vrnitev premoženja - določitev stvarno pristojnega organa (sodišča) v postopku denacionalizacije - prehod stvari ali premoženja v državno last na podlagi pravnega posla, sklenjenega zaradi grožnje, sile ali zvijače državnega organa oziroma predstavnika oblasti - pravni posel kot podlaga odločbi državnega organa
5. člen ZDen se uporabi tudi v primerih, ko je bil pravni naslov za prehod premoženja v družbeno lastnino sicer akt državnega organa (odločba), vendar pa je bil podlaga za izdajo te odločbe poprej sklenjen veljaven pravni posel.
Zakon o prekrških, s katerimi se kršijo zvezni predpisi, člen 149-3, 152/1. CZ člen 191, 191/1.
zahteva za sodno varstvo - zmotno in nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Dejansko stanje je bilo zmotno in nepopolno ugotovljeno, ker iz predloženega spisa ni razvidno, kakšno količino in težo blaga je ugotovila vstopna carinarnica oz. ali je ta carinarnica sploh pregledala vozilo in blago tako, kot to predvideva določba 1. odstavka 191. člena CZ.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 2, 10, 20.
vzgoja in izobraževanje - napredovanje pedagoških delavcev - napredovanje v naziv - naziv svetnik - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Doba dela po pravilniku o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu od stranke, ki odloča o nazivu svetnika, zahteva, da naj ta pojem pomeni: ali vsako dobo dela ali le delovno razmerje. Tožena stranka tega ni storila, kršila pa je tudi ZUP v vsebini utemeljitve odločbe.
pridobitev državljanstva - državljan druge republike - služenje v tuji vojski - dejansko nebivanje v Sloveniji - oseba, nevarna za obrambo države
Služba častnika v tujih oboroženih silah po osamosvojitvi Republike Slovenije, to je po 25.6.1991, je že po njeni naravi takšna, da lahko pomeni nevarnost za obrambo Republike Slovenije. Ni sporno, da je tožnik služboval v tujih oboroženih silah. Zato so dani pogoji za zavrnitev vloge po 8. točki 1. odstavka 10. člena ZDRS.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba za kazniva dejanja - nevarnost za javni red - reševanje zadeve brez upravnih spisov
Upravni organ ravna v skladu in v mejah pooblastila, ki mu ga daje določba 3. odstavka 40. člena zakona o državljanstvu RS, če zavrne prošnjo za sprejem v državljanstvo RS zato, ker bi prosilčev sprejem v državljanstvo, glede na njegovo ugotovljeno predkaznovanost, predstavljal nevarnost za javni red države.
ZDRS člen 10, 10/1-8, 40, 40/1, 40/3.ZUP člen 136, 136/2, 209.
pridobitev - državljan druge republike - pojem dejanskega življenja v Sloveniji - nevarnost za javni red - neobrazložen prosti preudarek
Upravni organ ne more v obrazložitvi svoje odločbe ugotavljati, da tožeča stranka pomeni nevarnost za javni red države (3. odstavek 40. člena ZDS), hkrati pa ugotavljati, da ne živi v RS, s čemer ne izpolnjuje zakonskega pogoja po 1. odstavku tega člena. Tretji odstavek lahko upravni organ uporabi le v primeru, če kandidat za pridobitev slovenskega državljanstva izpolnjuje vse pogoje za tako pridobitev po 1. odstavku tega člena. Če namreč upravni organ ugotovi, da tak kandidat ne izpolnjuje zakonskih pogojev po 1. odstavku tega člena, zavrne vlogo že iz tega razloga.
zahteva za varstvo zakonitosti - kršitev določb kazenskega postopka - vročanje - sodne počitnice - roki
Kršena je bila določba 4. odstavka 123. člena ZKP, ker je sodišče prve stopnje sodbo vročilo obsojencu pred t.im. "sodnimi počitnicami", odvetniku pa po tem času, zato takšno vročanje ne more imeti škodljivih posledic za obsojenca, ki je bil s tem prikrajšan za pravico do obrambe, saj se je zagovornik kot odvetnik upravičeno zanašal na to, da glede na obvestilo Ministrstva za pravosodje, sodišče ne bo vročalo pošiljk, glede katerih bi v tem času začeli teči roki za pritožbo, saj ta zadeva tudi ni bila nujna.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS20152
ZKP člen 427, 427-1, 427-2, 427-3, 365, 365-5. KZJ člen 54, 54/4.
zahteva za izreden preizkus pravnomočne sodbe - kršitev kazenskega zakona - pogojna obsodba
Ni podana kršitev zakona v škodo obsojenca, če sodišče druge stopnje pri izreku kazni za obravnavano kaznivo dejanje ni v izreku sodbe določilo, da pogojna obsodba iz prejšnje pravnomočne sodbe ni preklicana, ker je v obrazložitvi sodbe navedlo, da ni preklicana in tudi zakaj ne.
Nenavzočnost strank na pritožbeni seji, ker sta bila obs. in zagovornik v redu obveščena, čeprav je zagovornik predlagal preložitev seje, ne predstavlja kršitve določb kazenskega postopka v pritožbenem postopku, ker je pritožbeno sodišče ravnalo v skladu z določbami čl. 371 ZKP.
ZTuj člen 19, 19/2-3.ZUP člen 7, 9, 159, 209, 209/2.
dovoljenje za začasno prebivanje - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje (sredstva za preživljanje)
Sodišče je tožbi ugodilo, ker prvostopni organ in tožena stranka, kljub tožnikovim navedbam, nista ugotovila dejanskega stanja v zvezi z okoliščino, ali ima tožnik zagotovljeno preživljanje v Sloveniji.
Ni mogoče dovoliti vrnitve v prejšnje stanje stranki, ki za zamudo nekega procesnega dejanja nima opravičenega razloga, pri čemer mora stranka že v predlogu verjetno izkazati okoliščine, zaradi katerih je prišlo do zamude, če jih ne, je to lahko stranki v škodo, ker upravni organ pri verjetnem izkazu okoliščin ni vezan na pravila upravnega postopka o izvajanju dokazov.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS20154
ZKP člen 365, 365-5, 427, 427-1. KZJ člen 12, 12/2.
izreden preizkus pravnomočne sodbe - kršitev določb kazenskega zakona - odločba o kazni
Možnost, da se v primeru, ko je bilo kaznivo dejanje storjeno v bistveno zmanjšani prištevnosti, storilcu izreče omiljena kazen, je po zakonu le fakultativna (člen 12/II KZ SFRJ), torej prepuščena presoji sodišča, ali naj tako omiljeno kazen izreče ali ne. Nadaljnji okoliščini, na katere se še sklicuje zahteva, to je, da je obsojenec storil kaznivo dejanje v hudi razdraženosti in izzivanju oškodovanca, pa sta znaka kaznivega dejanja uboja na mah in zato načelno niti ne prihajata v poštev še kot olajševalni okoliščini pri odmeri kazni za to dejanje.
nadomestilo med brezposelnostjo - pogoji za priznanje pravice do nadomestila - nepravilna uporaba materialnega zakona
Ne gre za primer prenehanja delovnega razmerja na podlagi sporazuma oz. pisne izjave v primerih, kadar je delavcu prenehalo delovno razmerje za določen čas s potekom tega časa, čeprav mu je prejšnje delovno razmerje prenehalo na podlagi sporazuma.
ZDen člen 24, 29, 60. ZUS (1977) člen 12, 30, 30/1-3.
najemnik stanovanjskega in poslovnega prostora - stranka v postopku - aktivna legitimacija
V denacionalizacijskem postopku najemniki stanovanjskih in poslovnih prostorov ne morejo biti stranka, ker jim ZDen kot materialni predpis tega ne zagotavlja.
Vrhovno sodišče lahko v zahtevi za izreden preizkus pravnomočne sodbe obravnava le tiste razloge, ki so navedeni v zahtevi, ne pa tistih, ki jih je obsojenec ali njegov zagovornik uveljavljal v pritožbi.
izreden preizkus pravnomočne sodbe - kršitev obsojenčeve pravice do obrambe
Obsojenčeva pravica do obrambe na glavni obravnavi bi bila kršena le tedaj, če sodišče obtožencu sploh ne bi dopustilo predlagati izvedbe nekega dokaza, ne pa v primeru, ko je obtoženec predlagal izvedbo dokaza, pa je sodišče izvedbo tega dokaza zavrnilo.
ukrep gradbenega inšpektorja - ustavitev gradnje kot posledica gradnje v nasprotju z gradbenim dovoljenjem
Ker je tožeča stranka gradnjo izvajala v nasprotju z gradbenim dovoljenjem, je bila pravilna odločitev tožene stranke, da je treba gradnjo ustaviti do izdaje novega ustreznega gradbenega dovoljenja.
nadomestilo med brezposelnostjo - pogoji za priznanje pravice do nadomestila - nepravilna uporaba materialnega zakona
Ne gre za primer prenehanja delovnega razmerja na podlagi sporazuma oz. pisne izjave v primerih, kadar je delavcu prenehalo delovno razmerje za določen čas s potekom tega časa, čeprav mu je prejšnje delovno razmerje prenehalo na podlagi sporazuma.