določitev drugega stvarno pristojnega sodišča - delegacija pristojnosti
Okoliščina, da je A., ki je mati tožnikovega otroka, sodnica na Temeljnem sodišču v ..., je tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.
razmerja med razvezanima zakoncema po razvezi zakonske zveze - preživnina za zakonca
Vprašanje preskrbljenosti zakonca je treba obravnavati kot vprašanje trajne (popolne) preskrbljenosti. Upoštevati je potrebno tisto raven zadovoljevanja življenjskih potreb, ki ustreza materialnim možnostim, katere sta zakonca imela v času zakonske skupnosti in kakršne bi lahko imela tudi vnaprej, če bi zakonska zveza ne bila razvezana.
Določbo 87. člena ZZZDR je treba razlagati tako, da se s sodno odločbo ugotavlja očetovstvo v skladu z ugotavljanjem očetovstva po pravilih bioloških znanosti.
razpolaganje z vojaškimi stanovanji v času moratorija - odločba organa JLA po 25.6.1991 - nezakonita vselitev
Po 25.6.1991 komanda garnizona, ki je dotlej upravljala z vojaškim stanovanjskim fondom, ni bila več upravičena izdajati odločb, s katerimi je razpolagala z vojaškimi stanovanji. Ker tako tožena stranka ni pridobila stanovanjske pravice, se mora po določilu 50. člena Zakona o stanovanjskih razmerjih (Uradni list SRS št. 35/82 in 14/84), ki je takrat še veljal, izseliti.
premoženjska razmerja med zakonci - skupno premoženje zakoncev - delitev skupnega premoženja
Prispevek enega zakonca z zemljiščem za gradnjo načelno ni razlog za izločeno obravnavanje nepremičnine, ki je nastala z gradnjo na tem zemljišču, iz celote skupnega premoženja, tj. za povsem izolirano obravnavanje takega dela skupnega premoženja, kar zadeva določitev deležev zakoncev na skupnem premoženju ... Na mestu je celovito obravnavanje - ocena in določitev deležev ob upoštevanju celote, tj. tudi celote in ne le dejstev, ki se nanašajo izključno na ta del skupnega premoženja pravdnih strank.
najemna pogodba za določen čas - podaljšanje najemnega razmerja
Ker tožena stranka ni dokazala, da bi tožnica s podpisom pogodbe o oddaji stanovanja tretjemu - podnajem podaljšala prvo najemno pogodbo, velja dogovorjena doba oddaje po prvi pogodbi.
POGODBENO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO
VS00449
ZOR člen 154, 154/1, 510. ZPP (1977) člen 354.
prodaja - odgovornost za pravne napake (varstvo pred evikcijo) - sankcije za pravne napake - ukradena avtomobila - neposlovna odškodninska odgovornost - izpodbijanje dejanske podlage v reviziji
Sodišče se ne more ukvarjati z vprašanjem toženčeve neposlovne odškodninske odgovornosti po členu 154/1 ZOR, če tožnik v tožbi ni navedel nobenega elementa za obstoj neposlovne odškodninske odgovornosti (ni opisa škodnega dejanja, ni opisa, v čem je škoda in zakaj je to neposlovno povzročena škoda, niti ni navedbe vzročne zveze med dejanjem in škodo).
ZPPD člen 4, 4/1. Tarifa k ZPPD, tarifna št. 1. Zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev člen 11, 11/5. Tarifa k zakonu o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev, tarifna št. 6, 6-10.
prometni davek - plačilo prometnega davka po višji tarifni stopnji
Tožba je bila zavrnjena, ker tožnica osnovnega sredstva (sesalec) ne uporablja izključno v svoji poklicni dejavnosti, ampak tudi za čiščenje stanovanja.
Ukrep vodnogospodarskega inšpektorja (izpolnitev določila vodnogospodarskega soglasja) nima podlage ne v prvi in ne v drugi alinei 74. člena zakona o vodah. Dejansko stanje je nepopolno ugotovljeno. Dispozitiv odločbe ni povsem določen.
Zemljiškoknjižni izpisek, iz katerega izhaja, da ima investitor na zemljišču pravico uporabe, je dokazilo o razpolaganju z zemljiščem. Z vidika dokazovanja pravice gradnje ni pomembno, ali želi investitor na svojem funkcionalnem zemljišču zgraditi prizidek k obstoječemu objektu, ali od tega objekta ločeni objekt.
Ni moglo vplivati na odločitev o stvari, če je investitor šele v pritožbenem postopku predložil zemljiškoknjižni izpisek, o čemer organ II. stopnje ni seznanil drugih strank v postopku, če tožnik niti ne trdi, da investitor na zemljišču nima pravice uporabe, ampak le trdi, da je zemljišče dobil na nezakonit način.
dolžnost preživljanja otrok - polnoleten otrok - redno šolanje
Dolžnost staršev, da preživljajo polnoletnega otroka, je pogojena z otrokovim rednim šolanjem (1. odstavek 123. člena zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih). Navedeni pravni standard je mogoče uporabiti le tedaj, kadar otrok redno izpolnjuje učne obveznosti.
Dejansko življenje v Sloveniji je bistvena dejanska okoliščina, ki mora biti nedvoumno ugotovljena v postopku, v katerem je stranki dana možnost sodelovanja.
Zemljiškoknjižni izpisek, iz katerega izhaja, da ima investitor na zemljišču pravico uporabe, je dokazilo o razpolaganju z zemljiščem. Z vidika dokazovanja pravice gradnje in ugotavljanja drugih pogojev po PUP ni bistveno, da gre za gradnjo na funkcionalnem zemljišču, ki sestoji iz dveh parcel, ker je treba obe zemljišči obravnavati kot celoto, ker ima enako pravico uporabe na obeh ista oseba.
Če so ovržene poslovne knjige, metode ugotavljanja davčne osnove ne more izbirati davčni zavezanec. Osnova ugotovljena s cenitvijo se lahko zniža le, če zavezanec predloži dokaze, da je nižja.
denarno nadomestilo med brezposelnostjo - načelo zakonitosti - obrazložitev odločbe
V odločbi tožeče stranke morajo biti navedene okoliščine, ki kažejo, katere norme je uporabiti pri presojanju pravic iz brezposelnosti za nekdanjega častnika prejšnje JLA.
ukrep urbanističnega inšpektorja - odstranitev počitniškega objekta in vzpostavitev prejšnjega stanja
Če investitor nadaljuje delo kljub izdanemu ukrepu o ustavitvi del, odredi organ urbanistične inšpekcije, da se objekt odstrani na investitorjeve stroške ter vzpostavi prejšnje stanje.
začasni uvoz osebnega avtomobila - dajanje v zakup (leasing)
Z začasno uvoženim osebnim avtomobilom v zakup se lahko opravljajo storitve osebnega prevoza, če je uporabnik registriran za dejavnost prevoza potnikov z osebnimi vozili.
revizija - dovoljenost revizije - spor o najemnem razmerju po stanovanjskem zakonu - razveza zakonske zveze
SZ stanovanjske pravice ne pozna, ampak stanovanjska najemna razmerja, ki so premoženjska razmerja, zato je tudi predmetni spor premoženjskopravni spor in obravnavana odločba sodišča druge stopnje ni odločba, s katero je bilo odločeno o stanovanjski pravici ali pravici uporabe v pomenu 2. odstavka 111. člena ZNP.