ponedeljek, 29.2.2016
Ljubljana, 29. februarja (STA) - Koalicija je pripravljena na spremembe določil v zakonu o mednarodni zaščiti, ki so sprožila pomisleke zaradi morebitne neskladnosti z mednarodnim pravom in ustavo. Dogovor gre v smeri, da izrecna navedba, da se zavrže prošnja za azil tistim, ki prihajajo iz držav EU, ni potrebna. Ministrica Vesna Györkös Žnidar pa medtem meni nasprotno.
Konec minulega tedna je namreč završalo zaradi dvomov v dopolnilo k zakonu o mednarodni zaščiti, ki določa, da se kot nedopustna zavrže prošnja prosilca, ki je na ozemlje Slovenije vstopil z ozemlja druge države članice EU. V več nevladnih organizacijah so poslance pozvali, naj zavržejo predlog na matičnem odboru sprejetega dopolnila, pomisleke naj bi imel tudi minister za pravosodje Goran Klemenčič.
Usklajevanja s predstavniki ministrstva za pravosodje in ministrstva za notranje zadeve so potekala že v petek, danes se je usklajevala tudi koalicija.
Kot je v izjavi novinarjem v DZ pojasnil poslanec SMC Mitja Horvat, je osnovna ideja v tem, da so evropske države varne in "ne kaže dajati azila tistim, ki prihajajo iz druge varne države". Tako po njegovih besedah tudi ni potrebe po tem, da bi v zakonu posebej poudarjali, da so druge evropske države varne. "Ni potrebe po tem, da bi pri nas odločali o vprašanju, ali nekomu podeliti mednarodno zaščito, ki prihaja iz varne države," je povedal Horvat in dodal, da gre za procesno predpostavko. Ta je v primeru mednarodne zaščite beg pred preganjanjem, kar pa iz varne države to ni.
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar pa je novinarjem ob robu seje DZ dejala le, da je po njenem mnenju oz. oceni ministrstva ta določba potrebna. Premier Miro Cerar je sicer danes izrazil pričakovanje, da bodo dopolnila k predlogu zakona o mednarodni zaščiti v skladu z mednarodnim pravom in ustavo.
V več nevladnih organizacijah so ocenili, da je dopolnilo k 51. členu zakona v nasprotju z evropskim azilnim pravnim okvirom, zlasti Dublinsko uredbo, napovedali so tudi pritožbo na Evropsko komisijo. Pravne poti so po besedah Horvata dobrodošle in možne. "A bomo videli, če se bodo odločili za ta korak in kakšna bo odločitev," je dodal.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki