petek, 26.2.2016
Ljubljana, 26. februarja (STA) - V Amnesty International (AI) Slovenija in na Mirovnem inštitutu so ob 24. obletnici izbrisa več kot 25.000 prebivalcev Slovenije iz registra stalnega prebivalstva opozorili, da nekateri izbrisani zaradi nedorečene zakonodaje še vedno nimajo urejenega statusa. Nedorečena naj bi bila tudi zakonodaja, ki ureja odškodnine.
Danes namreč mineva 24 let, odkar je država iz registra stalnih prebivalcev izbrisala več kot 25.000 prebivalcev Slovenije, državljanov tedanjih republik SFRJ, in jih prestavila v register tujcev. S tem so izgubili nekatere socialne pravice, mnogi so morali tudi zapustiti Slovenijo. Po več letih je država nato večinoma uredila njihov položaj, a v nekaterih nevladnih organizacij opozarjajo, da ne dovolj.
Kot so opozorili v AI Slovenija in na Mirovnem inštitutu "domača politična elita še vedno ni pripravljena ustrezno in pošteno razrešiti pravnih statusov izbrisanih, kaj šele jim priznati primerno odškodnino".
Po mnenju obeh organizacij na voljo ni več novih pravnih možnosti za ureditev statusa izbrisanih. Rok za vložitev prošenj za ureditev statusa je bil namreč nerazumno kratek, zaradi česar je okoli polovica od 25.671 izbrisanih ostala brez urejenega pravnega statusa v Sloveniji, so opozorili.
Po njihovem mnenju gre pri tem večinoma za osebe, ki živijo v tujini, pa tudi nekatere, ki še vedno živijo v Sloveniji brez urejenega statusa, hkrati pa tudi brez pravnih možnosti za njegovo ureditev. "Najbolj v nebo vpijajoč je primer otrok izbrisanih, rojenih v tujini, ki so bili iz zakona zaradi rojstva v tujini izločeni. Drugi zaskrbljujoč primer so starejši izbrisani, ki brez vsakršnega socialnega varstva vstopajo v leta, ko ne bodo mogli poskrbeti zase," so poudarili.
V obeh organizacijah so nezadovoljni tudi z odškodninsko shemo za izbrisane, saj je po njihovem mnenju pomanjkljiva. Opozorili so tudi, da državno pravobranilstvo v imenu države dosledno vlaga pritožbe zoper za izbrisane ugodne sodbe sodišč in jih tako psihično in finančno izčrpava.
Državo zato pozivajo, da naj ne čaka na nove obsodbe mednarodnih institucij, temveč naj spoštuje svoje obveznosti in s pravično ureditvijo dostopa do statusa ter odškodnin popravi povzročene krivice.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki