petek, 29.1.2016
Ljubljana, 29. januarja (STA) - Ministrstvo za finance je danes na svojih spletnih straneh objavilo predlog zakona o javnih financah in predlog zakona o računovodstvu. Z njima se bo nadomestilo istoimenska veljavna zakona, ki sta bila oba sprejeta že pred več kot 16 leti, v javni obravnavi pa bosta do 29. februarja.
Veljavni zakon o javnih financah se je od uveljavitve sredi oktobra 1999 večkrat spremenil, nekatere njegove določbe pa so prenehale veljati na podlagi sprejema drugih zakonov. Medtem pa je bil na različnih področjih sistema javnih financ v Sloveniji in tujini storjen velik napredek, zato so zdaj na finančnem ministrstvu pripravili predlog novega zakona.
Zakon o računovodstvu ureja vodenje poslovnih knjig ter izdelavo letnih poročil za proračun, proračunske uporabnike in pravne osebe javnega in zasebnega prava, ki ne vodijo poslovnih knjig na podlagi zakona o gospodarskih družbah, zakona o gospodarskih javnih službah in zakona o društvih. Priprava novega zakona, ki doslej še ni bil spremenjen, zato poteka sočasno s pripravo novega zakona o javnih financah.
V novem zakonu o javnih financah se bo med drugim upoštevalo fiskalno pravilo, ki ga je Slovenija leta 2013 zapisala v ustavo, lani pa sprejela še izvedbeni zakon o njegovem izvrševanju. Z njim se je zavezala, da bodo prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja, ali pa da bodo prihodki presegati izdatke. Od tega ustavnega načela se lahko začasno odstopi samo v izjemnih okoliščinah.
Nadalje je nujno potrebna zakonska podlaga, ki bo zavezovala k takšnemu proračunskemu financiranju, ki je usmerjeno k ciljem in rezultatom ter napredku pri razvoju računalniške podpore, pojasnjujejo na finančnem ministrstvu.
Predlog novega zakona o javnih financah ohranja pripravo proračunov za naslednji dve leti na državni ravni, po novem pa bo to obvezno tudi za pripravo proračunov občin in finančnih načrtov neposrednih in posrednih uporabnikov proračuna. Institut začasnega izvrševanja namreč uporabnike proračuna zelo omejuje pri tekočem poslovanju.
Z novim zakonom se poleg tega striktno določa statusne oblike uporabnikov proračuna in tudi prehodno obdobje za njihovo preoblikovanje. Ker je stvarno premoženje države in občin zdaj evidentirano pri različnih uporabnikih, pa se ureja tudi lastništvo nepremičnega in premičnega stvarnega premoženja.
Iz zakona, ki ureja financiranje občin, se v novi zakon o javnih financah prenaša določbe, ki se nanašajo na zadolževanje občin. Finančnemu ministrstvu se namreč zdi smiselno, da se zadolževanje vseh institucionalnih enot ureja v enem zakonu.
Prav tako se s predlaganim zakonom omejuje pridobivanje kapitalskih naložb proračunskih uporabnikov, določa, da je sestavni del letnega poročila za proračun in zaključnega računa tudi bilanca stanja, ena od novosti je tudi pridobitev naziva preizkušenega računovodja javnega sektorja.
Da bi zagotovili doslednejše izvajanje določb zakona in večji nadzor nad porabo javnih sredstev, so avtorji v predlog zakona vključili tudi prekrškovni organ, to je urad za nadzor proračuna pri ministrstvu za finance.
Eden od bistvenih poudarkov in ciljev novega zakona o računovodstvu pa je poenostavitev priprave letnih poročil za državni proračun, saj teh zdaj ne bo več pripravljal vsak neposredni proračunski uporabnik sam, pač pa bo le pripravil podatke, ki bodo podlaga za pripravo letnega poročila za državni proračun kot celoto. Napotuje tudi na uporabo slovenski računovodskih standardov, ki jih izdaja Slovenski inštitut za revizijo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik