Določilo 180. členu ZPP o tem, kaj vse mora obsegati tožba, velja tako za tožbo pred sodiščem splošne pristojnosti, kot za tožbo pred delovnim in socialnim sodiščem. Tožnik, ki ve samo to, da hoče 2,050.000 tolarjev z zamudnimi obrestmi, ki so določene v zakonu in tečejo od vložitve tožbe do plačila, ne pojasni natančno dejstev, ki bi izkazovala utemeljenost njegove terjatve.
Res je v tožbi proti RS navedeno, da je bila tožena stranka okoriščena s tem, da ji ni bilo treba plačati pokojnine in ustreznih prispevkov, vendar tožnik ni pojasnil temeljnih elementov za neupravičeno pridobitev, zlasti ni pojasnil zakaj in s čim naj bi bila RS obogatena, če Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki je pravna oseba, tožniku ni plačal pokojnine in v čem je bil tožnik oškodovan, če RS ni plačal prispevkov.
pripor - utemeljen sum - koluzijska nevarnost - vplivanje na priče - ponovitvena nevarnost - domneva nedolžnosti - upoštevanje nepravnomočne sodbe - obrazložitev sklepa o odreditvi pripora
Za obstoj pripornega razloga kolizijske nevarnosti ne zadošča zgolj abstraktna možnost vplivanja, kot je podana v vsaki zadevi, v kateri je potrebno zaslišati procesne udeležence, ampak morajo biti podane posebne okoliščine, na podlagi katerih je mogoče z gotovostjo sklepati, da je obdolženec že začel vplivati na pričo(e).
denacionalizacija - ovira za vrnitev nepremičnin v naravi - športni objekt
Ker sta podržavljeni parceli del kompleksa, namenjenega športni dejavnosti, njihova vrnitev v naravi ni možna, saj bi se z vrnitvijo bistveno okrnila prostorska kompleksnost oziroma namen izrabe navedenega športnega objekta.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23545
ZKP člen 371, 371/1-11.KZ člen 143, 143/1.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje med izrekom in obrazložitvijo - protipraven odvzem prostosti - omejitev svobode gibanja
Čeprav uporaba glagola "zagozditi" ni najbolj posrečeno uporabljena in bi ga bilo ustrezneje nadomestiti z glagolom blokirati (zapreti prehod), iz izreka kakor tudi iz obrazložitve izpodbijane sodbe izhaja, da je obsojenec s stolom pred vrati, na katerem je sedel, oškodovancu predstavljal oviro, zaradi katere ni mogel oditi iz kuhinje, takšno ravnanje pa ustreza zakonskemu besedilu, da je drugemu protipravno omejil svobodo gibanja.
gradbeništvo - obnova postopka - objektivni rok - obnovitveni razlog - geotehnično mnenje - novo dejstvo - procesni sklep - ničnost
Ker je bilo z odločbo z dne 4.5.1994 odločeno le o spremembi investitorjev, ne pa tudi o pogojih gradnje, določenih z gradbenim dovoljenjem z dne 22.1.1990, je pravilna ugotovitev sodišča prve stopnje, da je treba objektivni rok petih let šteti od vročitve odločbe o gradbenem dovoljenju z dne 22.1.1990, ne pa od vročitve odločbe z dne 4.5.1994, s katero je bilo spremenjeno samo ime investitorjev. Pridobitev geotehničnega mnenja v postopku za izdajo gradbenega dovoljenja ne predstavlja predhodnega vprašanja, ampak je tako mnenje sestavni del lokacijske dokumentacije.
denacionalizacija - ugotovitev državljanstva - tuj državljan - vzajemnost
Prejšnja lastnica je bila ob svoji smrti hrvaška državljanka. Ker med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško ni sklenjen sporazum, s katerim bi bila določena vzajemnost pri denacionalizaciji, prejšnja lastnica ni upravičenka do denacionalizacije.
Odlok o urbanističnem načrtu za mesto Koper člen 12. Zakon o urbanističnem planiranju člen 23. ZUS člen 73.ZPP člen 155, 155/1.
lokacijsko dovoljenje - pogoji za vrste objektov iz urbanističnega načrta - dejansko in pravno stanje v času izdaje odločbe - obnova postopka
Ker gradnja objektov za proizvodno dejavnost izdelave drobnih predmetov iz kovin oziroma plastike na območju, kjer leži hiša tožnika, ni predvidena v urbanističnem načrtu, se takih objektov na tem območju ne sme graditi oziroma se ne sme dovoliti sprememba namembnosti obstoječih objektov za ta namen.
denacionalizacija - ugotavljanje državljanstva - retroaktivna uporaba Zakona o državljanstvu FLRJ - članstvo v Kulturbundu - domneva nelojalnosti
Retroaktivna uporaba določb 2. odstavka 35. člena ZDrž iz leta 1945 ne nasprotuje splošnim pravnim načelom. Vprašanje ustavne dopustnosti uporabe določbe 2. odstavka 35. člena ZDrž pri današnjem ugotavljanju jugoslovanskega državljanstva, je presojalo že Ustavno sodišče. Z odločbo št. U-1-23/93 je ugotovilo, da retroaktivna uporaba določbe 2. odstavka 35. člena ZDrž ni nasprotovala splošnim pravnim načelom, ki so jih tedaj priznavali civilizirani narodi, ki so bili v drugi svetovni vojni žrtve nacionalsocialističnega totalitarnega režima. Zato je odločilo, da je uporaba takšne določbe z vidika pravne kontinuitete pri ugotavljanju državljanstva ustavno dopustna.
denacionalizacija - obnovitveni razlog - nova dejstva ali novi dokazi - nova cenitev premoženja
Nova cenitev podržavljenega premoženja po stanju ob vračanju, izdelana po pravnomočno končanem denacionalizacijskem postopku, ni novo dejstvo oziroma nov dokaz, saj ni obstojala v času denacionalizacijskega postopka.
denacionalizacija - ugotavljanje državljanstva - retroaktivna uporaba Zakona o državljanstvu FLRJ
Retroaktivna uporaba določb 2. odstavka 35. člena ZDrž ne nasprotuje splošnim pravnim načelom. Vprašanje ustavne dopustnosti retroaktivne uporabe določbe 2. odstavka 35. člena ZDrž pri današnjem ugotavljanju jugoslovanskega državljanstva je presojalo že Ustavno sodišče. Z odločbo št. U-1-23/93 je ugotovilo, da retroaktivna uporaba določbe 2. odstavka 35. člena ZDrž ni nasprotovala splošnim pravnim načelom, ki so jih tedaj priznavali civilizirani narodi, ki so bili v drugi svetovni vojni žrtve nacionalsocialističnega totalitarnega režima. Zato je odločilo, da je uporaba takšne določbe z vidika pravne kontinuitete pri ugotavljanju državljanstva ustavno dopustna.
azil - ponovna prošnja za azil - bistveno spremenjene okoliščine
Ni pogojev za uvedbo ponovnega azilnega postopka, saj telefonski razgovor s sorodnikom, iz katerega izhaja, da se stanje na Kosovu ni spremenilo, ne pomeni bistveno spremenjenih okoliščin po izdaji prvotne odločbe.
ZAzil člen 42, 42/1, 42/1-5, 42/3. ZUS člen 60, 60/1, 60/1-4, 61, 77, 77/2, 77/2-3.
azil - ustavitev azilnega postopka -samovoljna zapustitev azilnega doma - spor polne jurisdikcije
Ne glede na to, na kateri stopnji je postopek, se prošnja za azil šteje za umaknjeno in se postopek s sklepom ustavi, med drugim tudi, če je iz uradnih evidenc pristojnega organa, ki vodi postopek, razvidno, da je prosilec za azil samovoljno zapustil azilni dom ali njegovo izpostavo in se v roku 3 dni od samovoljne zapustitve ni vrnil v azilni dom ali njegovo izpostavo.
stranka v postopku - zakoniti zastopnik - poziv k popravi tožbe
Pritožbeno sodišče je razveljavilo prvostopno sodbo. Prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči je vložil za mladoletnega tožnika njegov zakoniti zastopnik. Zoper odločbo o zavrnitvi zahteve je vložil tožbo v svojem imenu zakoniti zastopnik. Sodišče prve stopnje ni ravnalo pravilno, ko je presojalo pogoje za dodelitev brezplačne pomoči za osebo, ki ni bila nosilec in se je postopka udeleževala oseba, ki ne more biti stranka v upravnem sporu. Zato bi moralo sodišče tožnika pozvati k popravi tožbe z navedbo prave stranke (29. člen ZUS).
azil - pospešeni postopek - očitno neutemeljena prošnja - ekonomski razlogi
Poleg tega, da iz izjav tožnika izhaja, da ni šlo za sistematično preganjanje, ker je tožnik prejel le tri pisma organizacije AKŠ, o čemer policije ni obvestil, kaže na pravilnost odločitve tudi dejstvo, da je tožnik izpovedal, da je bil namenjen v Italijo, ker na Kosovu ni mogel preživljati svojih štirih otrok.
denacionalizacija - ugotavljanje državljanstva - retroaktivna uporaba Zakona o državljanstvu FLRJ - odločba ustavnega sodišča - arhivsko gradivo
Retroaktivna uporaba 2. odstavka 35. člena Zakona o državljanstvu FLRJ je ustavno dopustna. Vprašanje ustavne dopustnosti retroaktivne uporabe 2. odstavka 35. člena ZDrž pri današnjem ugotavljanju jugoslovanskega državljanstva, je presojalo že Ustavno sodišče. Z odločbo, št. U-I-23/93, je ugotovilo, da retroaktivna uporaba določbe 2. odstavka 35. člena ZDrž ni nasprotovala splošnim pravnim načelom, ki so jih tedaj priznavali civilizirani narodi, ki so bili v drugi svetovni vojni žrtve nacionalsocialističnega totalitarnega režima. Zato je odločilo, da je uporaba takšne določbe z vidika pravne kontinuitete pri ugotavljanju državljanstva ustavno dopustna
PRAVO VIZUMOV, AZILA IN PRISELJEVANJA - UPRAVNI SPOR
VS18207
ZAzil člen 27. ZUS člen 16, 16/1.ZPP člen 343, 343/1, 343/3, 352.
azil - omejitev gibanja - pravnomočno končan azilni postopek - pravni interes za pritožbo - nedovoljena pritožba
Ker je nastopila okoliščina iz izreka sklepa o začasni omejitvi gibanja, ki pomeni odpravo začasne omejitve gibanja, izrečene na podlagi določb 27. člena ZAzil, torej to, kar je želel tožnik doseči s pritožbo, tožnik nima pravnega interesa za pritožbo.