Portal TFL

STA novice / Komisija za narodne skupnosti nima pripomb na deklaracijo o slovenskih usmeritvah v institucijah EU

sreda, 10.2.2016

Ljubljana, 10. februarja (STA) - Komisija DZ za narodne skupnosti je obravnavala predlog deklaracije o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU do junija 2017 in sklenila, da nanj nima pripomb. Eden osrednjih izzivov v deklaraciji je spopadanje z migrantsko krizo, kjer se v naslednjem letu pričakuje veliko sprememb, je na seji komisije pojasnil Jure Vršnak z MZZ.

Dokument podaja temeljne usmeritve za delovanje Slovenije v institucijah EU; njegov prvi del je deklaratorne narave, drugi del pa predstavlja prednostne naloge po posameznih področjih in je bil sestavljen v sodelovanju s posameznimi ministrstvi, je povedal Vršnak z ministrstva za zunanje zadeve (MZZ).

Med prednostnimi področji je Vršnak izpostavil ekonomsko in monetarno unijo, razvojno usmerjeni proračun in ukrepe za zagon investicij ter ukrepe na področju migrantske krize in boja proti terorizmu. Pri vsem tem pa ne gre pozabiti niti na skupne politike na področju prometa, energetike, boja proti podnebnim spremembam, je med drugim naštel Vršnak.

V razpravi je poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz med drugim izpostavil vprašanje, koliko zavez, ki jih Slovenija potrdi v različnih deklaracijah, je tudi izpolnjenih. Sicer pa je izhodišča tokratne deklaracije označilo za izjemno pomembna z vidika narodnih skupnosti. Če EU zaradi migrantske krize ne bo mogoče ohraniti v obstoječi obliki, bodo narodne skupnosti to še posebej občutile, je poudaril in izpostavil odprtost meja med državami.

Komisija je sklep o seznanitvi s predlogom deklaracije sprejela brez glasu proti.

Člani komisije so se danes lotili tudi problematike sistema rabe proračunskih sredstev, ki jih zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja zagotavlja za ustvarjanje gospodarske osnove avtohtonih narodnih skupnosti.

Marko Drofenik z ministrstva za gospodarstvo je pojasnil, da so sredstva za ustvarjanje gospodarske osnove narodnih skupnosti v letih 2016 in 2017 tokrat prvič zagotovljena v integralnem proračunu. Naloga ministrstva pa je, da v sodelovanju z obema skupnostma najdejo primeren način, na katerega bodo to izpeljali. Za obe leti je zagotovljenih po pol milijona evrov, je povedal.

Člani komisije so nazadnje soglasno pozvali vlado, naj skupaj s avtohtonima narodnima skupnostma takoj pripravi sprejemljive rešitve za učinkovit razvoj gospodarske osnove omenjenih skupnosti. O napredkih pa naj najkasneje v treh mesecih poroča komisiji DZ za narodne skupnosti.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window