Portal TFL

STA novice / Vlada v četrtek predvidoma o koncesijah za rabo termalne vode

sreda, 4.11.2015

Ljubljana, 04. novembra (STA) - Vlada bo predvidoma v četrtek obravnavala prve uredbe o koncesiji za rabo termalne vode za posamezna zdravilišča. Po predlogu si bodo lahko zdravilišča znižala koncesnino z varčnejšo rabo vode in vračanjem vode v zemljo, a zdravilišča še vedno opozarjajo na previsoko obremenitev.

Kot so povedali na ministrstvu za okolje in prostor, je vladni odbor za gospodarstvo po javni obravnavi in medresorskem usklajevanju potrdil devet uredb, ki jih bo vlada obravnavala predvidoma ta teden.

V formuli za izračun koncesnine bodo med drugim upoštevane količina vode, podeljena po pravici rabe vode, dejanska količina načrpane vode in delež neonesnažene podzemne vode, ki jo bo zdravilišče vrnilo v vodonosnik.

Zdravilišča bi koncesnine po novem načinu plačevala z letom 2016, pri čemer bi v letu 2016 znesek znašal 60 odstotkov izračunane koncesnine, v letu 2017 70 odstotkov, v letu 2018 80 odstotkov, v letu 2019 90 odstotkov in od leta 2020 naprej 100 odstotkov izračunane koncesnine.

Ministrstvo ocenjuje, da bi se s koncesninami v sklad za vode nateklo za skupno dodatnih okoli dva milijona evrov letno. Ta znesek pa se lahko bistveno zniža ob aktivnostih koncesionarjev za znižanje vodnih pravic, učinkovitejšo rabo in reinjiciranje porabljene vode, dodajajo.

Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč, ki združuje 14 zdravilišč v Sloveniji, opozarja, da bodo zneski koncesnin za večino zdravilišč tako visoki, da jih bodo potisnili v izgubo. Sicer ne nasprotujejo plačilu koncesijske dajatve, si pa želijo, da bi bili obravnavani kot partnerji v postopku in da bi bila obremenitev za zdraviliške družbe vzdržna.

Ministrstvo pravi, da višine koncesnin predstavljajo le okoli odstotek prihodkov od prodaje v zdraviliški dejavnosti (v letu 2012 225,6 milijona evrov, v 2013 217,6 milijona evrov in v letu 2014 210,9 milijona evrov). "Do večje nevarnosti za družbe lahko pride v primeru, če ne pride do znižanja obsega rabe vode, k čemur bo pripomogla tudi podelitev koncesij z jasnimi določbami in pogoji ter stimulativno formulo plačila, kot je predvideno in se je že potrdilo v času javne razprave," pravijo na ministrstvu.

Skupnost zdravilišč opozarja, da bi bil izračun koncesnin glede na predloge uredb (brez upoštevanja znižanja v letih 2016-2019) petkrat višji, kot je izračun plačila nadomestila za rabo vode za nazaj za leti 2014 in 2015, kot jih je določil zakon o vodah.

To plačilo za nazaj je posledica tega, da ministrstvo razen štirim uporabnikom (Hotel Cerkno, Terme Olimia, Terme Resort oz. Rimske terme in Terme Ptuj) termalnim kopališčem koncesij ni podelilo. 22 preostalih termalnih kopališč je vložilo pobudo oz. vlogo za podelitev koncesije. Samo za rabo termalne vode za ogrevanje doslej ni bila podeljena nobena koncesija, vlogo so dali štirje uporabniki (družbe Ocean Orchids, Siliko, in Paradajz ter Aleksander Polovič), kažejo podatki ministrstva.

Skupnost meni, da je takšno plačilo še vzdržno, novopredlagana koncesnina pa "absolutno ni vzdržna". Člani skupnosti bi glede na sedanji predlog uredb plačali za okoli dva milijona evrov več koncesnine letno.

"Za mnoga zdraviliška podjetja bi to pomenilo poslovanje s takšno izgubo, da bi to pomenilo najprej bistveno krčenje zaposlitev in kasneje tudi zaprtje posameznih družb in s tem tudi konec zdraviliške dejavnosti," opozarjajo.

Predlog za znižanje koncesnin z vračanjem vode v vodonosnik s tako imenovanim reinjiciranjem bi pomenil dodatne stroške za izgradnjo vrtin (ocenjeno na 500.000 evrov do dva milijona evrov na vrtino) in bistven dvig stroškov energije, saj je treba vodo za reinjiciranje z velikim pritiskom ponovno speljati do vodonosnika. Izračunov, koliko bi to podražilo letne stroške energentov, še nimajo.

Opozarjajo tudi, da ni jasno, koliko bi morala biti ta vrtina oddaljena od črpališča, da ne bi posegla v kakovost in strukturo zdravilnih učinkov termo-mineralnih vod, kar v večini primerov zaradi potrebnih zemljišč in dovoljenj za uporabo tudi ni izvedljivo.

Po navedbah ministrstva so razlogi za podelitev koncesij med drugim izpolnitev obvez iz področne evropske direktive, izvedba popravljalnih ukrepov, ki jih je zahtevalo računsko sodišče o revizij izvajanja zakona o vodah v letih 2009 in 2010, reorganizacija področja upravljanja z vodami in vzpostavitev sistemskega vira za vodni sklad ter odprava neenakopravnega obravnavanja uporabnikov vode.

Ministrstvo meni, da je predlagani način določanja koncesnine "stimulativen za družbe v primeru njihovih aktivnosti, hkrati a omogoča ohranjanje potencialov in dobrega stanja voda". Uporabiti ga nameravajo tudi pri drugih rabah vode.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window