ukrep tržnega inšpektorja - pravna podlaga - oblikovanje maloprodajne cene na določen dan
Inšpekcijski organ svoje odločbe ne more opreti samo na določbo 70. člena zakona o sistemu državne uprave in o Izvršnem svetu Skupščine SR Slovenije ter o republiških upravnih organih (Uradni list SRS, št. 24/79 - 18/88), če v materialnem predpisu nima pooblastila za določene ukrepe ali vsaj jasno predpisane obveznosti določenih subjektov, katerih izvajanje nadzoruje inšpektor.
nezakonita vselitev - tožba na izpraznitev stanovanja
Po določbi 4. odst. 50. čl. ZSR ne more vložiti tožbe tisti, ki je predlagal uvedbo upravnega postopka. Zato je odločilno samo vprašanje, ali je tožeča stranka predlagala uvedbo upravnega postopka zoper toženo stranko.
denacionalizacija stavbnega zemljišča - pogoji za uvedbo postopka - preizkus odločbe o zaplembi premoženja v denacionalizacijskem postopku
V denacionalizacijskem postopku upravni organ ne preizkuša zakonitosti zaplembe premoženja. Če premoženje ni bilo zaplenjeno pravnemu predniku tožeče stranke, le-ta ni upravičena uveljavljati denacionalizacijo tega premoženja.
določitev drugega stvarno pristojnega sodišča - delegacija pristojnosti
Dejstvo, da je toženec mož sodnice krajevno pristojnega temeljnega sodišča, je po presoji Vrhovnega sodišča RS takšen razlog, ki narekuje določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.
ZPPZP člen 23, 23/2, 25, 34, 3, 65.ZOR člen 143, 143/2, 671, 671/2.
železniški prevoz - prevoz prtljage - prtljažnica - odgovornost železnice za ukradeno prtljago iz avtomobila, za katerega je bila sklenjena prevozna pogodba
Presoja izključitve odgovornosti železnice za prtljago, ki je bila ukradena iz avtomobila med prevozom le-tega po železnici.
služnostna pravica - stvarna služnost - izvrševanje služnosti - prenehanje stvarne služnosti - prestavitev služnostne pravice poti
Zaradi načela, izraženega v 1.odst. 50.člena, da se stvarna služnost izvršuje na način, ki najmanj obremenjuje služno stvar, lahko lastnik služečega zemljišča iz opravičenih razlogov zahteva tudi prestavitev služnosti. Sodišče druge stopnje je v svoji sodbi pravilno poudarilo, da mora lastnik služečega zemljišča pri zahtevku na prestavitev služnosti zagotoviti enakovredno traso praviloma na svojem zemljišču. Kolikor zahteva prestavitev na tuje zemljišče, mora dokazati tudi pravno upoštevano soglasje lastnika te nepremičnine, tako da bi bilo možno vpisati služnost po prestavitvi v zemljiško knjigo.
Sodišče ne more odločati o utemeljenosti naknadno postavljenega zahtevka po redni denarni pomoči. Postavljeni zahtevek se lahko spremeni le do izdaje odločbe na prvi stopnji.
določitev drugega stvarno pristojnega sodišča - delegacija pristojnosti
V predlogu za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča navedeno dejstvo, da je toženec mož sodnice Temeljnega sodišča v ..., je po presoji Vrhovnega sodišča RS takšen razlog, ki narekuje določitev drugega stvarno pristojnega sodišča za odločanje o tej pravdni zadevi.
Iz dejanskih ugotovitev prvostopenjskega sodišča izhaja, da je do toženčeve obljube dobave traktorja iz Beograda prišlo na prijateljski liniji. Iz nadaljnjih dejanskih ugotovitev izhaja še, da je toženec delal uslugo brezplačno. Te ugotovitve je sprejelo tudi pritožbeno sodišče. Slednje toženčevo obljubo šteje kot prevzem obveznosti, da bo v imenu in na račun tožnikov v Beogradu kupil in jima pripeljal vtoževani traktor. Na podlagi takšne obljube usluge pa po presoji revizijskega sodišča tožnika od toženca ne moreta zahtevati ne izročitve traktorja ne plačila odškodnine v znesku, ki ustreza današnjim cenam traktorja (prvi podrejeni tožbeni zahtevek).
razveza (razdrtje) pogodbe zaradi neizpolnitve - učinki razdrte pogodbe
Toženec svoje pogodbene obveznosti, da bo preskrbel vse potrebno za prepis avtomobila na tožnika, ni izpolnil. Po predhodnem opominu z dne 13.5.1990, je tožnik zaradi razdora pogodbe upravičeno zahteval povračilo plačane kupnine v višini, ki je bila ugotovljena na podlagi izvedenega dokaznega postopka. Odločitev sodišč, ki sta tožbenemu zahtevku ugodili temelji na določbah 126.čl. in 132.čl. Zakona o obligacijskih razmerjih.
Pogoji za pridobitev delovnega dovoljenja so v zakonu o zaposlovanju tujcev (Uradni list RS, št. 33/92) določeni kumulativno. Tožnik nima prav, ko meni, da za pridobitev delovnega dovoljenja za nedoločen čas zadošča že to, da ima v Sloveniji več kot 23 let delovne dobe.
ZPP (1977) člen 332, 142, 142/2, 354, 354/2, 354/2-5, 354/2-7.
sodba zaradi izostanka (zamudna sodba) - pogoji za izdajo
Dejstvo, da je toženec razvezan, bi bilo v tej pravdi lahko pravno odločilno le, če bi bilo vabilo poslano na naslov njegove nekdanje žene, toženec pa tam ne bi več prebival (1. odstavek 141. člena ZPP) in zato vabila ne bi prejel.
Za izdajo sodbe na podlagi izostanka zadostuje, da je tožba sklepčna. To pa pomeni, da mora iz dejstev, ki jih tožeča stranka navede v tožbi, izhajati pravna posledica, ki jo zatrjuje v zahtevku.
premoženjska razmerja med zakonci - skupno premoženje - delitev skupnega premoženja - vrednotenje deležev vsakega zakonca
Zakonska skupnost ni skupnost, v kateri se obračunava vsak prispevek v denarju ali po vrednosti na trgu, spor o deležih pa ne obračunska pravda. V sporu je treba upoštevati vsako prizadevanje, ki omogoča dobro funkcioniranje družine, pa čeprav ni materialne narave.
Prav zaradi denarne nemerljivosti vseh drugih oblik dela in prizadevanj zakoncev izven delovnega razmerja je zakonodajalec v 1. odstavku 59. člena ZZZDR tudi določil domnevo, da sta deleža zakoncev enaka. Z merili iz drugega odstavka tega člena pa preprečil različno vrednotenje posameznih prispevkov, do katerih lahko pride tudi zaradi enostranskih interesov posameznega zakonca ob istočasnem opuščanju skrbi za družino.
privatizacija stanovanj - dolžnost prodaje stanovanja - vrednost točke - zaključek stečajnega postopka - občina prevzame stanovanja stečajnega dolžnika
Po 5.odst. 117. čl. SZ je moral "lastnik" stanovanja skleniti prodajno pogodbo najkasneje v roku 30 dni po vložitvi zahteve. Zaradi tako določene "lastnikove" obveznosti imetnik stanovanjske pravice, ki uspe s tožbo na sklenitev prodajne pogodbe, ker je "lastnik" neutemeljeno odklonil njeno sklenitev, ne sme biti prikrajšan. To pa mu je mogoče zagotoviti le na način, da kupi stanovanje pod pogoji, ki bi jih imel, če "lastnik" z izpolnitvijo svoje obveznosti ne bi odlašal. Zato mora "lastnik" prodati stanovanje za kupnino, ki vsebuje vrednost točke na trideseti dan od vložene zahteve.
Prevzem stanovanj po zaključku stečaja po 148. čl. ZPPSL ne vpliva na vsebino obveznosti prodaje stanovanja po 5. odst. 117. čl. SZ.