Portal TFL

STA novice / Predlog novega sistema jamstva bančnih vlog v javni obravnavi

torek, 5.1.2016

Ljubljana, 05. januarja (STA) - Ministrstvo za finance je tik pred koncem minulega leta objavilo predlog zakona o sistemu jamstva za vloge, ki bo do konca januarja v javni obravnavi. Ta na novo ureja vzpostavitev in delovanje sistema jamstva za vloge pri bankah ter med drugim predlaga uvedbo sklada za jamstvo vlog pri Banki Slovenije.

Ministrstvo novo ureditev predlaga, ker sedanja zakonska ureditev ni povsem jasna. Kot so pojasnili, ni jasno določena institucija, odgovorna za jamstvo za vloge, postopek izplačil pa je zapleten. Določbe predpisov, ki urejajo sistem jamstva za vloge, pa morajo biti jasne vsakomur, posebej nepoučenim osebam, katerim je jamstvo za vloge prvotno namenjeno, so izpostavili.

Znesek zajamčene vloge se po novem predlogu v primerjavi z dosedanjo ureditvijo ne spreminja in bo ostal pri 100.000 evrov. Predlog določa tudi terjatve vlagatelja do banke v zvezi s pozitivnimi stanji, ki se pod določenimi pogoji izplačajo v znesku nad 100.000 evrov, kot na primer terjatve, ki so posledica nakupa oz. prodaje stanovanjske nepremičnine, izplačila iz naslova socialnega, zdravstvenega ali življenjskega zavarovanja, izplačila invalidnine in drugo.

Sistem bo v skladu z evropsko direktivo do leta 2024 postopno skrajšal roke za izplačala. Sedaj ta znaša do 20 delovnih dni od dneva začetka stečajnega postopka nad banko in tako bo veljalo do konca leta 2018. Od 2019 do konca 2020 se bo skrajšal na do 15 delovnih dni, od 2021 do konca 2023 na do 10 delovnih dni, nato pa na do sedem delovnih dni. Vendar bo upravičen vlagatelj lahko v obdobju do konca leta 2023 vložil zahtevo za predčasno izplačilo, in sicer za kritje življenjskih stroškov v višini minimalne plače.

Sklad za jamstvo vlog bo po predlogu vzpostavila Banka Slovenije kot ločeno premoženje. Minimalna ciljna raven je po evropski direktivi postavljena v višini najmanj 0,8 odstotka vsote vseh zajamčenih vlog pri bankah v Sloveniji. V sklad bodo banke plačevale redne letne prispevke, njihova višina bo določena na podlagi profil tveganosti posamezne banke.

Če razpoložljiva sredstva v skladu ne bodo zadoščala za celotno plačilo kritja zajamčenih vlog, bo lahko Banka Slovenije bankam naložila vplačilo izrednih prispevkov. Ta prispevek na posamezno banko v enem letu ne bo smel presegati 0,5 odstotka zajamčenih vlog pri tej banki. V izrednih razmerah bo izredno plačilo lahko višje, a največ v višini enega odstotka zajamčenih vlog pri posamezni banki.

Banka Slovenije bo lahko določila, da se za izpolnjevanje ciljne ravni sklada upoštevajo tudi zaveze bank za odloženo plačilo rednih prispevkov, ki jih banka vplača v sklad na podlagi zahteve Banke Slovenije, in so v celoti zavarovane v korist sklada z ustreznim premoženjem. Skupni delež teh plačilnih obveznosti bo lahko predstavljal največ 30 odstotkov skupnega zneska razpoložljivih sredstev sklada za izpolnjevanje ciljne ravni sklada.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window