Portal TFL

STA novice / Ministrstvo zadovoljno z ureditvijo študentskega dela, ŠOS opozarja na neizpolnjene obljube (tema)

ponedeljek, 1.2.2016

Ljubljana, 01. februarja (STA) - Študentsko delo je po novi ureditvi, ki je začela veljati z začetkom februarja lani, za delodajalce postalo manj ugodno. Ministrstvo za delo je zadovoljno, ker se njegov obseg ni povečal. Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) pa je do vlade kritična, ker ni uresničila nekaterih obljub, denimo glede ukrepov na dohodninskem področju.

Ministrstvo za delo je želelo v sodelovanju z drugimi resorji z novelo zakona za uravnoteženje javnih financ, po kateri je študentov neto zaslužek nekoliko manjši, obremenitev delodajalca pa nekoliko večja, urediti področje študentskega dela. To je namreč vse bolj postajalo najcenejša rešitev za delodajalce, ki so potrebovali delovno silo.

Po grobih ocenah ŠOS dela več kot 80 odstotkov študentov, je za STA povedal predsednik ŠOS Žiga Schmidt. Status študenta ima na letni ravni sicer po njegovih besedah približno 80.000 ljudi.

Študent na študentskem delu vključen v pokojninsko zavarovanje

Študent na študentskem delu je vključen v pokojninsko zavarovanje. Študentsko delo je tako zaradi vključitve prispevkov za socialna zavarovanja postalo dražje. Kot so za STA spomnili na ministrstvu, so želeli med drugim zmanjšati ekonomsko motivacijo delodajalcev za koriščenje študentskega dela. Po drugi strani pa so želeli spodbuditi sklepanje pogodb o zaposlitvi.

"Glede na razmeroma intenzivno usklajevanje sprememb tako s predstavniki ŠOS kot socialnimi partnerji je razveseljujoče, da je prehod na novo ureditev potekal razmeroma nemoteno in zaenkrat ni povzročil negativnih učinkov na drugih področjih," so ocenili na ministrstvu.

Tudi po oceni ŠOS je pozitivno, da dijaki in študenti s študentskim delom po novem pridobijo pokojninsko dobo. Po podatkih študentskih servisov naj bi si dijaki in študenti v povprečju prislužili 2,7 meseca pokojninske dobe.

"Je pa res, da si del prispevkov, 15,5 odstotka zaslužka, plačujejo sami. Torej je izplačilo za delo glede na leto 2014 nižje," so v ŠOS navedli za STA. Dodali so, da številni tudi "upravičeno dvomijo v to, da bodo pokojnine sploh dočakali".

V ŠOS so zadovoljni tudi z uvedbo minimalne urne postavke, ki je bila ob spreminjanju ureditve ena od njihovih zahtev.

Denarni obseg študentskega dela na letni ravni približno tak kot leta 2014

Denarni obseg začasnega in občasnega dela dijakov in študentov je v letu 2015 po uvedbi sprememb sicer nekoliko upadel, a je na letni ravni ostal približno enak kot leta 2014 in je znašal 244 milijonov evrov. V letu 2014 je znašal 247 milijonov evrov.

Tudi na ŠOS so na podlagi mesečnih gibanj pri izplačilih študentskih servisov ugotovili, da se obseg študentskega dela ni zelo zmanjšal. Spomnili pa so, da študentski servisi že nekaj časa javno sporočajo, da opažajo zmanjšano število opravljenih ur. "To je logično povezano z večjo davčno obremenitvijo," so opozorili.

ŠOS nezadovoljna zaradi neizpolnjenih obljub

ŠOS je zelo nezadovoljen z delovanjem vlade glede obljub iz dogovora, ki so ga podpisali skupaj s predsednikom vlade Mirom Cerarjem in ministrstvom za delo še pred uveljavitvijo zakonskih sprememb.

V prvi polovici leta 2015 bi morali zagotoviti javno priznanje delovnih izkušenj študentskega dela, do februarja 2015 pa bi morali izvesti tudi razpis za vzpostavitev sistema za beleženje in priznavanje teh neformalno pridobljenih znanj. Na ministrstvu so medtem zagotovili, da bo ureditev beleženja delovnih izkušenj sledila v prihodnosti.

ŠOS je opozoril tudi na druge neizpolnjene obljube. Vlada bi si morala tako prizadevati za spremembo dohodninske obdavčitve študentskega dela v sklopu sprememb zakona o dohodnini, pri čemer naj bi bila izhodišče precej višja posebna osebna olajšava za dijake in študente iz leta 2013.

Z dodatnimi ukrepi bi po besedah ŠOS omilili izpad prihodkov dijakov in študentov zaradi večje obdavčitve, hkrati pa bi se izboljšale njihove zaposlitvene možnosti. "Nič od tega ni uresničeno, s čimer vlada krši načela podpisanega dogovora," je kritičen ŠOS.

Novo ureditev študentskega dela so prinesle določbe novele zakona za uravnoteženje javnih financ, ki so se začele uporabljati 1. februarja lani. V skladu z njimi je študent na študentskem delu vključen v pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Prispevek, ki ga morajo študentje zanj plačati od študentskega dela, je obračunan po stopnji 15,5 odstotka, prispevek delodajalca pa po stopnji 8,85 odstotka.

Določena je minimalna urna postavka v višini 3,8 evra neto. Celotna obremenitev študentskega dela za delodajalce pa se je s 30,38 odstotka dvignila na 33,74 odstotka.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window