četrtek, 19.11.2015
Bruselj, 19. novembra (STA) - Evropska komisija je danes Sloveniji in še štirim članicam izrekla drugi opomin, ker v nacionalni pravni red še niso prenesle novih evropskih pravil o zavarovanju in pozavarovanju oz. določil direktiv Solventnost II in Omnibus II. DZ bo sicer prav danes odločal o noveli zakona o zavarovalništvu, ki v zakonodajo prenaša omenjeni dve direktivi.
Omenjeni dve direktivi nadomeščata 14 direktiv o zavarovanju in pozavarovanju, ki so bile znane pod imenom Solventnost I. Novi predpisi o zavarovanju naj bi po prepričanju Bruslja zagotovili finančno trdnost zavarovalnic, da bi lahko krile tveganja v težkih obdobjih.
Pravila se bodo v celoti začela uporabljati 1. januarja 2016, rok za prenos pa je bil 31. marca letos. Komisija je Sloveniji, poleg njej pa še Bolgariji, Grčiji, Luksemburgu in Švedski maja že poslala uradni opomin, zdaj pa jim je poslala še obrazloženo mnenje oz. t. i. drugi opomin.
Če omenjene članice v dveh mesecih ne bodo ustrezno ukrepale, lahko v Bruslju proti njim sprožijo postopek pred Sodiščem EU v Luxembourgu.
A vsaj za Slovenijo to ne bo potrebno. DZ bo namreč prav danes odločal o predlogu novele zakona o zavarovalništvu, ki v slovenski pravni red prenaša omenjena evropska pravila.
Direktiva Solventnost II od zavarovalnic zahteva, da pri izračunu kapitala upoštevajo vsa tveganja, ki jim je zavarovalnica izpostavljena, je ob obravnavi predlagane novele pojasnila državna sekretarka Irena Sodin s finančnega ministrstva. Poleg zavarovalnih tveganj bodo torej morale upoštevati tudi tržna, kreditna in operativna tveganja.
Kapitalske zahteve za bodo tako po novem odražale zlasti specifičen profil tveganj vsake zavarovalnice. Zavarovalnice, ki dobro obvladujejo tveganja, bodo nagrajene z nižjimi zahtevami po kapitalu. Na drugi strani pa bodo morale imeti tiste, kjer bodo tveganja večja, v lasti več kapitala, da bodo zahtevki zavarovancev ob zapadlosti poravnani.
Direktiva Omnibus 2 pa ureja pristojnosti Evropskega organa za zavarovanje in poklicne pokojnine (Eiopa) ter Evropskega organa ta vrednostne papirje in trge (Esma) pri nadzoru nad zavarovalnicami in pozavarovalnicami.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki