Portal TFL

STA novice / Na odboru za zdravstvo del opozicije kritično do spreminjanja področja koncesionarstva

četrtek, 14.1.2016

Ljubljana, 14. januarja (STA) - Člani odbora DZ za zdravstvo so danes razpravljali o osnutku novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki spreminja področje koncesionarstva. V SDS in NSi so kritični do osnutka, ki je naletel tudi na nasprotovanje zdravniških organizacij, medtem ko so koalicijski poslanci opozarjali, da besedilo obravnavajo preuranjeno, saj je še v fazi osnutka.

Po mnenju predlagateljev seje, poslancev SDS s predlogom novele zakona ukinjajo vsakršna konkurenca med izvajalci in se zdravstveni sistem vrača v preteklost. Z zakonskim besedilom se privilegira javne zdravstvene zavode v primerjavi s koncesionarji, kar pa je v nasprotju s pravnim redom EU, je dejala Jelka Godec (SDS).

Zaradi predloga zakona, ki omejuje čas trajanja koncesije do 15 let, bi se lahko število koncesionarjev zmanjševalo, saj zdravniki ne bi več tvegali in vlagali v opremo v ambulanti. Zato takšen predlog zakona ne more biti v javnem interesu, saj bi se lahko ob uveljavitvi zmanjšala dostopnost do izbranega osebnega zdravnika, bistveno pa se bodo podaljšale čakalne dobe na specialistične ambulantne preglede, je dodala.

Po mnenju ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc se o besedilu zakona v DZ preuranjeno razpravlja, saj je v tem trenutku le osnutek, ki ga bodo pred parlamentarnim postopkom še dopolnili s pripombami iz javne razprave.

Ponovila je, da z besedilom novele ne ukinjajo koncesionarjev, saj so pomemben del javne zdravstvene službe. Želijo pa vzpostaviti transparenten način podeljevanja koncesij in zakon o zdravstveni dejavnost uskladiti z zakonom o javno-zasebnem partnerstvu, ki določa, da se morajo koncesije podeljevati na podlagi javnih razpisov in za določen čas. Kot je poudarila, je podeljevanje koncesij za nedoločen čas tudi v neskladju z evropskim pravnim redom.

Koalicijski poslanci so se strinjali, da odbor obravnava besedilo zakona preuranjeno in vsebine zakona niti ne morejo obravnavati. Ob tem je poslanec SMC Branko Zorman dejal, da ne more "mimo tega, da v ozadju pobud in kritik ne bi videl osebnih interesov posameznikov".

Predsednik odbora Tomaž Gantar (DeSUS) je dejal, da je zakonodajo nedvomno treba sprejeti, saj so v preteklosti koncesije podeljevali netransparentno. Čeprav je po njegovem mnenju pomembno pregledno podeljevanje koncesij in nima nič proti javnim razpisom, pa je opozoril, da so ravno javni razpisi tisti, ki so velikokrat predmet koruptivnih dejanj.

Po mnenju poslanca NSi Jerneja Vrtovca pa je današnja seja zelo priročna za sodelovanje med ministrstvom za zdravje in zdravniškimi organizacijami. Opozoril je, da si sprememb v zdravstvu ne predstavlja, če bodo sindikat, zdravniki in ostali deležniki nezadovoljni s spremembami. Sicer pa meni, da manj zasebne pobude v zdravstvu pomeni za državljane daljše čakalne dobe in slabše storitve.

V ZL pa so po besedah Mihe Kordiša proti konceptu koncesionarstva in t. i. dvoživkam. Po njegovi oceni zdravniška zbornica in zasebniki niso predstavniki zdravništva, a razume, da zagovarjajo zasebni interes, "zato ni čudnega da jim desna stran drži štango".

V SDS so predlagali, naj odbor med drugim priporoči ministrstvu oz. vladi, da ponovno preuči pripombe in predloge Zdravniške zbornice Slovenije k osnutku novele ter naj jih vključi v osnutek. Prav tako so kot sklep predlagali, naj odbor priporoči ministrstvu in vladi, naj umakne predlog zakona, če se ugotovi, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo. A predlogi sklepov niso dobili večinske podpore.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window