4. alinea prvega odstavka 16. člena ZDoh ni v skladu z Ustavo v delu, v katerem ne upošteva dejanskih stroškov kot odbitne postavke pri ugotavljanju davčne osnove. Sodišče mora pri odločanju v zadevah, kjer še ni bilo pravnomočno odločeno, upoštevati tudi ugotovitev neskladnosti z Ustavo, ki jo je izreklo Ustavno sodišče.
lastninsko preoblikovanje javnega podjetja - vpis lastninskega preoblikovanja v sodni register - pravni interes za pritožbo
Ker je lastninsko preoblikovanje javnega podjetja že vpisano v sodni register, tožnik nima več pravnega interesa za vložitev pritožbe. Zato se pritožba zavrže.
začasna odredba - izločitev stvari iz lastninskega preoblikovanja
Podjetje se ne more lastninsko preoblikovati na stvareh, na katere se nanaša pravnomočna začasna odredba oziroma pisni sporazum, ki ga o izločitvi sredstev sklene z upravičencem.
upravni postopek - oblika in sestavni deli odločbe - obrazložitev
Po določbi 2. odstavka 209. člena ZUP/86 mora obrazložitev prvostopne odločbe v zadevah, kjer ni mogoča skrajšana obrazložitev, vsebovati kratko razložitev razlogov za uvedbo postopka, ugotovljeno dejansko stanje, razloge, ki so bili odločilni za presojo dokazov, pravne predpise in razloge, ki glede na ugotovljeno dejansko stanje narekujejo odločbo, navedeno v izreku. Če odločba nima takšne obrazložitve, je podana bistvena kršitev določb upravnega postopka.
CZ (1976) člen 30b. CZ člen 166, 178, 178/2. ZPD člen 10, 10/3. ZUS člen 73.
naknaden obračun carine - umik vložka tuje pravne osebe - vpliv na status osnovnih sredstev
Če je tuji vlagatelj pred iztekom 5-letnega roka po 30.b členu CZ/76 umaknil svoj vložek, to ne pomeni, da se stroji - tuj vložek, ne štejejo za osnovna sredstva domače pravne osebe. Ob predčasnem umiku tujega vložka v domačo pravno osebo odpadejo le razlogi za uveljavljanje ugodnosti oprostitve plačila carine, ne nastane pa obveznost plačila prometnega davka, ker se zaradi navedenega status osnovnih sredstev ni spremenil.
obrtniki - dohodnina - vrednost poslovnih prostorov
Zasebni obrtniki v dohodnini za leto 1991 niso mogli obravnavati amortizacije po začasni osnovi iz let 1989 in 1990, ker je v teh letih zanje veljal Odlok o načinu vrednotenja in stopnjah amortizacije osnovnih sredstev v lasti občanov, ne pa ZRač in Uredba o načinu obračunavanja amortizacije oziroma odpisa vrednosti nematerialnih in materialnih naložb, ki sta se za zasebne obrtnike začela uporabljati šele od 1.1.1991, to je od uveljavitve ZDoh/90.
izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe
Presoja, da pomenijo neizvedba obsojenčevih dokaznih predlogov, ki jim je sodišče ugodilo, ter pomanjkanje obrazložitve, zakaj sodišče ni odločilo o njegovih ostalih dokaznih predlogih in tudi ne, iz katerih razlogov jim ni ugodilo, kršitev pravice do obrambe.
povrnitev negmotne škode - pravična denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - pričetek teka zamudnih obresti - pravno mnenje - enotna sodna praksa
Prisoja pravične denarne odškodnine za duševne bolečine zaradi zamnjšanih življenjskih aktivnosti in zavrnitev zamudnih obresti od odškodnine za čas pred izdajo sodbe prve stopnje.
ugotovitev državljanstva - upravni postopek - bistvena kršitev določb postopka - seznanitev z ugotovitvami postopka
Če upravni organ tožnika ni seznanil, da je (poleg ugotovitve, da je njegova prednica oseba nemške narodnosti in da se je še pred 4.12.1948 nahajala v tujini) podana domneva nelojalnosti, tožena stranka pa te pomanjkljivosti ni odpravila, je podana absolutna bistvena kršitev določb postopka v upravnem postopku.
ZOR člen 186, 189, 200, 203.URS člen 14, 22. ZPOMZO-A. OZ.
povrnitev negmotne škode - pravična denarna odškodnina - telesne bolečine - strah - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - zapadlost odškodninske obveznosti - zamudne obresti od odškodnine za negmotno škodo - začetek teka zamudnih obresti - načelo denarnega nominalizma - enotna sodna praksa - načelno pravno mnenje
Pri odmeri odškodnine za duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti je treba upoštevati tudi, da se zaradi trajnih posledic poškodb tožnik počuti manj vrednega in manj sposobnega od vrstnikov, kar v njegovih (najstniških) letih slabo vpliva na identiteto, samozavest in sploh ne dojemanje sebe v razmerju do socialnega okolja.
dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - revizijsko izpodbijanje odločitve o stranski terjatvi - zamudne obresti - zavrženje revizije
Kadar se z revizijo izpodbija samo odločitev o obrestih kot postranski terjatvi, je treba šteti, da po pravilih procesnega prava ni vrednosti spornega predmeta. Taka revizija ne izpolnjuje pogoja iz drugega odstavka 367. člena ZPP in je torej nedovoljena.
registracija društva - položaj stranke v postopku spremembe registracije društva
Čeprav gre za postopek spremembe registracije društva, imajo lahko v postopku položaj strank tudi osebe, v katere pravni položaj bi bilo lahko poseženo.
ZKP člen 371, 371/1-11, 410, 410/1-3, 413, 413/1, 420, 420/2.
obnova kazenskega postopka - novi dokazi - zavrženje zahteve za obnovo - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje med razlogi o vsebini dokazov in samimi dokazi
Bistvo presoje pravnomočnega sklepa o zavrženju zahteve za obnovo postopka je v ugotovitvi, da vzročna zveza med obsojencu očitano kršitvijo določbe 4. odstavka 50. člena Zakona o temeljih varnosti cestnega prometa in povzročenimi posledicami ni pretrgana zaradi hitrosti, s katero je vozil oškodovanec, in dejstva, da je vozil po desni kolesarski stezi, kar sicer izhaja iz mnenja izvedenca prometne stroke, na katerega se kot na nov dokaz sklicuje zahteva. Zato sta nižji sodišči utemeljeno sklepali, da to izvedensko mnenje ob vseh že v rednem postopku ugotovljenih in ocenjenih odločilnih dejstvih ter okoliščinah, očitno ni tako, da bi se na njegovi podlagi mogla dovoliti obnova kazenskega postopka.
Na protispisnost je mogoče sklepati, če je v sodni odločbi v zvezi z odločilnimi dejstvi navedena vsebina izvedenih dokazov v nasprotju z njihovo dejansko. Za kršitev v tem smislu ne gre, če sodišče izvedene dokaze ocenjuje drugače kot katera od strank.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - predkazenski postopek - obvestila o razgovorih policije z osebami - dokazi - izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe
Uradni zaznamki o razgovoru policistov z občani predstavljajo le priloge k ovadbi oziroma gradivo, iz katerega najprej državni tožilec, zatem pa po zaslišanju obdolženca še preiskovalni sodnik sklepata o obstoju utemeljenega suma, da je neka oseba storila kaznivo dejanje, nikakor pa ne predstavljajo dokazov, na podlagi katerih bi sodeči senat lahko sklepal o krivdi obsojenca.
V primeru, ko dokaza ni mogoče izvesti (priča ni dosegljiva), o kršitvi pravice do poštenega sojenja oziroma do izvedbe predlaganih dokazov ni mogoče govoriti.
izvolitev izrednega profesorja univerze - upravni spor - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu - predlog za glavno obravnavo v odgovoru na tožbo - odločanje brez glavne obravnave
Če je tožena stranka v odgovoru na tožbo predlagala glavno obravnavo, sodišče pa je odločilo na seji, je podana bistvena kršitev postopka v upravnem sporu.