Če iz podatkov v spisu (zdravstvene dokumentacije) izhaja, da ima stranka v postopku psihične težave, zaradi katerih se psihiatrično zdravi ter se stranka sklicuje na nesposobnost sodelovati v postopku, mora sodišče v skladu z 80. členom ZPP po uradni dolžnosti pri pristojnem organu opraviti poizvedbe o sposobnosti stranke samostojno in veljavno opravljati procesna dejanja.
Zavarovalnica je bila pooblaščena za izpolnitev bianko menice in ima toženka zoper njo ugovor, da je bila menica izpolnjena in iz nje izhajajoča menična terjatev uveljavljana v nasprotju s pooblastilom, danim ob izročitvi menice oz. na način, ki ni v skladu z vsebino sklenjene pogodbe.
Toženec, ki ima pravico uporabljati dvorišče, dovoljena mu je bila tudi postavitev stopnic, prizidka pod njim, betonskega pločnika in jaška, lahko v okviru te pravice izvaja le vzdrževalna dela, ne more pa brez soglasja lastnika spreminjati kvalitete teh objektov in naprav.
Z oporoko z dne 14.5.1996, ki jo tožnika v tej pravdi izpodbijata, je namreč oporočiteljica T. J. razpolagala le v korist hčerke B. J., zato ima ta pravda učinek le na njene pravice. Tožeči stranki zato s tožbo ni bilo potrebno zajeti ostalih (zakonitih) dedičev po pok. T. J., saj od njihove udeležbe v postopku odločitev v tej pravdi ni odvisna.
Ključno v zadevi je, ali bi tožnik ob skrbnosti povprečnega človeka lahko presodil, ali je bila vožnja z zavarovancem tožene stranke tvegana. Mogoče bi bilo skrbnost tožnikovega ravnanja oceniti le na podlagi upoštevanja vseh okoliščin, v katerih je tožnik prisedel v vozilo zavarovanca tožene stranke, odvisna je torej od tega, ali so soudeleženci nesreče pred tem skupaj prebili večer, ali so uživali alkohol itd.
ZIZ člen 10, 10/2, 42, 42/3, 10, 10/2, 42, 42/3. ZPP člen 141, 142, 141, 142.
obnova postopka
Sodišče ni imelo podlage za razveljavitev klavzule pravnomočnosti po uradni dolžnosti, saj je bila vročitev drugemu dolžniku opravljena v skladu s pravili zakona.
Sodišče prve stopnje je v razlogih sodbe ugotovilo, da tožeča stranka ni izvrševala služnostne pravice hoje in prevoza z vsemi vozili po celotni širini parcele 2473/11 k.o. B., temveč le v tistem delu, ki se nahaja ob meji s sedanjo parcelo št. 2473/5 k.o. B., na tistem delu zemljišča, ki se nahaja med obema podpornima zidovoma. V izreku pa je odločilo, da pot poteka tudi po parcelni št. 2473/11 - pot, ta del zemljišča pa ni opredeljen tako kot v obrazložitvi in je zato podano zatrjevano nasprotje, ki predstavlja bistveno kršitev določb pravdnega postopka iz 14.tč. 2.odst. 339.čl. ZPP.
ZGD člen 394, 394/2, 394, 394/2. ZFPPod člen 27, 27/5, 27, 27/5.
prekluzivni rok - terjatev
Prekluzivni rok iz 5. odst. 27. čl. ZFPPod v zvezi z 2. odst. 394. ZGD v tem primeru ne velja. Ta rok velja le za upnike, ki uveljavljajo svoje terjatve do družbenikov izbrisane gospodarske družbe, ne pa v primeru, ko družbeniki izbrisane družbe uveljavljajo terjatve te družbe proti njenim dolžnikom.
Izdajo začasne odredbe je predlagala tožena stranka, ki med postopkom ni vložila nasprotne tožbe ne pobotnega ugovora. To pomeni, da v tem pravdnem postopku toženka terjatve, ki bi jo rada zavarovala, sploh nima.
Iz spisa nedvomno izhaja, da je bila zamudna sodba vročena pravilno in popolnoma v skladu s pravili Zakona o pravdnem postopku, ki ureja fikcijo vročitve v 142.členu v zvezi s 141.členom ZPP, kar je za odločitev v obravnavani zadevi bistveno.
ugovor dolžnika - izvršilni naslov - sporna dejstva - pravda za nedopustnost izvršbe
Po mnenju pritožbenega sodišča je v takem primeru, kot je obravnavani, ko sodišče odloča o ugovoru (oz. o pritožbi zoper odločitev o zavrnitvi ugovora) na podlagi spornih dejstev, potrebno ta sporna dejstva ugotoviti s stopnjo visoke zanesljivosti po strogem dokaznem standardu. Upnik ima namreč v rokah izvršilni naslov zato mora dolžnik v primeru, ko upnik njegovi trditvi, da je terjatev plačal, nasprotuje, to dejstvo dokazati z gotovostjo. Ureditev v zakonu je namreč taka, da upnik pravice do posebne tožbe nima, za dolžnika pa velja drugače. Če z ugovorom, ki temelji na spornih dejstvih, ki se nanašajo na samo terjatev, v izvršilnem postopku ne uspe, lahko ta dejstva dokazuje v pravdnem postopku.
ZD člen 120, 120. ZN člen 39, 43, 43/1, 49, 50, 39, 43, 43/1, 49, 50.
pogodba o dosmrtnem preživljanju - oblika pogodbe - notarski zapis
Notar je povedal, da je notarski zapis pripravil v pisarni (tega ZN ne prepoveduje) in je pogodbenima strankama na glas in razločno povzel vsebino pogodbe. Pomembnejše je, da je udeležencu pogodbenega razmerja pogodba obrazložena tako, da jo razume in se nato lahko sam odloči, ali jo bo podpisal ali ne, kot če notar pogodbo dobesedno prebere, stranka pa je niti ne razume. Glede na to pritožbeno sodišče soglaša z zaključki sodišča prve stopnje, da je bilo v celoti zadoščeno formi in ZN ter ima potrjena pogodba status notarskega zapisa, zato pogodba o dosmrtnem preživljanju ni nična.