četrtek, 8.10.2015
Ljubljana, 08. oktobra (STA) - Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je danes dokončal v sredo začeto obravnavo vladnega predloga zakona o javnem naročanju. Odbor je v zakon, ki obsega 120 členov, vnesel več kot dvajset dopolnil koalicijskih poslanskih skupin, medtem ko opozicija s svojimi predlogi ni uspela.
Koalicijska dopolnila večinoma sledijo napotkom parlamentarne zakonodajno-pravne službe. Poleg tega so pri merilih za naročanje živil določili, da se prednostno upoštevajo tudi živila, ki so trajnostno pridelana in je zagotovljena njihova višja kakovost z vidika večje svežine ali nižjih okoljskih obremenitev pri prevozu. Podobno rešitev je sicer predlagal tudi nepovezani poslanec Jani Möderndorfer.
Manj uspeha so imeli s svojimi predlogi v opozicijskih SDS in ZL. S spremembami so med drugim želeli doseči, da bo res zagotovljeno poplačilo podizvajalcev, za kar so se zavzeli tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
A po mnenju ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja že predlagane rešitve obveznost poplačila podizvajalcev zaostrujejo. Če bi glavnemu izvajalcu naložili poplačilo plač pri podizvajalcu, pa bi posegli v interakcijo med dvema poslovnima subjektoma, kar ne gre, je pojasnil.
Prav tako je brez podpore ostal predlog ZL, da se poleg pravnomočne obsodbe zaradi kaznivih dejanj iz delovnopravnega področja kot razlog za izključitev iz sodelovanja v postopku javnega naročanja določi tudi utemeljen sum, da gospodarski subjekt ne spoštuje delovne zakonodaje in kolektivnih pogodb.
SDS pa med drugim ni uspela s predlogom, da mora tisti, ki se prijavi na razpis, sam opraviti 20 odstotkov del, da bi tako preprečili, da bi se na razpise prijavljala podjetja brez premoženja in zaposlenih ter posledično brez odgovornosti.
Odbor je danes za obravnavo na plenarnem zasedanju pripravil tudi novelo zakona o prostovoljstvu, s katerim želijo po Koprivnikarjevih besedah vnesti nekatere poenostavitve - kot so bolj enostavno vodenje evidenc in manjši nabor podatkov, o katerih se poroča. Obenem pa novela po njegovih besedah odpira možnost prostovoljstva tudi v javnih zavodih.
Novelo pozdravljajo tudi v nevladnih organizacijah. Tina Divjak s Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij je dejala, da jih veseli odprava administrativnih ovir, pa tudi, da se globe za prostovoljske organizacije zmanjšujejo.
Tudi v ta zakon so vnesli nekatere popravke na predlog zakonodajno-pravne službe. Predlog Anje Bah Žibert (SDS) za prostovoljsko delo kot eno od možnosti za izbirni predmeti v osnovnošolskem izobraževanju na način, kot so po njenih navedbah vključene glasbene šole, pa ni dobil zadostne podpore.
Ob koncu današnje seje so kar nekaj časa namenili še četrtemu poročilu o položaju romske skupnosti, a do prekinitve seje razprave še niso uspeli skleniti in bodo z njo nadaljevali prihodnji teden.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik