenih pet odstotkov odraslih).
Delež prebivalstva, ki je starejši od 15 let in ima nedokončano osnovno šolo, naj bi se po resoluciji s 4,4 odstotka v letu 2011 do leta 2020 zmanjšal na 2,2 odstotka. Delež starih od 25 do 64 let z dokončano srednjo strokovno izobrazbo pa naj bi se s 57 odstotkov v letu 2011 do leta 2020 povečal na 63 odstotkov.
S spodbujanjem in sofinanciranjem vpisa na višješolske programe strokovnega izobraževanja naj bi se po določilih resolucije zvišal tudi delež odraslih od 30. do 34. leta z dokončano terciarno izobrazbo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki