sreda, 2.3.2016
Ljubljana, 02. marca (STA) - V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) in Visokošolskem sindikatu Slovenije (VSS) so pozdravili predlog novele zakona o visokem šolstvu, ki je od petka v javni obravnavi, a so hkrati opozorili na nekatere pomanjkljivosti. Tako so bolj zadržani do sistema zagotavljanja kakovosti in ureditve financiranja, so danes sporočili iz obeh organizacij.
ŠOS v predlagani noveli zakona o visokem šolstvu pozdravlja ukrepe, ki prinašajo več pravic študentom, to je trajanje statusa študenta ob diplomiranju in večja vključenost študentov v bolj demokratično vodenje visokošolskih zavodov. Prav tako pa bodo po novem lahko vsi študentje sodelovali pri volitvah rektorjev in dekanov.
Veliko bolj so skeptični do sistema spremljanja in zagotavljanja kakovosti oziroma do prehoda na institucionalno akreditacijo. V praksi to pomeni, da Nacionalna agencija za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) ne bo več izvajala ponovne akreditacije študijskih programov, pač pa preverjala samo še visokošolske zavode kot take, so prepričani.
Prav tako so zadržani do ureditve financiranja. Veseli jih sicer, da končno zakonsko urejajo financiranje visokega šolstva na način, ki bo zavodom omogočal strateško načrtovanje. Ob tem pa so izrazili skrb, da bomo želeni delež financiranja (en odstotek BDP) dosegali (pre)počasi, sploh ob negativni gospodarski rasti.
V ŠOS upajo tudi, da predlagani ukrepi v smeri večje internacionalizacije ne bodo izgovor za komercializacijo javnega šolstva ali celo povečan obseg t. i. plačljivega nadstandarda v študijskih programih. Od vlade ŠOS pričakuje, da bo visoko šolstvo prepoznala kot prioriteto in skladno s tem omogočila ustrezno rast sredstev za študijsko dejavnost.
Temeljni pomislek VSS je bil od vsega začetka, da se ministrstvo ni odločilo za urejanje vprašanja javne službe oz. razmejitve med javnimi in zasebnimi dejavnostmi na državnih univerzah, kar je bila tudi temeljna zahteva odločbe ustavnega sodišča. Ob tem so v VSS dodali, da je očitno prevladal interes posameznih skupin, ki se nadejajo priliva študentov-samoplačnikov iz tujine.
Ključen očitek noveli je, da ni jasneje določen normativ neposredne pedagoške obveznosti. Ker v VSS menijo, da "pristojna ministrica in vodstva nekaterih univerz povezave med normativom in proračunom ne razumejo, bo podporo noveli sindikat pogojeval s popravkom člena, da ura neposredne pedagoške obveznosti ne more pomeniti manj kot eno obračunsko uro in da ministrstvo v skladu s stavkovnim sporazumom univerzam ne bo izdajalo soglasja za zviševanje normativa".
VSS je opozoril tudi, da so členi o financiranju po eni strani prezapleteni, po drugi pa preveč prepuščajo podzakonskim aktom. VSS pričakuje tudi besedilo uredbe o financiranju z natančno določenimi kriteriji za razdelitev denarja med univerze. Ob tem zahtevajo, da gre uredba v javno razpravo vzporedno z novelo zakona.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki