ZPP člen 116, 105a, 105a/1, 105a/2, 105a/3, 111, 116, 116/1.
predlog za vrnitev v prejšnje stanje – rok za plačilo sodne takse - zamuda roka za plačilo sodne takse
Predlog za vrnitev v prejšnje stanje lahko utemelji samo zamuda procesnega roka, ne pa tudi zamuda materialnopravnega roka. To velja tudi, če je materialnopravni rok določen v procesnem zakonu, npr. roki, ki se nanašajo na neposredno razpolaganje na materialnopravnem področju. Glede roka za plačilo sodne takse, ki je določen v ZST-1 in pri katerem gre tudi za nepodaljšljiv zakonski rok, tako ni mogoče zahtevati vrnitve v prejšnje stanje.
sodne takse - dokazno breme o izpolnjevanju pogojev za taksno oprostitev - zavrnitev predloga za taksno oprostitev - predlog za obročno plačilo sodnih taks
Če tožnik ne izkaže, da bi bila s plačilom taks občutno zmanjšana sredstva, s katerimi se preživlja sam ali se preživljajo njegovi družinski člani, sodišče predlog za oprostitev plačila sodnik taks zavrne.
Enako kot oprostitev plačila sodnih taks, tudi obročno plačilo sodnih taks predstavlja izjemo od splošnega pravila plačila sodne takse (v enkratnem znesku).
SODNE TAKSE - CIVILNO PROCESNO PRAVO – DELOVNO PRAVO
VS3006016
ZST-1 člen 5, 34.
predlog za dopustitev revizije - ugovor zoper plačilni nalog - sodna taksa - višina sodne takse - plačilo sodne takse - premoženjski delovni spor
Z novelo ZST-1B so bile določene sodne takse tudi v individualnih delovnih sporih (taksna tarifa 2.2), v taksni tarifi 2.3.3.1 tudi taksa za postopek po predlogu za dopustitev revizije v postopku o individualnih delovnih sporih premoženjske narave. Zato dejstvo, da tožeča stranka v tem sporu nastopa kot delavka oziroma da gre za individualni delovni spor, tožnice ne oprošča plačila sodne takse po ustrezni taksni tarifi.
ZST-1 člen 11, 11/1, 11/2, 11/5, 12, 12/1, 12/2, 12/4.
sodne takse - sprememba ZST-1 - oprostitev plačila v celoti - delna oprostitev plačila - denarna socialna pomoč
Po uveljavitvi novele ZST-1B zakon razlikuje med oprostitvijo plačila sodnih taks v celoti in delno oprostitvijo njihovega plačila, pri čemer je lahko v celoti oproščena plačila le stranka, ki na podlagi odločbe pristojnega organa prejema denarno socialno pomoč. Osebe, ki niso prejemniki denarne socialne pomoči, so lahko le delno oproščene plačila sodnih taks.
UPRAVNI SPOR – CIVILNO PROCESNO PRAVO – SODNE TAKSE
VS1014568
ZUS-1 člen 22, 22/1. ZPP člen 105a, 105a/1, 105a/2, 105a/3, 343.
procesne predpostavke za pritožbo – neplačilo sodne takse – umik pritožbe – pravica do pravnega sredstva
Po 105. a členu ZPP je plačilo sodne takse procesna predpostavka za pritožbo. Izostanek njenega plačila v roku, ki ga stranki določi sodišče v nalogu za plačilo sodne takse in v katerem jo pouči na posledice neplačila, ima ob neobstoju pogojev za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodnih taks za posledico presumpcijo umika pritožbe.
predlog za dopustitev revizije – plačilo sodne takse - umik predloga za dopustitev revizije
S potekom petnajstdnevnega roka iz plačilnega naloga je nastopila posledica iz tretjega odstavka 105.a člena ZPP, na kar je bil tožnik opozorjen že v dopisu z dne 5. 7. 2013. Zato je Vrhovno sodišče ugotovilo, da je predlog za dopustitev revizije umaknjen.
oprostitev plačila sodnih taks za pravne osebe – pritožba - pavšalno navajanje - formalno popolna vloga – vsebinsko nepopolna vloga - trditveno in dokazno breme – izjava o premoženjskem stanju
Zgolj s pavšalnim zatrjevanjem (pod rubriko opombe), da ne posluje in nima premoženja, ob tem da ni navedla nobenih drugih podatkov glede svojega materialnega stanja, niti ni predložila nobenih dokazil za svoje pavšalne navedbe, ni podala zadostnih in upravičenih trditev, iz katerih bi izhajala utemeljenost njenega predloga za oprostitev plačila sodne takse.
predlog za dopustitev revizije - ugovor zoper plačilni nalog - sodna taksa - višina sodne takse - izbira kandidata - individualni delovni spor nepremoženjske narave
V tej zadevi gre za plačilo takse za predlog za revizijo v individualnem delovnem sporu v zvezi s postopkom (ne)izbire kandidata. Brez jasnega zahtevka (očitno tudi ne gre za zahtevek za plačilo konkretno določenega denarnega zneska ali odškodnine zaradi diskriminacije) je postopek v tem sporu v skladu z ZST-1 treba uvrstiti med „postopke o individualnih delovnih sporih o posamičnih pravicah in obveznostih iz delovnega razmerja ali v zvezi z delovnim razmerjem, ki niso premoženjske narave.“
predlog za dopustitev revizije - procesne predpostavke - plačilo sodne takse - umik predloga za dopustitev revizije
Predlagatelj takse pa v danem roku po prejemu plačilnega naloga ni plačal. V skladu s tretjim odstavkom 105. člena ZPP se zato šteje, da je predlog za dopustitev revizije umaknil.
ZST-1 člen 11, 11/1, 12, 12/2, 12/3, 12/4. ZUS-1 člen 75, 75/3. ZPP člen 339, 339/2-14. ZSVarPre člen 24, 24/1-1.
oprostitev plačila sodnih taks - občutno zmanjšana sredstva za preživljanje - vrednost premoženja - bistvena kršitev določb postopka - ugoditev pritožbi
Ne glede na slab dohodkovni položaj se predlog stranke za oprostitev plačila sodnih taks sicer lahko zavrne že glede na vrednost strankinega premoženja. Vendar pa po presoji Vrhovnega sodišča prvostopenjsko sodišče pritožnikovega premoženjskega stanja ni dovolj konkretiziralo, da bi bil mogoč preizkus, ali pritožnik izpolnjuje pogoje za oprostitev plačila sodnih taks.
Po 105.a členu ZPP je plačilo sodne takse procesna predpostavka za pritožbo. Izostanek njenega plačila v roku, ki ga stranki določi sodišče v nalogu za plačilo sodne takse in v katerem ga pouči na posledice neplačila, ima ob neobstoju pogojev za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodnih taks za posledico presumpcijo umika pritožbe.
ZST-1 člen 34a, 34a/1. ZUS-1 člen 31, 31/1, 31/2, 35, 42, 42/1.
ugovor zoper plačilni nalog – razdružitev postopkov – kumulacija zahtevkov – predhodni preizkus tožbe - poziv na odpravo pomanjkljivosti
Če stranka s tožbo izpodbija več upravnih aktov, sodišče pa presodi, da v tej zadevi niso izpolnjeni pogoji za kumulacijo tožbenih zahtevkov, mora tožnika opozoriti na to pomanjkljivost in ga pozvati, da pomanjkljivost odpravi. Če se tožnik odloči za samostojno tožbo, sodišče prve stopnje za to tožbo naloži plačilo sodne takse. V nasprotnem primeru sodišče prve stopnje tako tožbo, katere pomanjkljivosti tožnik tudi po posebnem pozivu sodišča ni odpravil, kot nepopolno zavrže.
ZST-1 člen 12, 12/1, 12/2, 12/3. ZPP člen 108, 108/3, 108/5.
oprostitev plačila sodnih taks – zavrženje predloga – pravočasna predložitev izjave o premoženjskem stanju
Če tožnik po pozivu sodišča, naj vlogo za oprostitev plačila sodnih taks dopolni tako, da priloži predpisani obrazec pisne izjave o premoženjskem stanju, vloge ne dopolni v postavljenem roku, jo sodišče prve stopnje zavrže.
ZBPP člen 13. ZSVarPre člen 8. ZST-1 člen 11, 11/1, 12, 12/1.
oprostitev plačila sodne takse – povprečni mesečni dohodek na osebo – pravni standard občutnega zmanjšanja sredstev – dvakratnik minimalnega dohodka
Pravni standard občutnega zmanjšanja sredstev za preživljanje se po ustaljeni upravnosodni praksi Vrhovnega sodišča presoja na podlagi kriterijev, ki jih za ugoditev prošnji za brezplačno pravno pomoč določa Zakon o brezplačni pravni pomoči in od 1. 1. 2012 dalje Zakon o socialnovarstvenih prejemkih. Glede na ugotovljen povprečni mesečni dohodek tožnika (približno 580,00 EUR na osebo), ki presega dvakratnik osnovnega zneska minimalnega dohodka na osebo, je po presoji Vrhovnega sodišča pravilna materialnopravna presoja sodišča prve stopnje, da s plačilom sodne takse v znesku 148,00 EUR, ki predstavlja enkratno obveznost, tožnikovo preživljanje in preživljanje njegove žene ne bo ogroženo.
oprostitev plačila sodnih taks – občutno zmanjšana sredstva za preživljanje – osnovni znesek minimalnega dohodka – kriterij za presojanje oprostitve – pritožbena novota – posojilna obveznost
Ob upoštevanju kriterijev za ugoditev prošnji za brezplačno pravno pomoč glede na ugotovljeno vrednost premoženja tožnikov ni izpolnjen zakonski pogoj za dodelitev brezplačne pravne pomoči, saj tožnika nista izkazala, da bodo zaradi plačila sodnih taks za upravni spor občutno zmanjšana sredstva za njuno preživljanje. Dopolnjevanje podatkov o premoženjskem stanju v pritožbi pa je nedovoljena pritožbena novota.
oprostitev plačila sodnih taks – neresnične navedbe v izjavi o premoženjskem stanju – odvzem dokazne vrednosti – dokazno breme o izpolnjevanju pogojev
Če sodišče ugotovi, tako kot v obravnavanem primeru, da je stranka v izjavi o premoženjskem stanju navedla neresnične podatke, je treba izjavi o premoženjskem stanju v celoti odreči dokazno vrednost in posledično zavrniti taksno oprostitev.
ZST-1 člen 3, 3/1, 5, 5/1-6, 34, 34/1, 34a, 34a/3. ZLS člen 47, 47/1, 47/2, 47/3. ZUS-1 člen 26.
ugovor zoper plačilni nalog – nastanek taksne obveznosti - izjema od splošnega pravila glede nastanka taksne obveznosti - zadeve, v katerih je rok za odločanje zakonsko določen
Ker zakon (tretji odstavek 47. člena ZLS) določa, da mora sodišče v tem primeru odločiti v zakonsko določenem roku (trideset dni), nastane taksna obveznost takrat, ko je sodna odločba vročena stranki.
pogoji za oprostitev plačila taks – napačno ugotovljeno dejansko stanje – lastnik nepremičnin - sin z enakim imenom
Pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje pri svoji odločitvi izhajalo iz ugotovitve, da je tožnik solastnik nepremičnin. Vendar je ta ugotovitev zmotna, in protispisna, na kar upravičeno opozarja pritožba. Iz zemljiškoknjižnih podatkov v spisu je razvidno, da je solastnik tožnikov sin ne tožnik. Dejansko stanje je bilo zmotno, v posledici tega pa tudi nepopolno ugotovljeno in materialno pravo nepravilno uporabljeno. Zato je Vrhovno sodišče na podlagi določbe 79. in 82. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) izpodbijani sklep razveljavilo in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v novo sojenje.
plačilo sodne takse za tožbo – oprostitev plačila sodnih taks - občutno zmanjšanje sredstev preživljanja – upoštevanje družinskih članov – zakonec, ki ima prijavljeno drugo začasno prebivališče – pojem družinskega člana
Po presoji Vrhovnega sodišča je sodišče prve stopnje pri odločanju o predlagani taksni oprostitvi kot družinskega člana tožnice pravilno upoštevalo njenega moža, ne glede na to, da ima tožničin mož poleg stalnega prebivališča (ki je enako kot tožničino) prijavljeno še (drugo) začasno prebivališče. Tožnica pa tudi ni zatrjevala niti izkazala, da z možem nista več zakonca v smislu določb predpisov, ki urejajo družinska razmerja.
Glede na ugotovljene dohodke tožnice in njenega moža, je presoja sodišča prve stopnje, da s plačilom sodne takse (ki je enkratna obveznost) njuno preživljanje ne bo ogroženo, pravilna.