Le pomanjkanje razlogov o odločilnih dejstvih lahko predstavlja bistveno kršitev določb pravdnega postopka po 13. tč. 2. odst. 354. čl. ZPP; pomanjkanje ocene manj pomembnega dejstva posega le na področje dokazne ocene in ne more biti predmet revizijskega izpodbijanja.
najemna pogodba - dolžnost sklenitve - podnajem - podstanovalsko razmerje
Oseba, ki je v času uveljavitve SZ bivala v stanovanju na podlagi podnajemne pogodbe, za katero stanodajalec ni dal soglasja (pa čeprav prebiva v celem stanovanju), ne more izsiliti sklenitve najemne pogodbe z lastnikom. Lastnik lahko zahteva izselitev take osebe iz stanovanja, ker biva v njem nezakonito.
ukrep tržnega inšpektorja - oblikovanje cen različnih tipov moke
Tožbi je ugodeno, ker prvostopni organ za svojo odločitev ni imel pravne podlage v zakonu o tržni inšpekciji (2. člen), druge pravne podlage pa ni navedel.
Ne šteje se, da dejansko tudi živi v Sloveniji aktivna vojaška oseba, ki je z enoto JA odšla iz Slovenije na območje BIH, čeprav se je po določenem času vrnila v Slovenijo.
določitev drugega stvarno pristojnega sodišča - delegacija pristojnosti
Selitev stranke med pravdo, pa čeprav gre za naselitev v Sloveniji pri stranki, ki doslej ni imela stalnega naslova v Sloveniji, ni tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča v smislu 68. člena ZPP.
ustna darilna pogodba - premičnine - občasna uporaba
Ustna darilna pogodba je sklenjena, ko je podarjena stvar izročena (pravno pravilo par. 943 ODZ). Podarjena stvar pa je izročena šele tedaj, ko lahko obdarjenec z njo prosto razpolaga. Prosto pa lahko razpolaga z njo tedaj, ko jo lahko tudi odtuji.
Odlok o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za posamezna območja naravnega in bivalnega okolja ter za bivalne prostore.
varstvo pred hrupom
Predmet odločanja v upravnem sporu je zakonitost odločbe upravnega organa, s katero je uporabniku dovoljena uporaba zvočnih naprav v območju, ki je posebej varovano pred hrupom in ne okoliščina, ali se je uporabnik dejansko ravnal po tej odločbi.
Zavezanec za plačilo davka na dediščine in darila je tudi občan, ki prejme premoženje na podlagi pogodbe o dosmrtnem preživljanju. V tem primeru predstavlja osnovo za odmero davka vrednost prejetega premoženja na dan preživljančeve smrti, zmanjšana za dolgove, stroške in bremena, ki odpadejo na premoženje, od katerega se plačuje davek. Preživljanje v času, preden je bila sklenjena pogodba, ni takšno breme, če ga pogodba izrecno ne omenja.
Če investitor po vročitvi odločbe o ustavitvi gradnje gradi naprej, je to samostojni razlog za ukrep po 3. odst. 74. čl. zakona; pred tem inšpektor ni dolžan na novo odrediti, da investitor zaprosi za izdajo lokacijskega dovoljenja ali ugotavljati, če je investitor priglasil izvedena dela, ki so bila ob ustavitvi gradnje očitno izvedena v takem obsegu, da je inšpektor ocenil, da zanjo zadošča priglasitev.
Po 2. odstavku 186. člena ZPP (zakona o pravdnem postopku) mora tožnik v primeru, ko je pravica do revizije odvisna od vrednosti spornega predmeta, pa predmet tožbenega zahtevka ni denarni znesek, navesti vrednost spornega predmeta v tožbi. Navedba vrednosti je potrebna zaradi določbe 382. člena ZPP. Po 3. odstavku tega člena namreč revizije ni v premoženjskih sporih, v katerih se tožbeni zahtevek ne nanaša na denarno terjatev, če vrednost spornega predmeta, ki jo je tožnik navedel v tožbi, ne presega določenega zneska.
Če tožnik tako ne ravna, pravice do revizije nima in jo mora revizijsko sodišče kot nedovoljeno zavreči.
revizija - dovoljenost revizije - zapuščinski postopek
V Zakonu o dedovanju (Ur.l. SRS, št. 15/76 in 23/78), ki ureja zapuščinski postopek, revizija kot izredno pravno sredstvo ni predvidena in zato tudi ni dovoljena. Za nepravdne postopke pa velja določba 34.čl. Zakona o nepravdnem postopku, po kateri revizija ni dovoljena, razen če zakon določa drugače.
revizija - dovoljenost revizije - spor o najemnem razmerju po stanovanjskem zakonu
Spori o najemni pogodbi, njenem prenehanju, obstoju ali neobstoju, izselitvi iz stanovanja in drugi spori v zvezi z razmerji, ki jih ureja stanovanjski zakon (Ur.l. RS št. 18/91) so premoženjski spori, v katerih velja glede pravice do revizije vrednosti kriterij po 382. členu ZPP.
Zakon o kaznivih dejanjih zoper ljudstvo in državo člen 3, 3-8, 3-10, 3-14.ZKP člen 422, 422/1, 423, 423/1, 365, 365-4.
zahteva za varstvo zakonitosti - kršitev kazenskega zakona - napačna pravna opredelitev
1. Kaznivo dejanje po 8. točki 3. člena zakona o kaznivih dejanjih zoper ljudstvo in državo (ZKLD) je bilo opredeljeno kot pripravljalno dejanje h kaznivim dejanjem zoper ljudstvo in državo v tem zakonu; zato bi morala v konkretnem primeru biti opredeljena kakšna konkretna dejanja iz 2. člena ZKLD je imelo organizirano društvo za cilj. Ker tega v izreku ni, saj je sodišče v bistvu le povzelo zakonski tekst, gre v konkretnem primeru za kaznivo dejanje po 14. točki 3. člena ZKLD, v katerem je inkriminiran kakršenkoli način podpiranja oseb, ki so pobegnile pred oblastjo, dajanje zavetišča in delanje drugih uslug.
2. Za obstoj kaznivega dejanja po 10. točki 3. člena ZKLD je potrebna posebna stopnja zaupnosti, torej posebno varovana vojaška ali državna tajnost.
I. Obresti po 26.čl. Zakona o blagovnem prometu niso sankcije za špekulativno razmerje prodajalca, pač pa le sredstvo za izenačevanje ekonomskega položaja kupca in prodajalca.
II. Določilo 26. člena zakona o blagovnem prometu velja tako za delno vnaprejšnje plačilo kot tudi za vnaprejšnje plačilo celotne kupnine.
STANOVANJSKO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO - NEPRAVDNO PRAVO
VS00427
SZ člen 57.ZNP člen 111.
revizija - dovoljenost revizije - spor o najemnem razmerju po stanovanjskem zakonu
Po zakonu o nepravdnem postopku je revizija dovoljena le izjemoma, ena od izjem je določena v 111. čl., kadar je odločeno o stanovanjski pravici. Stanovanjski zakon pa stanovanjske pravice ne pozna, ampak ureja najemna razmerja. To so premoženjska razmerja, na katere se 111. čl. ZNP ne nanaša.
Tožnik mora biti seznanjen z dokazi, ki jih je v upravnem postopku izvedla tožena stranka in na podlagi katerih je zavrnila njegovo prošnjo za pridobitev državljanstva. Samo na podlagi okoliščine, da je tožnik zaposlen na Hrvaškem, še ni mogoče zanesljivo sklepati, da dejansko ne živi v Sloveniji.
Pravilnik o posebnih pripomočkih in napravah za civilne invalide vojne člen 2. Pravilnik o ugotavljanju odstotka vojaške invalidnosti člen 4. Seznam odstotkov ugotavljanja vojaške invalidnosti tč. 157, 159.
posebni pripomočki za civilnega invalida vojne
Upravičenec do posebnih pripomočkov kot sta kasetni magnetofon in ura za slepe je le oseba s popolno izgubo vida na obeh očesih.