Tožeča stranka je prošnjo za oprostitev plačila sodnih taks vložila po opravljenem procesnem dejanju, za katerega je bilo treba plačati sodno takso, zato se tožeče stranke plačila sodne takse za pritožbo ne da oprostiti za nazaj.
V primerih, kadar taksni zavezanec ne predloži sodišču tudi dokazila o plačilu takse (to je zavezanec storil šele v pritožbenem postopku), se po določbah 3. odstavka 29. člena v zvezi s 1. odstavkom 30. člena ZST izterja le kazenska taksa. Če iz potrdila izhaja, da je bila taksa plačana pravočasno, se izterja kazenska taksa v višini 10%.
Taksna zavezanka ni plačala takse za tožbo po opominu. Taksna obveznost za tožbo nastane z vložitvijo tožbe in takrat bi tožnica morala takso tudi plačati, da bi se izognila taksi za opomin.
ZST člen 4, 7, 7/5, 29, 30, 32, 32.a, 34.ZUS-1 člen 76, 82.
sodne takse – kazenska taksa
Taksni zavezanec ni plačal takse za sodbo in predlog za obnovo postopka po nalogu oziroma opominu v 15-dnevnem roku, zato je sodišče pravilno odločilo, da mora poleg neplačane takse za sodbo in predlog za obnovo postopka plačati še 50% pribitka kot kazensko takso in naročilo banki, da s transakcijskega računa taksnega zavezanca prenese dolžni znesek na vplačilni račun sodnih taks.
Tožeča stranka je prošnjo za oprostitev plačila sodnih taks vložila po opravljenem procesnem dejanju, za katerega je bilo potrebno plačati sodno takso, zato se ne oprosti plačila sodne takse.
V skladu s 3. odstavkom 3. člena Zakona o sodnih taksah je obveznost nerazdelna, če mora po tem zakonu dvoje ali več oseb skupaj plačati takso, zato lahko prvostopenjsko sodišče terja takso od kateregakoli taksnega zavezanca v celoti in je sklep, ki se v izreku nanaša samo na drugotožečo stranko, v uvodu pa nista navedeni obe tožeči stranki, pravilen.
S pritožbenimi navedbami, da ni zmožna plačati sodne takse, tožeča stranka izpodbijanemu sklepu niti ne očita kakšne nepravilnosti ali nezakonitosti. Navedene okoliščine so lahko le razlog za taksno oprostitev, kar pa ni predmet tega postopka.
Pisanja v upravnem sporu se vročajo pooblaščencu stranke, kadar ga le-ta ima. Povratnica v spisu dokazuje, da so bili taksni opomini vročeni pooblaščencu tožeče stranke, zato je treba šteti, da je stranka opomin prejela.
oprostitev plačila sodnih taks – nastanek taksne obveznosti
Na odločitev o neizpolnjevanju pogojev za oprostitev sodnih taks ne vplivajo navedbe, da so ob odtegljajih, temelječih na sodni prepovedi, njegovi prejemki nižji od zneska po ZZOD.
Ker tožnik sodne takse ob vložitvi tožbe ni plačal, kar v zadevi ni sporno, ampak je takso za tožbo plačal šele po prejetem opominu, je skladno z določbami ZST dolžan plačati sodno takso tudi za opomin.
oprostitev plačila sodnih taks - procesne predpostavke - res iudicata - ponovno odločanje o že odločeni stvari
Ker je bilo tako o tožnikovem predlogu za oprostitev plačila sodne takse za tožbo in opomin že pravnomočno odločeno, je sodišče prve stopnje pravilno presodilo, da niso podane procesne predpostavke za odločanje o ponovnem tožnikovem predlogu, ki vsebuje enak pravovarstveni zahtevek, zato je moralo njegov ponoven predlog zavreči.
ZST člen 4, 7, 7/5, 26, 27, 27/1. Tarifna št. 27, 37 ZST.ZUS-1 člen 25, 25/3, 72, 76, 82.
nastanek taksne obveznosti - odmera
Glede na tožničin tožbeni ugovor, da mora sodno takso plačati vnaprej, pritožbeno sodišče pojasnjuje, da je tako določeno v citiranih določbah ZST. Če pa bo tožnica v upravnem sporu uspela, pa bo moralo sodišče uporabiti določbo 3. odstavka 25. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS-1, Uradni list RS, št. 105/2006 in 26/2007 - odločba US), ki določa, če je sodišče ugodilo tožbi in v upravnem sporu izpodbijani upravni akt odpravilo ali ugotovilo nezakonitost izpodbijanega upravnega akta, se tožniku glede na opravljena procesna dejanja in način obravnavanja zadeve v upravnem sporu prisodi pavšalni znesek povračila stroškov skladno s pravilnikom, ki ga izda ministrica oziroma minister, pristojen za pravosodje (Pravilnik o povrnitvi stroškov tožniku v upravnem sporu - Uradni list RS, št. 24/2007). Prisojeni znesek plača toženec (tožena stranka).
Naknadno preverjanje carinskih deklaracij po določbah CZ ne izključuje izvedbe obove carinskega postopka po določbah ZUP (1986). Po presoji vrhovnega sodišča je sodišče prve stopnje ravnalo pravilno in zakonito, ko je izdajo izpodbijanega sklepa o izterjavi takse oprlo na neplačani opomin za plačilo takse. Sklep o odmeri takse, namreč ne vpliva na zapadlost taksne obveznosti, ker se z njim ne določa zapadlosti taksne obveznosti (na novo). Smisel sklepa o odmeri takse je le v tem, da se taksnemu zavezancu omogoči pritožba zoper odmerjeno takso, le-te pa tožeča stranka ni vložila, zaradi česar je postal pravnomočen. Zaradi tega se očitki, ki se nanašajo na sklep o odmeri sodne takse, ne morejo upoštevati v pritožbi zoper sklep o izterjavi neplačane takse.
Naknadno preverjanje carinskih deklaracij po določbah CZ ne izključuje izvedbe obnove carinskega postopka po določbah ZUP(1986). Sodišče prve stopnje je ravnalo pravilno in zakonito, ko je izdajo sklepa o izterjavi takse oprlo na neplačani opomin. Sklep o odmeri takse namreč ne vpliva na zapadlost taksne obveznosti, ker se z njim ne določa zapadlosti taksne obveznosti na novo.
ZUS-1 člen 83, 86, 92. ZST člen 26, 29, 29/1, 29/2.
prisilna izterjava sodne takse - meje preizkusa v revizijskem postopku
Revizija v upravnem sporu je izredno pravno sredstvo proti pravnomočni sodbi sodišča prve stopnje (83. člen ZUS-1). Revizijsko sodišče izpodbijano sodbo preizkusi le v delu, ki se z revizijo izpodbija, in v mejah razlogov, ki so v njej navedeni. Po uradni dolžnosti pazi le na pravilno uporabo materialnega prava (86. člen ZUS-1).