ZZVZZ člen 23, 83, 106. Samoupravni sporazum o uresničevanju zdravstvenega varstva člen 58.ZUP člen 209, 209/2.
pravica do kozmetične operacije - presaditev las
Ugoditev tožbi, ker je tožena stranka svojo zavrnilno odločbo oprla na mnenji zdravniških komisij I. in II. stopnje, ki ne obrazložita vzročne zveze (pogojenosti) med zahtevano kozmetično operacijo - presaditev las in poprejšnjo tožnikovo boleznijo ali poškodbo (dejanski stan 58. člena samoupravnega sporazuma o uresničevanju zdravstvenega varstva).
Ločilno sredstvo, ki je uporabljeno pri proizvodnji izdelka, in bo izvoženo, izpolnjuje pogoje po 50. členu CZ in se torej ne plača carina. Ni torej pogojev za pozneje obračunano carino.
pridobitev državljanstva - nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
V dokaznem postopku v upravni stvari mora biti jasno ugotovljeno, zakaj je bil tožnik odsoten iz R Slovenije. Če ni jasno ali je res odšel k sorodnikom v Makedonijo ali pa je bil premeščen kot častnik nekdanje JLA, dejansko stanje ni popolno ugotovljeno.
Novo dejstvo je mogoče navesti v pritožbi v gospodarskem sporu samo, če pritožitelj izkaže za verjetno, da ga brez svoje krivde ni mogel navesti že v postopku na prvi stopnji.
V inšpekcijskem postopku po 73. členu inšpektor ugotavlja, ali je za poseg v prostor na določenem zemljišču mogoče izdati lokacijsko dovoljenje ali ne; pri tem se vsa izvedena dela obravnavajo kot celota.
zamenjava stanovanj - neveljavnost pogodbe o zamenjavi stanovanj
Pogodba o zamenjavi stanovanj, ki je sklenjena v nasprotju s 3. točko 3. odstavka 23. člena ZSR, po kateri zamenjava stanovanj ni dovoljena, oz. je imetniku stanovanjske pravice stanovanjsko razmerje odpovedano, ni nična, pač pa je izpodbojana (5. odstavek 25. člena ZSR).
pridobitev - državljanka druge republike dejansko ne živi v R Sloveniji
Ni izpolnjen pogoj dejanskega življenja v Sloveniji, ker tožnica s svojo družino živi in dela v Trstu, kar določno izhaja iz njene lastne izjave, priložene vlogi.
pogodba o delu - gradbena pogodba - predmet pogodbe - gradba - izravnava stropov
Za gradbeno pogodbo je značilno, da ima za predmet večja in zahtevnejša dela, ki terjajo večje število izvajalcev, priprave, gradbeno dovoljenje, projekt itd. Enostavnejša in manjša dela pa so predmet pogodbe o delu.
priglasitev del - obnova potrdila o priglasitvi del
Obnovi se lahko le upravni postopek, ki je končan z odločbo. Potrdilo o dovolitvi priglašenih del, izdano na podlagi določbe 62. čl. ZUN (10.5.1990), ni upravna odločba, zato postopka, ki je bil končan z izdajo takšnega potrdila, ni mogoče obnoviti. Predlog za obnovo takšnega postopka se zavrže.
Za uspešno uveljavljanje tožb. zaht. na podlagi neupravičene pridobitve mora obstajati tudi medsebojna vzročna povezanost med zmanjšanjem sredstev tožeče stranke in pridobitvijo koristi tožeče stranke.
Izvedenec je ocenil, da so splošne življenjske sposobnosti 55 letnega tožnika trajno zmanjšane za 40% . Revizijsko sodišče ocenjuje, da bi bi bilo treba ob pravilni uporabi kriterijev, ki jih za določanje višine odškodnine vsebujejo določbe 200. čl. ZOR, odmeriti tožniku višjo odškodnino. Primerna odškodnina za telesne bolečine bi ob upoštevanju ugotovljenega plačanega zneska 215.000,00 SIT znašala še nadaljnjih 300.000,00 SIT. Za duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti pa bi bila poleg že plačanega zneska 485.100,00 SIT ustrezna odškodnina v uveljavljanem znesku 450.000,00 SIT.
prodajna pogodba za stavbo v družbeni lastnini - kupec civilnopravna oseba - ničnost pogodbe
Ker je šlo ob sklenitvi kupoprodajne pogodbe med toženima strankama dne 4.12.1989 na strani kupca za civilno pravno osebo, je treba upoštevati določbo 1. odst. 8. čl. Zakona o prometu z nepremičninami (Ur.l. SRS, št. 19/76 in 42/86), po kateri je obvezna prodaja na javni dražbi, razen če gre za izjeme po 2. in 3. odst. tega člena. Pogodba, ki je sklenjena v nasprotju s temi določbami, je nična (4. odst.). Pomanjkljivost, da stavba ni prodana na javni dražbi, ni pomanjkanje oblike, pri katerem bi bila pogodba veljavna, če sta stranki v celoti ali v pretežnem delu izpolnili pogodbene obveznosti (73. čl. Zakona o obligacijskih razmerjih).
Po 1. odst. 109. čl. ZOR pazi sodišče na ničnost po uradni dolžnosti in se nanjo lahko sklicuje vsaka zainteresirana oseba. Po ugotovitvah sodišča prve stopnje je bila tožnica pred nacionalizacijo lastnica sporne nepremičnine. Ta nepremičnina tvori s stanovanjsko hišo, v kateri tožnica stanuje, gradbeno enoto. Stavbi imata skupno dvorišče in skupen dohod z ulice. Že zaradi navedenih okoliščin je treba šteti tožnico kot zainteresirano osebo, da se ugotovi ničnost pogodbe med toženima strankama in da ostane imetnik pravice uporabe oziroma lastnik nepremičnine nespremenjen.
odklonitev sklenitve prodajne pogodbe - prenehanje stanovanjskega razmerja - del stanovanjske hiše kot drugo primerno stanovanje (stanovanje v pritličju nove hiše)
Stanovanje v novozgrajeni stanovanjski hiši, ki je 20 km oddaljena od centra Ljubljane, predstavlja primerno stanovanje, ki ne pomeni bistvenega poslabšanja st. razmer imetnika stanovanjske pravice in uporabnikov stanovanja.
Ni podlage za znižanje preživninske obveznosti. Razmere so se sicer spremenile, vendar pa ne le na strani tožeče stranke ampak na strani obeh strank. Spremenjeni pogoji gospodarjenja so prizadeli obe stranki. Tožnik je sicer nezaposlen, vendar pa ima kljub temu možnosti zaslužka kot glasbenik (igranje v ansamblu, poučevanje otrok).
privatizacija stanovanj - pravica do nakupa stanovanja namenjenega osebi za opravljanje službene dolžnosti
Imetnik stanovanjske pravice na stanovanju v zdravstveni postaji, ki je dobil stanovanje v zvezi s svojo zdravniško službo na tem področju, katere pa ne opravlja v zdravstveni postaji, nima pravice do nakupa tega stanovanja
Kadar sodišče presoja utemeljenost zatrjevanega razloga, da so imetnik stanovanjske pravice in uporabniki stanovanja nehali uporabljati stanovanje in brez presledka več kot šest mesecev niso več stanovali v njem, mora točno opredeliti omenjeno časovno obdobje in ugotoviti tudi razloge za neuporabo stanovanja. Pri tem je treba upoštevati, da izjeme po 3. odst. 58. čl., ko stanovanjsko razmerje zaradi neuporabe ne preneha, niso navedene taksativno.