Portal TFL

TFL Vsebine / Revija Poslovodno računovodstvo

Pogostost in vrste goljufij

AVTOR
Simona Valenko
KLJUČNE BESEDE
prevara, prevarantsko poročanje, korupcija, neupravičena pridobitev sredstev, podkupnine, kriminaliteta, poklicna prevara, strošek prevare, obdobje trajanja prevare, metode prikrivanja prevare, notranje kontrole, metode odkrivanja prevar, žrtev prevar, storilci prevar.
KEYWORDS
Fraud, Financial Statement Fraud, Corruption, Asset Misappropriation, Bribery, Crime, Occupational Fraud, Cost of Fraud, Duration of Fraud, Concealment Method, Anti-Fraud Controls, Detection Method, Victim Organizations, Perpetrators
PUBLIKACIJA
Poslovodno računovodstvo, revija o poslovodnem računovodstvu
ŠTEVILKA PUBLIKACIJE
3
LETO
2016
POVZETEK
Prispevek se omejuje na poklicne prevare. Na začetku obravnava opredelitev osnovnih pojmov in razvrščanje prevar, v nadaljevanju pa prikazuje posamezne značilnosti prevar, ki so povzete iz študije ACFE, Report to the Nation on Occupational Fraud and Abuse; 2016 Global Fraud Study. Prikazana je ocena stroška, ki so ga povzročile poklicne prevare in podatki o tem, katere so najpogostejše pojavne oblike prevar, katere so bile uporabljene metode odkrivanja in prikrivanja prevar, kdo so žrtve prevar, katere dejavnosti so najbolj dovzetne za prevare, najbolj običajne in pogoste oblike notranjih kontrol ter kdo so največkrat storilci prevar in njihove značilnosti. S prikazom posameznih podatkov za časovno obdobje je mogoče ugotoviti trende, prikazane informacije pa so lahko zelo koristne za posameznike, ki delujejo na področju izobraževanja in preprečevanja prevar. Glede na to, da iz študije ACFE izhaja, da je korupcija druga najpomembnejša pojavna oblika prevar, tako po številu izvedenih dejanj, kot po znesku stroška, ki ga take prevare povzročijo, so v posebnem poglavju predstavljene še značilnosti podkupovanja kot pojavne oblike korupcije. Podatki pa so povzeti iz študije OECD, Foreign Bribery Report: An Analysis of the Crime of Bribery of Foreign Public Officials. Prikazane so le osnovne značilnosti primerov podkupovanja, ki so bile ugotovljene na podlagi analize 427 primerov, v obdobju 15 let. V zadnjem poglavju je predstavljenih še nekaj podatkov o kriminaliteti v Sloveniji, ki so bili pridobljeni iz Letnega poročila policije za leto 2014 in 2015. Iz prikazanih podatkov je razvidna tudi ocena škode iz naslova kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete za obdobje 2012–2015. Prispevek ugotavlja, da so stroški prevar visoki in predstavljajo pomemben strošek poslovanja. Pomembno je, da se organizacije zavedajo, da je aktivna prisotnost nadzora za boj proti prevaram povezana z nižjimi stroški prevar in s krajšim časom trajanja prevare.
ABSTRACT / SUMMARY

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window