določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razlogov smotrnosti - sorodstveno razmerje med delavcem pristojnega sodišča in pravdno stranko
Predlog za delegacijo pristojnosti je utemeljen ker v pravdi kot tožnik nastopa oče, kot toženka pa stara mati A. A., ki je zaposlena na sodišču kot strojepiska in ki je v zadevi predlagana tudi za pričo, predlagajoče sodišče pa je relativno majhno.
ZOR člen 210.ZPIZ člen 46, 229, 229/2. ZPPIZ člen 1, 3, 3-1, 5. ZDDPO člen 33, 33/2, 34, 34/2, 34/4.
pokojninsko zavarovanje - vračilo preveč plačanih prispevkov zavarovancem
Vračilo nepravilno ali preveč plačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ima zavarovanec pravico zahtevati po določbah Zakona o prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter na način in po postopku, določenem v Zakonu o davku od dobička pravnih oseb.
Ker je bilo v postopku ugotovljeno, da je revident vsaj v treh primerih deloval v nasprotju z zakonskimi predpisi ali internimi predpisi tožene stranke, je bil organ, ob upoštevanju tudi vseh drugih ugotovljenih dejstev, dolžan revidenta razrešiti.
delovno razmerje pri delodajalcu - delovno razmerje za določen čas - večkrat zaporedno sklenjeno delovno razmerje za določen čas - pogoji
Če je izkazan zakonsko določen razlog za sklenitev delovnega razmerja za določen čas in da ne gre za izigravanje tega instituta, zgolj zaradi večkratnega podaljševanja takega delovnega razmerja, ki je trajalo štiri leta, ne pomeni, da je bilo delovno razmerje za določen čas sklenjeno nezakonito.
ZDR (1990) člen 37, 100, 100/1-6. ZTPDR člen 1, 1/2.
delovno razmerje pri delodajalcu - neupravičena odsotnost z dela - prenehanje delovnega razmerja - rezidenčna obveznost
Delavec, ki mu je naložena rezidenčna obveznost, je dolžan biti dnevno (tedensko) ob določeni uri na določenem delovnem mestu. Če krši to obveznost, se šteje, da je neupravičeno izostal z dela.
ZDR (1990) člen 100, 100/1-6. Konvencija Mednarodne organizacije dela (MOD) številka 158 o prenehanju delovnega razmerja na pobudo delodajalca člen 4, 9, 9/2-a, 9/2-b.
prenehanje delovnega razmerja - delovno razmerje pri delodajalcu - neupravičena odsotnost z dela - način odobritve letnega dopusta
Če delodajalec prepušča dogovor o času in trajanju izrabe letnega dopusta zaposlenim samim, ob izpolnjeni edini zahtevi po nemotenem poslovanju trgovine, zgolj nenatančno obvestilo o času trajanja dopusta, ne dokazuje obstoja resnega razloga za prenehanje delovnega razmerja.
delovno razmerje pri delodajalcu - prenehanje delovnega razmerja - pooblaščenci - odpoved pooblastila
Ker pooblaščenka toženi stranki ni sporočila, da je pooblastilo odpovedano (preklicano) in ker je dejansko sprejela sklep disciplinskega organa tožene stranke, bi po mnenju revizijskega sodišča morala kljub odpovedi pooblastila še vložiti ugovor zoper sklep, saj bi le tako lahko odvrnila škodo, ki je nastala revidentu.
ZS člen 3, 3/2.ZOR člen 133, 133/4. ZDR (1990) člen 11. ZTPDR člen 88, 88/2.
pogodba o zaposlitvi - delovno razmerje pri delodajalcu - dogovor o plači
S pogodbo o zaposlitvi, sta se delavec in delodajalec dogovorila o znižanju osnovnega osebnega dohodka v primeru "nerealizacije dogovorjenih nalog". S to pogodbeno klavzulo sta torej stranki sami določili pogoj, ki mora biti izpolnjen, da se lahko višina osebnega dohodka delavcu spremeni. Izrecno privoljenje tožnika v bistveno spremembo pogodbe o zaposlitvi v smislu 4. odstavka 133. člena ZOR pomeni, da za njeno spremembo ni bilo potrebno skleniti posebnega aneksa.
delovno razmerje pri delodajalcu - prenehanje delovnega razmerja - trajno presežni delavci - postopek ugotavljanja presežnih delavcev
Če delodajalec ne izvede postopka ugotavljanja trajno presežnih delavcev in v zvezi s tem tudi ne sprejme programa razreševanja presežkov, sklep o prenehanju delovnega razmerja delavcu iz tega razloga nima pravne podlage in je zato nezakonit.
delovno razmerje pri delodajalcu - prenehanje delovnega razmerja - kršitev delovnih obveznosti - disciplinski postopek - disciplinski ukrep
Sklep o prenehanju delovnega razmerja zaradi kršitev delovnih obveznosti ni zakonit, če delodajalec sploh ni izvedel nikakršnega disciplinskega postopka.
delovno razmerje pri delodajalcu - razporejanje delavcev - delovni invalid
Ker je sodišče po izvedenem dokaznem postopku ugotovilo, da tožnik ni zdravstveno sposoben opravljati del na delovnem mestu ročno šivanje pod pogoji, pod katerimi se to delo opravlja pri toženi stranki, oziroma da nima zdravstvenih sposobnosti za opravljanje takega dela, je bil pravilen zaključek, da tožnik na dela ročnega šivanja ni bil razporejen v skladu z zakonskimi zahtevami.
razrešitev vodje državnega tožilstva - odločba o razrešitvi - obrazložitev odločbe - bistvena kršitev določb postopka
Za razrešitev vodje državnega tožilstva mora biti podan eden izmed razlogov za razrešitev iz 1. odstavka 41. člena Zakona o državnem tožilstvu. Odločba o razrešitvi mora vsebovati obrazložitev konkretne dejanske in pravne podlage za razrešitev. Če odločba nima takšne obrazložitve glede podanega zakonskega razloga za razrešitev, je pomanjkljivo obrazložena in je ni mogoče preizkusiti. Podana je bistvena kršitev določb postopka - 2. točka 1. odstavka 25. člena ZUS.
obračun carine - zavezanec za plačilo - začasen uvoz
S tem, ko je tožeča stranka v polje 8 UCD sebe navedla kot carinskega zavezanca, je prevzela obveznost plačila carine in drugih uvoznih dajatev, če uporabnik blaga svoje obveznosti izvoza predelanega blaga ne bo izpolnil.
ZUS člen 77, 77/2-3. ZTuj člen 81. ZUP (1986) člen 143. ZENO.
prebivališče - izbris iz registra stalnega prebivalstva - tujci
Tožnikovo pritožbo zoper izbris iz registra stalnega prebivalstva bi morala tožena stranka obravnavati kot vlogo za izdajo potrdila - 171. člen ZUP (1986). Odločba o zavrnitvi takega potrdila je upravni akt.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - STEČAJNO PRAVO - STVARNO PRAVO
VS40592
ZPP člen 180. ZPPSL člen 104, 104/2. ZPPSL (1989) člen 95, 95/2. ZRNSZ člen 3, 3/1, 8, 8/1.
pravna podlaga tožbenega zahtevka - stečajno pravo - izločitvena pravica - izločanje nepremičnine v družbeni lastnini iz stečajne mase - pravica uporabe na nezidanem stavbnem zemljišču - prenos pravice uporabe
Sodišče ni vezano na pravno podlago tožbenega zahtevka, ki jo je navedla tožeča stranka. To pa pomeni, da utemelji sodišče svojo odločitev na tisti pravni podlagi, za katero meni, da jo mora uporabiti, da bo materialnopravno pravilno odločilo.
Podlaga za izločitveni zahtevek iz stečajne mase je tudi pravica uporabe na stvareh v družbeni lastnini. Dokler so nepremičnine v družbeni lastnini, za razreševanje pravnih razmerij v zvezi z njimi ni mogoče uporabiti predpisov, ki urejajo lastninska razmerja.
Družbenoekonomske spremembe niso namreč same po sebi pravice uporabe na stvareh v družbeni lastnini spremenile v lastninsko pravico, niti upravičenj, temelječih na pravici uporabe na stvareh v družbeni lastnini, v lastninskopravna upravičenja.
Napredovanje v naziv svetnik je za strokovne delavce (psihologe, pedagoge, specialne pedagoge, socialne delavce in knjižničarje)
uvedel Zakon o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in organih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 18/94, v nadaljevanju ZRPJZ), ki je začel veljati dne 23.4.1994. Zato v obravnavanem primeru tožnica, ki je zaposlena na delovnem mestu logopeda in sodi med navedene strokovne delavce, ni upravičena do napredovanja v naziv svetnik za obdobje pred uveljavitvijo Zakona o razmerjih plač v javnih zavodih.