izpodbijanje sklepov občnega zbora zadruge – ničnost – nasprotovanje prisilnim predpisom – procesne napake – pravni interes za ugotovitev ničnosti
Določbo 24. člena ZZad o ničnosti sklepa občnega zbora zaradi njegovega nasprotja s prisilnimi predpisi je potrebno razumeti tako, da gre za ničnost le tedaj, če je v nasprotju s prisilnimi predpisi tega ali kakšnega drugega zakona vsebina sklepa. Procesne napake so lahko razlog za ničnost sklepa le takrat, če so imele relevanten vpliv na sprejetje sklepa: če procesna napaka vpliva na to, da je bil sklep sploh sprejet oziroma bi brez te napake sklep sploh ne bil sprejet.
ZGD-1 člen 52, 609, 609/1, 610, 610/1, 610/2, 615/3. ZNP člen 37. ZPP člen 243, 306, 306/3. Pravilnik o merilih za delovanje nagrade članom poravnalnega odbora člen 2, 2/1, 2/2.
poravnalni odbor – določitev primerne denarne odpravnine – odmera nagrade – poravnava pred poravnalnim odborom – naloge poravnalnega odbora
Bistvo pritegnitve poravnalnega odbora v postopek ni le v izdelavi strokovnega stališča o primernosti denarne odpravnine, pač pa zlasti njegovo aktivno ravnanje v smeri spodbujanja in opozarjanja udeležencev postopka k sklenitvi poravnave.
Čeprav nagrada po 2. členu Pravilnika zajema študij zadeve, udeležbo na sejah in izdelavo mnenja, pri čemer ne omenja tudi postavke poravnavanja, so naloge poravnalnega odbora določene v ZGD-1 in ne v Pravilniku. To pomeni, da gre poravnalnemu odboru celotna nagrada, predvidena v 2. členu Pravilnika šele, ko/če svoje obveznosti v skladu z zakonom in sklepom sodišča o imenovanju v celoti izpolni.
izvršilni naslov – primernost izvršilnega naslova – ugotovitveni izrek – izvršljivost – sklep o poplačilu – neplačana terjatev – predlog za novo izvršilno sredstvo – nov predlog za izvršbo
Ugotovitev v sklepu o poplačilu, koliko znaša preostanek (neplačane) upnikove terjatve, ne more predstavljati izvršilnega naslova. Sposobnost izvršljivosti imajo namreč le tiste sodne odločbe oz. njihovi deli, v katerih je dolžniku izrecno in nedvoumno naložena izpolnitev določene dajatve, storitve ali opustitve.
IZVRŠILNO PRAVO – SODNE TAKSE – CIVILNO PROCESNO PRAVO
VSL0071834
ZIZ člen 43, 62. ZST-1 člen 5, 5/2, 5/2-1.
umik predloga za izvršbo – umik tožbe - izvršilni postopek – pravdni postopek
Ker se od vložitve ugovora 43. člen ZIZ več ne uporablja za presojo umika predloga (sedaj gre za umik tožbe), upnikov umik predloga za izvršbo ni mogel preprečiti ravnanja izvršilnega sodišča, ki je spis pravilno predložilo pravdnemu sodišču. To bo presojalo umik tožbe v skladu s pravili ZPP.
menica – dnevnica – obresti na podlagi dnevnice – predlog za izvršbo na podlagi priložene menice
Ker je menica, ki jo je upnik priložil k predlogu za izvršbo na podlagi priložene menice, dnevnica, se v njej zapisana odreditev obresti šteje za nezapisano, torej kot da ta v menici ne bi bila navedena. V postopku izvršbe na podlagi predloga za izvršbo na podlagi predložene menice pa sme sodišče dovoliti izvršbo le za obveznost, ki iz priložene menice izhaja in za nič drugega, tudi če je bilo kaj drugega z menično izjavo dogovorjeno.
pozivni sklep – postavitev začasnega zastopnika – predlog za odlog izvršbe – izvršba na podlagi verodostojne listine - faza oprave izvršbe – vrstni red odločanja
Glede na to, da se izvršilna dejanja v predmetnem postopku ravno zaradi težav pri vročitvi sklepa o izvršbi dolžniku sploh še niso mogla začeti opravljati, upnik ni pravilno domneval, da mu zaradi vložitve predloga za odlog izvršbe ni bilo treba ravnati v skladu s pozivnim sklepom, naj predlaga postavitev začasnega zastopnika in plača predujem zanj, poleg tega pa je omenjeni pozivni sklep prejel po vložitvi predloga za odlog izvršbe.
ugovor krajevne pristojnosti - sporazum o krajevni pristojnosti
Z materialnopravnim ugovorom o neobstoju pravno poslovnega razmerja toženec ni uspel izpodbiti krajevne pristojnosti sodišča, dogovorjene s pisno pogodbo (sporazumom o krajevni pristojnosti).
pravdni stroški - umik tožbe - uspeh v pravdi - priznanje terjatve v stečajnem postopku
Ker je tožeča stranka tožbo umaknila takoj, ko je stečajna upraviteljica tožene stranke njeno terjatev v stečajnem postopku priznala, v tem postopku toženi stranki ni dolžna povrniti pravdnih stroškov. Priznanje terjatve v stečajnem postopku je v kontekstu določbe 1. odstavka 158. člena ZPP v pravdnem postopku potrebno smiselno enačiti s situacijo izpolnitve zahtevka.
obnova postopka - izredno pravno sredstvo - postulacijska sposobnost - zavrženje pritožbe
Ker je tožnik pritožbo zoper sklep, s katerim je sodišče prve stopnje zavrglo njegov predlog za obnovo postopka (izredno pravno sredstvo), vložil sam, brez pooblaščenca, pri tem pa ni izkazal, da ima opravljen pravniški državni izpit, je pritožbeno sodišče njegovo pritožbo zavrglo.
ZPIZ-1 člen 12, 249, 253, 259, 276. ZUP člen 113, 114, 125, 126. OZ člen 131.
upravni postopek - stroški postopka - odškodninska odgovornost zavoda - elementi odškodninskega delikta
V primeru, ko zakon ne določa obveznosti povračila stroškov oziroma je izrecno določeno, da stranka v upravnem postopku sama nosi stroške postopka, stroški v zvezi s pravnim sredstvom ne pomenijo pravno priznane oblike škode.
obnova postopka - predlog za obnovo postopka - nova dejstva in dokazi - postulacijska sposobnost
Glede na to, da je tožena stranka vložila predlog za obnovo postopka sama in da ob vložitvi ni izkazala, da ima potrebne pravne kvalifikacije (ima opravljen pravniški državni izpit), bi moralo sodišče prve stopnje tak predlog zavreči kot nedovoljen.
invalid III. kategorije - preostala delovna zmožnost - pravica do premestitve - dokazovanje - sodni izvedenec
Pri tožniku je podana invalidnost III. kategorije, saj pod splošnimi pogoji za zmožen za delo avtokleparja, s polnim delovnim časom in delovnim naporom, ki ne poslabša njegove invalidnosti, pa je zmožen opravljati drugo delo v svojem poklicu oziroma delo na drugem delovnem mestu z omejitvami, da se opravlja pretežno sede.
invalid II. kategorije - pravice na podlagi invalidnosti - preostala delovna zmožnost - rehabilitacija - invalidska pokojnina - datum nastanka invalidnosti
S tem ko je tožnik namesto datuma, kot je bil ugotovljen v postopku pri toženi stranki v zvezi s III. kategorijo invalidnosti, na zadnjem naroku za glavno obravnavo uveljavljal razvrstitev v II. kategorijo invalidnosti ter priznanja pravic iz invalidskega zavarovanja z datumom, ko je pri toženi stranki vložil vlogo, torej z 8. 8. 2008, namesto s 1. 8. 2003, kot je to uveljavljal s tožbo, je zgolj skrčil svoj tožbeni zahtevek, za kar pa privolitev tožene stranke ni potrebna, ker ne gre za spremembo tožbe.
izobraževanje - pogodba o štipendiranju - vrnitev štipendije
Tožbeni zahtevek za vračilo štipendij, ki jih je prejela prvotožena stranka, ni utemeljen, saj je prvotožena stranka (sicer po poteku roka, ki je bil določen s pogodbo o štipendiranju) študij uspešno zaključila in o tem obvestila tožečo stranko, preden je prejela obvestilo tožeče stranke, da rok za zaključek študija ni bil podaljšan (da prošnji za mirovanje obveznosti iz pogodbe o štipendiranju ni bilo ugodeno).
ZUP člen 129, 129/1, 129/1-4. ZPIZVZ člen 17, 17/3.
starostna pokojnina - ponovna zahteva - zavrženje zahteve
Ker je bilo v zadevi pravnomočno odločeno in se niti dejanska niti pravna podlaga nista spremenili, je tožena stranka na podlagi 4. točke 1. odstavka 129. člena ZUP tožničino zahtevo za ponovno odmero pokojnine utemeljeno zavrgla.
odškodninska odgovornost zavoda - elementi odškodninskega delikta - protipravno ravnanje - nepremoženjska škoda - premoženjska škoda
Morebitne napake v postopku ali napačna presoja dokazov in materialnega prava, kar vse se lahko odpravi v postopku s pravnimi sredstvi, ne pomenijo protipravnega ravnanja, da bi bila podana odškodninska odgovornost zavoda (toženca).
ZDSS-1 člen 41, 41/5. ZPP člen 151, 151/, 154. ZDR člen 108.
stroški postopka - spor o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja - zloraba procesnih pravic - redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - redna likvidacija
Uveljavljanje sodnega varstva s strani delavca zoper redno odpoved pogodbe o zaposlitvi ne pomeni zlorabe procesnih pravic, da bi bil delavec zavezan k povrnitvi stroškov postopka.
odpoved s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – organizacijski razlog – utemeljen razlog
Glede na to, da sprejeta pravilnika tožene stranke tožničinega delovnega mesta in njenih nalog nista bistveno spremenila ter da se tožničino delo glede na prejšnjo pogodbo o zaposlitvi ni spremenilo, odpoved (iz poslovnega, organizacijskega razloga) s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi ni bila zakonita, saj ni temeljila na utemeljenem razlogu za odpoved.