ZPP člen 12, 105, 180, 285, 12, 105, 180, 285. SPZ člen 43, 99, 43, 99.
zavrženje tožbe - pomoč prava nevešči stranki
Če sodišče meni, da tožba ne vsebuje obveznih sestavin po čl. 180 ZPP, mora v skladu z načelom pomoči prava neuki stranki v sklepu, s katerim tožnika, ki nima pooblaščenca, pozove na popravo oz. dopolnitev tožbe, jasno navesti, zakaj šteje njegovo za nerazumljivo in katere so pomanjkljivosti, ki jih je potrebno odpraviti.
ZPP člen 107, 107/1, 337. ZUKS člen 1/1. ABGB paragraf 880a.
dogovor o uporabi tujega prava - garancija - avstrijsko pravo
Po avstrijskem pravo predstavlja garancija, ki se obravnava v tej pravdni zadevi, bančno garancijo, ki se običajno uporablja v poslovanju, tako da se zanjo uporabijo pravila za to garancijsko obliko. Pogodba o bančni garanciji je značilna zaradi svoje samostojnosti in neodvisnosti od osnovnega posla, zaradi česar se smatra kot posebno cenjeno varovalno sredstvo. Pri garanciji s klavzulo „na prvo zahtevo“ ali pa „brez ugovorov“ zadostuje samo trditev remitenta, da ni prejel dolžnega plačila. Za bančno garancijo je tipična izključitev ugovorov iz valutnega in kritnega razmerja.
Tožeča stranka s predpogodbo ni pridobila drugih upravičenj, kot da lahko zahteva sodno varstvo za sklenitev dogovorjene kupoprodajne pogodbe, nikakor pa ne na izstavitev ustrezne z.k. listine. Ker iz tožbenega zahtevka izhaja, da zahteva tožeča stranka izdajo z.k. listine, je že zato šteti na podlagi prej navedenega, da verjetnost takšnega zahtevka ni izkazana, kar ima lahko že samo po sebi za posledico, da niso podani predpisani pogoji za izdajo začasne odredbe iz 272. člena ter tretjega in četrtega odstavka 270. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju - ZIZ.
Tožeča stranka je izkazala, da je lastnica nepremičnine, kot izhaja iz izpiska iz zemljiške knjige, zato se domneva, da je stvar njena. Tožena stranka, ki trdi nasprotno, pa bi morala dokazati, da ima določena upravičenja na parceli, kar pa ji v tej fazi postopka ni uspelo. Sklicuje se na obligacijska razmerja med strankama, na podlagi katerih je pridobila gradbeno dovoljenje za gradnjo na sporni parceli. Četudi je tožena stranka gradbeno dovoljenje pridobila, to na stvarnopravna razmerja med strankama ne vpliva, zato pri gradbenem dovoljenju ne gre za odločbo, ki bi v stvarnopravnem smislu omogočala določene posege, ampak gre le za odločbo, ki z gradbeno tehničnega stališča ugotavlja, da je določen poseg možen.
Procesna določba iz 12. tč. 2 odst. 339. čl. ZPP sankcionira oz. preprečuje ponovno odločanje o istih zahtevkih med istima strankama. Tožbeni zahtevek pa je isti, kadar je temelj dveh zahtevkov isti in če je ista tudi njegova vsebina. Kadar si stojita nasproti sklepčna in nesklepčna tožba, zahtevek na podlagi nesklepčne tožbe pa je bil zavrnjen, ni mogoče govoriti o pravnomočno razsojeni zadevi.
Ker vročitev tožbe, na podlagi katere je bila izdana zamudna sodba, ni bila opravljena v skladu z določbami ZPP, je sodišče prve stopnje pravilno dovolilo obnovo postopka iz razloga po 2. točki 394. člena ZPP, potem, ko je ugotovilo, da je predlog za obnovo postopka pravočasen.
ZPol kot poseben zakon v poglavju o disciplinski in odškodninski odgovornosti ne vsebuje določb, kdo lahko poda zahtevo oz. uvede disciplinski postopek zoper delavce policije, zaradi česar je glede tega potrebno izhajati iz določbe 49. čl. v zvezi s 1. čl. ZDDO, po katerem začne disciplinski postopek predstojnik po lastni iniciativi ali na zahtevo vodje organizacijske enote, ob tem pa ima vsak delavec v organu pravico dati pobudo za začetek postopka. Tožnikov nadrejeni delavec komandir postaje prometne milice Maribor (ki je organizacijska enota policijske uprave Maribor) je legitimen predlagatelj disciplinskega postopka.
ZDR (1990) člen 36, 36f. ZPPSL (1989) člen 93, 93/1, 129, 130.
odpravnina - trajni presežek - delovnopravna kontinuiteta - prenehanje delovnega razmerja v stečaju - prodaja pravne osebe v stečaju
Delovnopravna kontinuiteta je po določbah samega zakona s stečajem pretrgana. Zato ob prenehanju delovnega razmerja pri odmeri odpravnine po 36f. čl. ZDR ni mogoče upoštevati tudi delovne dobe, ki jo je tožnica dosegla pred letom 1992, ko ji je prenehalo delovno razmerje zaradi stečaja. Na kontinuiteto delovnega razmerja nima vpliva dejstvo, da je tožeča stranka po začetku stečaja sklenila delovno razmerje s stečajnim upraviteljem in tudi ne dejstvo, da je bila kasneje družba v stečaju, v kateri je tožeča stranka delala na podlagi pogodbe s stečajnim upraviteljem, prodana.
ZTPDR člen 80, 83, 83/2, 80, 83, 83/2. ZIZ člen 3, 270, 270/1, 272, 272/1, 3, 270, 270/1, 272, 272/1.
začasna odredba - delovna uspešnost - razlika v plačah - zavarovanje denarne terjatve - zavarovanje nedenarne terjatve - verjetnost obstoja terjatve - sorazmerni del
1. Spor o oceni delovne uspešnosti sodi med nedenarne terjatve, zato mora delavec najprej zahtevati varstvo svojih pravic pri delodajalcu, ki je procesna predpostavka za sodno varstvo.
2. Pri odločanju o utemeljenosti začasne odredbe mora sodišče upoštevati tudi načelo sorazmernosti. Z začasno odredbo ni mogoče posegati v premoženje dolžnika v večjem obsegu, kot pa je to potrebno za zavarovanje terjatve, ki jo upnik uveljavlja proti dolžniku. Če upnik verjetno izkaže le terjatev glede izplačila razlike v plači (5 % plače), potem predlagana začasna odredba na prepoved odtujitve ali obremenitve več nepremičnin ne upošteva načela sorazmernosti med vrednostjo dosedaj verjetno izkazane terjatve in vrednostnjo nepremičnine, ki naj bi služile za zavarovanje te terjatve.
ZGD člen 438, 439, 438, 439. ZSReg člen 29, 30, 29, 30.
prokura
V konkretni zadevi je predlagatelj organiziran kot kapitalska družba - družba z omejeno odgovornostjo, v kateri ZGD namreč le na splošno dopušča, da družba lahko podeli prokuro, ne pa tudi, kdo v njej je za to pristojen. Zato bi poslovodja lahko imenoval prokurista le, če bi to določala družbena pogodba.
V primeru, da je sklep o motenju posesti, ki tožencu nalaga kakšno dejanje, vročen tožniku kasneje kot tožencu, lahko 30-dnevni rok po 429. čl. ZPP prične teči šele od dneva vročitve izvršilnega naslova tožniku, čeprav se je (toženčev) paricijski rok iztekel že pred tem.
J. O., ki je dne 10.4.1991 sklenila s svojim sinom A. darilno pogodbo, s katero mu je podarila svoj delež (do 1/2) na nepremičnini. S pravnomočno sodbo Okrajnega sodišča v K. je bilo razsojeno, da je ta pogodba nična, ker je bilo ugotovljeno, da je bila J. O. poslovno nesposobna za sklenitev darilne pogodbe. A. O. je dne 10.4.1991, že pred vložitvijo tožbe v zadevi opr.št. P 464/91 (ta je bila vložena 8.8.1991), sporno nepremičnino podaril svoji hčerki D., nična je tudi ta druga pogodba, ker nasprotuje morali.
Njuno pogodbeno ravnanje, ki bi v posledici pripeljalo do zmanjšanja zapuščine J. O., je nemoralno.
poprava tožbe - sprememba tožbe - označba tožne stranke
Poprave tožbe, v kateri je kot toženec označen nekdo, ki ne more biti stranka v pravdi, ni mogoče obravnavati kot (subjektivno) spremembo tožbe v smislu določbe 1. odst. 192. čl. ZPP (1977), pri kateri bi se prvotni toženec lahko uspešno upiral spremembi tožbe in pri kateri bi novi toženec lahko izjavil, da ne vstopa v pravdo.
ZST člen 13, 13/3, 13, 13/3. ZPP člen 100/3, 110, 110/2, 100/3, 110, 110/2.
sodna taksa - predlog za oprostitev plačila sodnih taks - dopolnitev predloga - rok
Rok za dopolnitev predloga za oprostitev plačila sodnih taks z dokazili je instrukcijski rok, ki se lahko podaljša, če so za to upravičeni razlogi, podaljšanje roka pa se mora predlagati pred njegovim iztekom.
Terjatev (odškodnina za nematerialno škodo zaradi nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi) ni verjetno izkazana, če ni izkazan komulativen obstoj vseh štirih elementov odškodninske obveznosti. Če obstoj krivde (naklepa ali malomarnosti) ni verjetno izkazan, niso podani pogoji za izdajo začasne odredbe.
Napačno tolmačenje predpisov oz. napačna uporaba materialnega prava (zlasti še, ker je šlo za uporabo novega zakona, katerega določbe so v praksi še med pravnimi teoretiki nejasne) še ne dokazuje malomarnosti tožene stranke.
Če delavec v času vložitve tožbe postavi opisne zahtevke (presoja sklepov o razrešitvi s funkcije direktorja in disciplinskih sklepov o prenehanju delovnega razmerja ter vzpostavitev stanja kot bi bilo, če teh sklepov ne bi bilo) v skladu s 23. čl. ZDSS, kasneje pa postavi tožbeni zahtevek po višini (za čas od izdaje nezakonitih sklepov dalje), to ne pomeni spremembe tožbe v smislu 184. čl. ZPP, za katero bi bila potrebna privolitev tožene stranke.
Če delodajalec pisne obdolžitve delavcu ne vroči na način, določen v 180. čl. ZDR (to je po pravilih pravdnega postopka, razen če delavec nima stalnega ali začasnega prebivališča v RS), je podana nezakonitost postopka izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Delodajalec je kršil pravila o osebnem vročanju pisne obdolžitve in vabila na zagovor pred izredno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, ker je vročevalec vročil pošiljko za delavca njegovi zunajzakonski partnerki.