pridobitev - državljan druge republike - prosilčeva predkaznovanost - nevarnost za javni red
Upravni organ ravna v skladu in v mejah pooblastila, ki mu ga daje določba 3. odstavka 40. člena zakona o državljanstvu Republike Slovenije, če zavrne prošnjo za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije zato, ker bi prosilčev sprejem v državljanstvo, glede na njegovo ugotovljeno predkaznovanost, predstavljal nevarnost za javni red.
ukrep urbanističnega inšpektorja - smiselnost ustavitve gradnje po končanih adaptacijskih delih
Če je bil inšpekcijski ukrep po 1. in 2. odstavku 74. člena ZUN uporabljen potem, ko so bila adaptacijska dela, za katere bi moral investitor imeti lokacijsko dovoljenje, končana, je ukrep ustavitve gradnje sicer odveč, nujen pa je še vedno ukrep, ki investitorju nalaga, da v določenem roku zahteva lokacijsko dovoljenje.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - prenos pristojnosti iz tehtnih razlogov - objektivna pristranskost sodišča - sodnik pristojnega sodišča kot zakonec stranke v postopku
Zakonska zveza med sodnico sodišča, ki je pristojno za odločanje v postopku, in eno od strank v tem postopku, je tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča v pomenu določbe 67. člena ZPP, saj lahko ta okoliščina vzbudi pri nasprotni stranki vtis pristranskosti sodišča in kar bi bilo v nasprotju z zahtevo po t.i. objektivni nepristranskosti sodišča, ki se izraža v percepciji javnosti o nevtralnosti in neodvisnosti sodišča kot nosilca sodne funkcije.
ZDO člen 86, 86-7. Zakon o kreditnih odnosih s tujino (ZKOT) člen 1, 12.
davek od dohodka iz dejavnosti - obresti od kredita kot pogodbena obveznost
Obresti od kredita, najetega v letu 1993, je po določbi 7. točke 86. člena zakona o davkih občanov šteti kot pogodbeno obveznost le, če je kredit najet v skladu s pogoji, ki urejajo bančni in kreditni sistem. Ker so pa zakonu o kreditnih odnosih s tujino, ki je veljal v letu 1990, lahko najemale kredite v tujini le pravne osebe, se obrtniku, ki ni pravna oseba, obresti od kredita, najetega v tujini v letu 1990 ne štejejo kot pogodbena obveznost v smislu navedene določbe zakona o davkih občanov.
Zakon o postopku za uveljavljanje socialnovarstvenih pravic člen 12. Samoupravni sporazum o uresničevanju socialnovarstvenih pravic člen 14, 73, 74.ZUP člen 127, 235, 242, 242/2.
denarna pomoč - enkratna - kršitev določb ZUP
Sodišče je tožbo zavrnilo, ker je bilo pritožbi tožeče stranke proti prvostopni odločbi ugodeno z odpravo prvostopne odločbe in vrnitvijo v ponovni postopek, pa tudi tožeča stranka se povsem strinja z izpodbijano odločbo. Tožbo vlaga zato, da sodišče odloči o zakonitih obrestih in istovetni vlogi njenega moža.
Pogoji, ki jih določa samoupravni sporazum o uresničevanju socialnovarstvenih pravic za priznanje pravice do delne nadomestitve stanarine, se ugotavljajo v upravnem postopku; obrazložitev odločbe mora imeti vsebino, določeno v 2. odstavku 209. člena ZUP.
ZDO člen 86, 86-7. Zakon o kreditnih odnosih s tujino (ZKOT) člen 1, 12.
davek od dohodka iz dejavnosti - obresti od kredita kot pogodbena obveznost
Obresti od kredita, najetega v letu 1990, je po določbi 7. točke 86. člena zakona o davkih občanov šteti kot pogodbeno obveznost le, če je kredit najet v skladu s predpisi, ki urejajo bančni in kreditni sistem. Ker so po zakonu o kreditnih odnosih s tujino, ki je veljal v letu 1990, lahko najemale kredite v tujini le pravne osebe, se obrtniku, ki ni pravna oseba, obresti od kredita, najetega v tujini v letu 1990, ne štejejo kot pogodbena obveznost v smislu navedene določbe zakona o davkih občanov.
revizija - dovoljenost revizije - revizija zoper sklep o dedovanju
Odločbi nižjih sodišč, ki sta predmet revizijske graje, sta bili izdani v zapuščinskem postopku, ki je glede na določilo 1. člena Zakona o nepravdnem postopku (ZNP, Uradni list SRS 30/86) vrsta nepravdnega postopka. Če v Zakonu o dedovanju (ZD, Uradni list SRS št. 15/86-23/78) v zvezi s postopkom ni posebnih določb, veljajo splošne določbe nepravdnega postopka. Glede dovoljenosti revizije Zakon o dedovanju ne vsebuje posebne določbe. Zato je potrebno uporabiti določilo 34. člena ZNP, po katerem revizija ni dovoljena, če zakon ne določa drugače.
izpodbijanje vpisa v zemljiško knjigo na podlagi sklepa o dedovanju - spor o dejstvih
Zemljiškoknjižni vpis, ki ga skuša tožeča stranka v tej pravdni zadevi izpodbiti in spremeniti je bil odrejen po uradni dolžnosti. Zemljiškoknjižni vpis je skladen s sklepom o dedovanju, kar je bilo pravnomočno že ugotovljeno s sklepom Višjega sodišča.
Tega pravnomočnega sklepa tožeča stranka v tej pravdni zadevi niti s sklicevanjem na določbe Zakona o dedovanju niti na pravna pravila zemljiškoknjižnega prava ne more izpodbijati. Obstoj tega sklepa, na podlagi katerega je prišlo v zemljiški knjigi le do vpisa solastninskih deležev, pa ni ovira za to, da pravdnima strankama ob morebitni delitvi stvari, pri katerih je v zemljiški knjigi sicer vpisana solastnina, v naravi pripadejo prav tiste stvari, ki so jima pripadle na podlagi oporoke, katere vsebina je povzeta tudi v sklep o dedovanju
Gre za v pogodbi dogovorjeno pravico stanovanja, ki se je dejansko izvrševala v obsegu in vsebini, ki sta značilni za osebno služnost stanovanja.
Ta pravica lahko preneha s smrtjo, kot je bilo v pogodbi dogovorjeno, ali na način kot ga določajo pravna pravila, ki so se razvila na podlagi paragrafov ODZ (par. 529, 1488). Osebna služnost preneha zaradi neizvrševanja le pod pogojem, da se lastnik izvrševanju protivi, upravičenec pa svoje pravice ne uveljavi v treh zaporednih letih.
določitev drugega stvarno pristojnega sodišča - delegacija pristojnosti
Okoliščina, da tožničina mati dela na temeljnem sodišču, ne predstavlja tehtnega razloga za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča. Kolikor obstaja zadržek, da bi se zadeva obravnavala na enoti, kjer je bila tožba vložena, lahko predsednik temeljnega sodišča v okviru svojih pristojnosti dodeli zadevo drugi dislocirani enoti.
stvarna pristojnost - spor o pristojnosti med rednimi in samoupravnimi sodišči - izkoriščanje izuma
Tožnik je ustvaril izum v času, ko je bil zaposlen pri toženi stranki, in ga zavaroval s patentom na svoje ime. Tudi tožnik sam opira svoj zahtevek na določilo 152. člena ZVI. V 3. odstavku tega člena je določeno, da v primeru, če se podjetje, ki izkorišča izum, in izumitelj ne sporazumeta o plačilu, odloči o sporu pristojno sodišče.
Njuno razmerje je po vsebini premoženjskopravno. Te vsebine pa ne more spremeniti niti zakonodajalčeva zahteva, da mora podjetje s samoupravnimi splošnimi akti natančneje urediti postopek v zvezi z obravnavanjem obvestila o izumu iz 146. člena ZVI in merila za ugotavljanje prispevka izuma k povečanju dohodka.
stvarna pristojnost - spor o pristojnosti med rednim sodiščem in sodiščem združenega dela
Tožnikov zahtevek ima oporo v 941. členu zakona o obligacijskih razmerjih, ki predvideva pri zavarovanju odgovornosti neposredno tožbo oškodovanca proti zavarovalnici. Ker gre med strankama za premoženjskopravni spor, zanj ni pristojno sodišče združenega dela ampak redno sodišče.
neprijava uvoženega blaga prevzemni carinarnici v roku - obveznost plačila uvoznih dajatev garanta
Če uvozno blago ni bilo prijavljeno do roka, določenega v prijavi za uvoz in tranzit blaga, prevzemni carinarnici, je šteti, da je bilo dano v prost promet in pristojni carinski organi lahko začnejo postopek carinjenja po uradni dolžnosti (2. odstavek 249. člena carinskega zakona).
Tržni inšpektor svoje odločitve ne more opreti samo na 70. člen zakona o sistemu državne uprave, če tudi v materialnem zakonu nima pooblastila za določene ukrepe. Materialno pravne norme pa v izpodbijani odločbi niso navedene.
ukrep urbanističnega inšpektorja - odstranitev objekta in vzpostavitev prejšnjega stanja - odložitev izrekanja ukrepa - pravna podlaga
Organom urbanistične inšpekcije zakon ne dopušča odložitve izrekanja ukrepov inšpekcijskega nadzorstva iz razloga, ker je za določeno območje v teku postopek sprejemanja prostorskega izvedbenega akta oziroma njegovih sprememb.
ZTuj člen 19, 19/1, 21, 21/2, 21/3.ZVRS člen 26, 26/3.ZUP člen 21, 21/6. ZUS (1977) člen 30, 30/1, 30/1-4.
organ za reševanje pritožbe v zadevi dovoljenja za stalno prebivanje tujca - rok za pritožbo
Zoper odločbo ministrstva za notranje zadeve o zavrnitvi prošnje za stalno prebivanje tujca je dovoljena pritožba na Vlado Republike Slovenije. Sodišče je tožbo zavrnilo po 4. točki 1. odstavka 30. člena ZUS.
denarno nadomestilo med brezposelnostjo - nekdanja aktivna oseba v JA
Tožba je bila zavrnjena, ker tožeča stranka kot nekdanja aktivna oseba v JA ni bil zavarovanec po zakonu R Slovenije o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti.